Kontrole te powróciły jednak po zakończeniu okresu przejściowego po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię, co nastąpiło 31 grudnia 2020 roku.
Paramilitarne organizacje zapewniły, że będą wyrażać "pokojowy i demokratyczny" sprzeciw wobec porozumienia z 1998 roku.
Jednocześnie organizacje takie jak Ulster Volunteer Force, Ulster Defence Association i Red Hand Commando wyraziły obawy w związku z zakłóceniem przepływu towarów pomiędzy Irlandią Północną a resztą Wielkiej Brytanii po brexicie.
List ws. wycofania poparcia dla porozumienia z 1998 roku lojaliści wysłali do premiera Borisa Johnsona. Podobny list trafił do premiera Irlandii oraz wiceszefa KE.
"Proszę nie bagatelizujcie siły emocji w tej kwestii w naszej unionistycznej rodzinie" - piszą autorzy listu. "Jeśli wy, albo UE nie jesteście gotowi uhonorować całości porozumienia, będziecie odpowiedzialni za trwałe zniszczenie umowy" - dodają.
Warunkiem ponownego poparcia dla porozumienia przez lojalistów ma być przywrócenie swobodnego przepływu towarów pomiędzy Irlandią Północną a Wielką Brytanią (w znaczeniu geograficznym).