Dziś, 5 grudnia, rozpoczyna go premiera „Balladyny" Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w reżyserii Radosława Rychcika. W tej inscenizacji tytułowa bohaterka jest symbolem kobiecej emancypacji, a akcja przedstawienia osadzona została w okresie I wojny światowej.
Spektakl reprezentuje nową festiwalową sekcję „Kiedy przyjdą podpalić dom, ten, w którym mieszkasz" w cyklu PURGATORIO, w którym twórcy teatralni mierzą się ze współczesnymi lękami i zagrożeniami. Można w nim obejrzeć m.in. dwa inne premierowe spektakle, których współproducentem jest festiwal Boska Komedia: „Szczury" w reżyserii Mai Kleczewskiej i „Koncert życzeń" w reżyserii Yany Ross z Danutą Stenką w roli głównej.
Najgorętszą częścią festiwalu jest konkurs INFERNO, w którym startuje 15 spektakli ostatniego sezonu, ocenianych przez międzynarodowe jury. Spektakle powstały w teatrach Warszawy, Krakowa, Lublina, Wrocławia, Legnicy, Poznania, Kielc. W tym roku konkursowe spektakle reprezentują dwie przeciwstawne tendencje. Z jednej strony radykalny eksperyment i poszukiwanie nowatorskich środków wyrazu, z drugiej wciągający teatr narracyjny.
„Chcemy pokazać światu, że na polskich scenach obecny jest mocny dialog międzypokoleniowy, że teatr jest ważnym miejscem ogniskującym społeczne nastroje, ale przede wszystkim miejscem wolności artystycznej i szansy rozwoju talentów" – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu.
W konkursie biorą udział spektakle wyreżyserowane przez znakomitych twórców z udziałem wybitnych aktorów. „Wycinka Holzfällen", oparta na tekście Thomasa Bernhardta w reżyserii Krystiana Lupy, opowiada o grupie artystów w przeszłości rewolucyjnych i nowatorskich, których kiedyś łączyły pasje i namiętności, a dziś wszystko dzieli.