Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 13.05.2018 20:26 Publikacja: 13.05.2018 20:15
Patriarcha Filaret
Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 3.0 Unported license, fot. Hakan Henriksson
Jest o tym mowa w oświadczeniu, opublikowanym 12 maja i podpisanym przez patriarchę Filareta, który jest głową UKP PK.
Na Ukrainie, gdzie prawosławie jest najpopularniejszym wyznaniem, o wiernych Kościół prawosławny wspierający niepodległość kraju rywalizuje z Patriarchatem Moskiewskim.
Zazwyczaj granice autokefalicznych Kościołów prawosławnych pokrywają się z granicami państw, Moskwa nie chce tego uznać, szczególnie w wypadku Ukrainy, której państwowość rozbijała w ostatnich latach, okupując Krym i tocząc wojną na wschodzie tego kraju po stronie separatystów.
Agresja Rosji wywołała wzrost samoświadomości Ukraińców i wzrost znaczenia ukraińskiego języka i kultury kosztem rosyjskiego.
Samodzielność Cerkwi ukraińskiej byłaby kolejnym etapem cywilizacyjnego rozwodu Ukraińców i Rosjan. Utrudniłoby realizację kremlowskiego planu odbudowy imperium, wspieranego przez rosyjską hierarchię cerkiewną.
Dla patriarchatu w Konstantynopolu, który tylko duchowo przewodzi prawosławnym na całym świecie (a formalnie nielicznej grupie wyznawców w Turcji i w niektórych miejscach w Grecji, w tym w republice mnichów na górze Athos), sprawa ukraińskiej autokefalii może pomóc w rywalizacji z najmocniejszą i najbogatszą Cerkwią - rosyjską.
Liczą na to politycy ukraińscy. Miesiąc temu prezydent Petro Poroszenko powiedział, że wystąpił do patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I z prośbą o przyznanie autokefalii. Podobną prośbę wyraził chwilę później ukraiński parlament, Rada Najwyższa. Angażują się premier i inni ważni politycy.
W sobotę Święty Synod podziękował prezydentowi Poroszence, Radzie Najwyższej, rządowi, samorządom i inteligencji za wsparcie starań o uzyskanie autokefalii. Wyraził też wdzięczność Kościołom - grekokatolickiemu, rzymskokatolickiemu i protestanckim - oraz związkom wyznaniowym ukraińskich muzułmanów i Żydów.
Zaprotestował natomiast przeciw "rosyjskiej ingerencji w sprawy Kościoła" i wzniecaniu "międzywyznaniowej wrogości". Jego zdaniem pod pozorem działalności religijnej poprzez struktury Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie realizowana jest agresywna kremlowska polityka „ruskiego miru” (rosyjskiego świata, czyli rosyjskiej strefy wpływów).
- Wzywamy biskupów, kler i wiernych Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie, by nie brali udziału w prowokacjach sił kremlowskich - głosi oświadczenie Świętego Synodu UCP PK, podpisane przez patriarchę Filareta, którego zdaniem prokremlowscy prowokatorzy powinni trafić w ręce ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości. „Państwo musi odpowiednio reagować na łamanie prawa”.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W Kraju Krasnodarskim szczątki ukraiński...
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 23 na 24 lipca Rosjanie przepro...
W obwodzie amurskim na wschodzie Rosji doszło do katastrofy pasażerskiego samolotu An-24. Maszyna rozbiła się ki...
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. M.in. na Morzu Bałtyckim rozpoczynają si...
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraińska armia informuje o coraz częsts...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas