Na Scenie Teatru Lalkowego dla Dorosłych pojawią się przedstawienia przełamujące schemat myślenia o teatrze lalkowym. Cykl rozpoczyna Unia Teatr Niemożliwy spektaklem „Escurial".
Z Kulturą na Ty! - poleć swoje wydarzenie kulturalne
Monodram wykonywany przez Zuzę Gaińską premierę miał w lipcu zeszłego roku. Aktorka przygotowała jednoaktówkę Michela de Ghelderoda najpierw jako etiudę egzaminacyjną na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, potem zdecydowała o jej rozbudowie do spektaklu łączącego techniki aktorskie i lalkarskie. Dwie poruszane przez nią lalki to postacie Króla i nadwornego błazna Szaleja. Sama Gaińska wciela się w Królową podejrzewaną przez Króla o romans z błaznem i skazaną przez niego na śmierć. Trwa jej agonia spowodowana trucizną zaaplikowaną przez męża. Akcja rozgrywa się w Escurialu, wspaniałym pałacu leżącym nieopodal Madrytu, u stóp gór Sierra de Guadarrama, zbudowanym w drugiej połowie XVI wieku na polecenie króla Filipa II.
– Prezentacja „Escurialu" będzie jednocześnie początkiem stałej współpracy Teatru Druga Strefa i Unii Teatr Niemożliwy – mówi Sylwester Biraga, kierujący teatrem na Magazynowej. – Dziś mało kto pamięta, że teatry lalkowe zaczęły być kojarzone tylko z przedstawieniami dziecięcymi pod koniec XIX wieku. W Polsce istnieje kilka placówek lalkarskich, w których dorośli mogą zobaczyć coś dla siebie, ale warszawski widz, nie licząc kilku dni festiwalu „Lalka też człowiek", ma szanse na obejrzenie zaledwie dwóch, trzech spektakli tego typu rocznie.
„Escurial" Unia Teatr Niemożliwy, sztuka Michela de Ghelderode, reż. i wyk. Zuza Gaińska