Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.05.2018 20:26 Publikacja: 13.05.2018 20:15
Patriarcha Filaret
Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 3.0 Unported license, fot. Hakan Henriksson
Jest o tym mowa w oświadczeniu, opublikowanym 12 maja i podpisanym przez patriarchę Filareta, który jest głową UKP PK.
Na Ukrainie, gdzie prawosławie jest najpopularniejszym wyznaniem, o wiernych Kościół prawosławny wspierający niepodległość kraju rywalizuje z Patriarchatem Moskiewskim.
Zazwyczaj granice autokefalicznych Kościołów prawosławnych pokrywają się z granicami państw, Moskwa nie chce tego uznać, szczególnie w wypadku Ukrainy, której państwowość rozbijała w ostatnich latach, okupując Krym i tocząc wojną na wschodzie tego kraju po stronie separatystów.
Agresja Rosji wywołała wzrost samoświadomości Ukraińców i wzrost znaczenia ukraińskiego języka i kultury kosztem rosyjskiego.
Samodzielność Cerkwi ukraińskiej byłaby kolejnym etapem cywilizacyjnego rozwodu Ukraińców i Rosjan. Utrudniłoby realizację kremlowskiego planu odbudowy imperium, wspieranego przez rosyjską hierarchię cerkiewną.
Dla patriarchatu w Konstantynopolu, który tylko duchowo przewodzi prawosławnym na całym świecie (a formalnie nielicznej grupie wyznawców w Turcji i w niektórych miejscach w Grecji, w tym w republice mnichów na górze Athos), sprawa ukraińskiej autokefalii może pomóc w rywalizacji z najmocniejszą i najbogatszą Cerkwią - rosyjską.
Liczą na to politycy ukraińscy. Miesiąc temu prezydent Petro Poroszenko powiedział, że wystąpił do patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I z prośbą o przyznanie autokefalii. Podobną prośbę wyraził chwilę później ukraiński parlament, Rada Najwyższa. Angażują się premier i inni ważni politycy.
W sobotę Święty Synod podziękował prezydentowi Poroszence, Radzie Najwyższej, rządowi, samorządom i inteligencji za wsparcie starań o uzyskanie autokefalii. Wyraził też wdzięczność Kościołom - grekokatolickiemu, rzymskokatolickiemu i protestanckim - oraz związkom wyznaniowym ukraińskich muzułmanów i Żydów.
Zaprotestował natomiast przeciw "rosyjskiej ingerencji w sprawy Kościoła" i wzniecaniu "międzywyznaniowej wrogości". Jego zdaniem pod pozorem działalności religijnej poprzez struktury Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie realizowana jest agresywna kremlowska polityka „ruskiego miru” (rosyjskiego świata, czyli rosyjskiej strefy wpływów).
- Wzywamy biskupów, kler i wiernych Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie, by nie brali udziału w prowokacjach sił kremlowskich - głosi oświadczenie Świętego Synodu UCP PK, podpisane przez patriarchę Filareta, którego zdaniem prokremlowscy prowokatorzy powinni trafić w ręce ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości. „Państwo musi odpowiednio reagować na łamanie prawa”.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Nie było zaskoczeń. Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu – wcześniej w partii Razem – będzie kandydatką Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich. W niedzielę została ogłoszona jako „dziewczyna z sąsiedztwa”, która powalczy o Pałac Prezydencki.
Popierając Szymona Hołownię w wyborach prezydenckich, PSL może utracić budowaną od kilku miesięcy tożsamość, tracąc szanse zagospodarowania elektoratu umiarkowanie konserwatywnego i wolnorynkowego. W najbliższym czasie może być im ciężej odcinać się od bardziej progresywnych zmianach forsowanych przez rząd Donalda Tuska, szczególnie tych popieranych przez marszałka Hołownię.
Każda platforma internetowa będzie musiała dokonać analizy ryzyka pod kątem treści przeznaczonych nie dla dzieci. Jeśli ryzyko jest znaczące, to trzeba będzie wprowadzić skuteczny system weryfikacji wieku. Strony, które tego nie zrobią, będą blokowane – zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji.
Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat będzie kandydatką Lewicy w wyborach prezydenckich. Decyzję przez aklamację podjęła Rada Krajowa Nowej Lewicy.
Dariusz Wieczorek, minister nauki jest w kolejnych politycznych kłopotach. W Warszawie pojawiają się nawet nazwiska jego potencjalnych następczyń. Czy jednak wniosek PiS o wotum nieufności paradoksalnie nie poprawi jego sytuacji?
„Jak zmieniła się Pana/Pani ocena Karola Nawrockiego po tym, jak został on kandydatem na prezydenta z poparciem Prawa i Sprawiedliwości?” - zapytaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
ABC News i jej czołowy prezenter George Stephanopoulos zawarli ugodę z Donaldem Trumpem w sprawie o zniesławienie. Stacja wpłaci 15 milionów dolarów na rzecz fundacji prezydenta-elekta oraz pokryje koszty jego prawników.
Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien zostać ukarany w związku z incydentem, do którego doszło podczas miesięcznicy smoleńskiej? Opublikowane wyniki sondażu na ten temat wskazują, że Polacy są w tej sprawie podzieleni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas