Idea FRU Festiwalu zakłada przybliżenie i eksplorowanie Kontakt Improwizacji (KI), techniki tańca powstałej w latach 70-tych XXw. w USA. FRU Festiwal powstał z myślą o korzeniach KI, a także z potrzeby propagowania Kontakt Improwizacji jako TECHNIKI tańca opartej o konkretne zagadnienia takie jak: dynamika, grawitacja, siła odśrodkowa, ciężar, pęd, swing, zawieszenie, energia.
Strona FRU Festiwalu na Facebooku
Po raz kolejny tancerze z całej Polski przyjadą do Łodzi, żeby tu od najlepszych uczyć się Kontakt Improwizacji oraz tańca współczesnego. Odbywający się w dniach 10-13.10 FRU Festiwal to warsztaty tańca, JAMy z muzyką na żywo, spektakl Grupy KIJO oraz wieczór performance. Tancerze planują również pobić rekord JAMowania (improwizacji tanecznej) ustanowiony na poprzednim FRU (ponad 17 godzin!).
W myśl zasady: „cudze chwalicie - swego nie znacie", na FRU Festiwalu uczą znani i cenieni polscy nauczyciele. To jedyna taka okazja, by zapoznać się z techniką prowadzenia przez nich zajęć na rodzimym festiwalu oraz okazja do zbudowania platformy wymiany doświadczeń pasjonatów tańca.
FRU Festiwal to organizm ewoluujący z każdą edycją. Na życzenie uczestników odbywa się dwa razy w roku. Edycja wiosenna zakłada innowacyjną formułę poprzez np. łączenie sztuk (w maju FRU odbyło się pod znakiem Dance Video Projects). Natomiast edycja jesienna kładzie nacisk przede wszystkim na intensywny program warsztatów oraz możliwość eksploracji zdobytej wiedzy podczas wieczornych JAMów z muzyką na żywo. Z potrzeby rozwoju Kontakt Improwizacji jako techniki tańca, w programie znajdą się także warsztaty poszerzające umiejętności i perspektywę spojrzenia na tę wciąż jeszcze mało znaną w naszym kraju technikę tańca.