Jednocześnie oznacza to zmniejszenie dostaw o 25 proc. wobec zobowiązań koncernu z lutego - wynika z dokumentu, z którym zapoznał się Reuters.

Zmniejszenie liczby szczepionek dostarczonych w pierwszym kwartale będzie problemem z perspektywy realizacji planów szczepień w UE - zauważa Reuters.

Dokument, o którym pisze agencja, datowany jest na 10 marca i wynika z niego, że AstraZeneca dostarczy UE do końca marca 30,1 mln dawek szczepionki i kolejnych 20 mln dawek w kwietniu.

25 lutego prezes AstraZeneca, Pascal Soriot przekonywał europarlamentarzystów, że koncern postara się dostarczyć UE 40 mln dawek szczepionki do końca marca.

Jednak z dokumentu z 10 marca wynika, że już 24 lutego AstraZeneca szacowała, że do końca marca dostarczy UE jedynie 34 mln z 90 mln dawek szczepionki, jakie miała dostarczyć w pierwszym kwartale na mocy umowy zawartej z Unią.

W dokumencie nie ma informacji ile szczepionek AstraZeneca dostarczy UE w maju i czerwcu. Łącznie od kwietnia do czerwca Astra Zeneca powinna dostarczyć Unii 180 mln dawek szczepionki, a do końca roku - 300 mln.

Rzecznik koncernu AstraZeneca nie komentuje sprawy.