USA: Chaotyczna wojna z epidemią

Amerykanie próbują przyzwyczajać się do nowej rzeczywistości, ale kraj ma za mało łóżek szpitalnych, respiratorów i testów wykrywających wirusa.

Aktualizacja: 16.03.2020 05:27 Publikacja: 15.03.2020 17:12

„Upiór w operze” – na Broadway pustka

„Upiór w operze” – na Broadway pustka

Foto: AFP

W mieście Nowy Jork, w którym mieszka prawie 9 milionów ludzi – a kolejne kilka milionów to turyści i mieszkańcy okolicznych stanów codziennie przyjeżdżający tam do pracy – zamknięto nawet wszystkie teatry na Broadwayu. To ewenement w historii miasta. Wcześniej światła zgasły tam tylko na dwa dni po terrorystycznych atakach 11 września 2001.

Metropolitan Opera w sieci

Wprowadzane ograniczenia i zamknięcia – ale też wyrozumiałość władz firm i korporacji, które pozwalają na pracę z domu – sprawiły, że na ulicach Nowego Jorku zrobiło się pustawo. – Normalnie są tam tłumy przechodniów, między którymi trzeba się przeciskać, jak się komuś spieszy. Teraz ich liczba zmniejszyła się co najmniej o połowę – mówi Polka pracująca na Manhattanie.

Lokalne władze ogłaszają stany wyjątkowe, podejmują decyzje o zamykaniu szkół, kościołów i innych instytucji, w tym uczelni wyższych, które przechodzą na wirtualny tryb nauczania. Odwoływane są masowe imprezy sportowe i kulturalne. W ramach rekompensaty dla miłośników muzyki i sztuki niektóre z zamkniętych instytucji kulturalnych sięgają do internetu. Nowojorska Metropolitan Opera na przykład oferuje w internecie nagrania swoich przedstawień.

Stan Nowy Jork – który obok Waszyngtonu jest jednym z dwóch, w którym jest najwięcej potwierdzonych przypadków zarażenia – wprowadza przepisy mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, łącznie z wyznaczeniem zamkniętej strefy w New Rochelle, miasteczku, które jest pierwszym w tym rejonie dużym zarzewiem wirusa.

Brak łóżek szpitalnych

Ameryka odstaje np. od Polski czy innych europejskich krajów, które podejmują drastyczniejsze środki zaradcze. Amerykanie pospiesznie wracający z Europy mówią, że są zdziwieni brakiem kontroli medycznej na lotniskach. – To była farsa. Setki ludzi w jednym pomieszczeniu, podróżni z różnych samolotów, z różnych stron świata. Gdyby nas chcieli jakimś wirusem wykończyć to właśnie w taki sposób – mówi Polak z obywatelstwem amerykańskim, który w sobotę przyleciał z Londynu na nowojorskie lotnisko w Newarku. Nikt nie pyta o to, czy podróżni wracają może z Włoch, nikt nie wymaga poddania się kwarantannie.

Niepokojące są sygnały ze szpitali, które nie są przygotowane na dużą liczbę chorych potrzebujących intensywnej opieki. Na 320 mln mieszkańców Ameryka ma niecały milion łóżek szpitalnych oraz zaledwie 160 000 respiratorów dla pacjentów z problemami płucnymi – wynika z danych Center for Healthy Security at Johns Hopkins University.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w USA jest mniej łóżek szpitalnych per capita niż w większości innych krajów – nawet w Chinach i we Włoszech, gdzie służba zdrowia nie nadąża z niesieniem pomocy chorym. – Nie jesteśmy przygotowani na nagły wzrost liczby pacjentów. Próbujemy szykować się na to, co jest teraz, ale nie jestem pewien, czy to wystarczy na to, co będzie za dwa tygodnie czy miesiąc – mówił jeden z nowojorskich lekarzy.

USA od początku borykają się też z dostępem do testów na obecność wirusa Covid-19. Szacuje się, że w pierwszej połowie marca w Stanach przeprowadzano tylko 23 testy na milion mieszkańców, o wiele mniej niż w innych krajach zagrożonych epidemią. Media opisują liczne przypadki odmów, z jakimi pacjenci z różnymi objawami infekcji górnych dróg oddechowych odsyłani są do domów bez badania na obecność patogenu.

– Z powodu braku testów przypuszczam, że przypadków zachorowań w naszym stanie jest nie kilkaset, ale tysiące – powiedział w końcu gubernator Nowego Jorku Mario Cuomo. Pod koniec tygodnia zdecydował, by badania na obecność wirusa przeprowadzane były przez wyznaczone przez niego stanowe laboratoria, a nie przez placówki wybrane przez federalne Centrum Kontroli Chorób. Te ostatnie bowiem nie nadążają za zapotrzebowaniem oraz z wydawaniem lokalnym placówkom certyfikatów do przeprowadzania tych specjalistycznych badań.

W kraju zaczynają się jednak pojawiać namioty medyczne, w których Amerykanie mogą się przebadać, nie wychodząc z samochodu. Nie są jednak w stanie sprostać zapotrzebowaniu. W sobotę do jednego z takich punktów w Denver w Kolorado utworzyła się kolejka na kilkaset pojazdów. Ale punkt w pewnym momencie zamknięto, a petentów odesłano do domu z kwitkiem.

Krytyka Trumpa

Wirus odbije się też na amerykańskiej polityce, szczególnie na kampanii prezydenckiej. Zakazy gromadzenia się utrudnią kandydatom prowadzenie kampanii wyborczych. Joe Biden i Bernie Sanders, liderzy w tegorocznych prawyborach, jeszcze przed głosowaniem w ubiegły wtorek zrezygnowali ze spotkań z wyborcami ze względu na zagrożenie wirusem. W sobotę stany Luizjana i Georgia jako pierwsze ogłosiły przełożenie na termin późniejszy prawyborów. – Bezpieczne wybory oznaczają bezpieczeństwo mieszkańców Luizjany – powiedział sekretarz stanu Kyle Ardoin.

Odpowiedź na zagrożenie wirusem Covid-19 też będzie kolejnym elementem polityki, z którego naród amerykański rozliczać będzie w trakcie wyborów prezydenta Trumpa ubiegającego się o kolejną kadencję.

Póki co Donald Trump mocno krytykowany jest za bagatelizowanie problemu.

Ważny jest także zdrowy rozsądek.

W „Rzeczpospolitej” otworzyliśmy dostęp do treści dotyczących koronawirusa.

Czytaj więcej www.rp.pl/koronawirus

W mieście Nowy Jork, w którym mieszka prawie 9 milionów ludzi – a kolejne kilka milionów to turyści i mieszkańcy okolicznych stanów codziennie przyjeżdżający tam do pracy – zamknięto nawet wszystkie teatry na Broadwayu. To ewenement w historii miasta. Wcześniej światła zgasły tam tylko na dwa dni po terrorystycznych atakach 11 września 2001.

Metropolitan Opera w sieci

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 934
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 933
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 932
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 931
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 930
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne