Otwarcie nowej nadwiślańskiej siedziby planujemy na wrzesień przyszłego roku. Przeniosą się do niej nasze archiwum i biura. Z dotychczasowych miejsc, w których działa Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora zatrzymamy na własność byłe mieszkanie Tadeusza Kantora przy Siennej - mówi „Rz" Tomasz Tomaszewski z krakowskiej Cricoteki.

Cricoteka działa jednak cały czas. Obecnie w jej archiwum przy Kanoniczej 5 można oglądać wystawę „Gdzie są niegdysiejsze śniegi", poświęconą jednemu z najgłośniejszych spektakli Tadeusza Kantora, który miał kilka wersji w latach 1979-1982 i był prezentowany w Rzymie, Paryżu, Londynie, Genewie i Warszawie. Wystawie towarzyszą projekcje  filmowych dokumentów. 11 października odbędzie się tu spotkanie z aktorami Teatru Cricot 2, poprzedzone projekcją dokumentu Andrzeja Sapiji „Gdzie są niegdysiejsze śniegi" z 1984 r. (nakręconego w trakcie pokazów w warszawskiej „Stodole") oraz zapisu prób do cricotage'u w krakowskich Krzysztoforach w 1979 r.

Jednocześnie Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka" rozpoczął realizację dwuletniego projektu „Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!", obejmującego wystawy, działania performatywne i wydawnictwa.

W Galerii Pracowni Tadeusza Kantora przy Siennej 7/5  do 24 listopada prezentowana jest pierwsza wystawa tego projektu  „Tadeusz Kantor i Wielopole Skrzyńskie" .

Wielopole to miejsce urodzenia artysty, które stało się głównym źródłem jego inspiracji. Ekspozycja przedstawia dokumenty i prace Kantora poświęcone m.in. Stanisławowi Bergerowi (czyli Wujowi Stasiowi - Zesłańcowi ze spektaklu „Wielopole, Wielopole"), matce Helenie Kantor oraz Mirze Rychlickiej (aktorce Teatru Cricot 2, odtwórczyni roli Wdowy po miejscowym fotografie w „Wielopole, Wielopole")..

W grudniu otwarta zostanie w tym samym miejscu wystawa „Motywy żydowskie w twórczości Tadeusza Kantora" - pierwsza, która podejmie tę tematykę na przykładzie spektakli: „Umarła klasa", „Wielopole, Wielopole" i  „Gdzie są niegdysiejsze śniegi".

W planach na rok 2014 jest z kolei wystawa „Tango i teatr Tadeusza Kantora", otwierająca cykl „Muzyka w teatrze Tadeusza Kantora".

Na jesień tego roku Cricoteka zapowiada też dwa inne wydarzenia. „Polifonie"  to cykl sześciu zdarzeń, w którym wystąpią performerzy, muzycy i tancerze, m.in. Keir Neuringer i Rafał Mazur, Denis Kolokol i Tomasz Chołoniewski, Sergej Maingardt i Magdalena Przybysz. A „Maszyna choreograficzna" przedstawi spektakle - studia cielesności. Dopełni je wydawnictwo „Pokolenie solo" z 25 wywiadami  z młodymi polskimi choreografami. Pokazy odbędą się 21-24 listopada w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Cricoteka przygotowuje również trzy wydawnictwa pod redakcją Józefa Chrobaka i Justyny Michalik, ujawniające nieznane fakty i porządkujące twórczość Tadeusza Kantora. Kalendarium: „Tadeusz Kantor. Ostatnie dziesięciolecie /1980-1990/" odsłoni m.in. kulisy powstania Cricoteki. Publikacja „Tadeusz Kantor i lata 1959-1964" przedstawi okres, w którym artysta zrealizował „W małym dworku", ucieleśniające idee Teatru Informel oraz „Wariata i zakonnicę", manifest idei Teatru Zerowego.  Praca „Tadeusz Kantor i lata czterdzieste" poświęcona jest współpracy artysty z oficjalnymi teatrami.

Projekt „Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!" dofinansowany został ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego.