Zakres i skala realizowanych na Pomorzu projektów środowiskowych są bardzo zróżnicowane. W działania na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego inwestują wszyscy, którzy chcą poza poprawą lokalnych warunków życia także uszczknąć coś z turystycznego tortu – coraz ważniejszego elementu naszej gospodarki. Z tego powodu działania na rzecz środowiska naturalnego inicjują zarówno małe gminy wiejskie leżące w głębi Kaszub, jak i związki gminne czy duże i atrakcyjne dla turystów miasta.
Realizacji priorytetowych inwestycji w ochronę środowiska sprzyjają środki unijne – zarówno te, które już udało się skonsumować, jak i te zapisane są w planie finansowym na lata 2007 – 2013.
Największym wyzwaniem, z jakim zmaga się Pomorze, jest problem gospodarki wodno-ściekowej. Bez inwestycji w wodociągi, kanalizację i oczyszczalnie ścieków trudno mówić o czystych wodach śródlądowych i morskich, które jak magnes przyciągają latem turystów.
W ostatnich latach istotną poprawę czystości wód zatok Gdańskiej i Puckiej udało się osiągnąć dzięki dwóm dużym projektom inwestycyjnym: budowie oczyszczalni Wschód w Gdańsku, z której korzysta poza stolicą województwa znaczna część metropolii gdańskiej, oraz modernizacji oczyszczalni w Swarzewie obsługującej ścieki z gmin leżących nad Zatoką Pucką i gdyńskiej oczyszczalni Dębogórze.
Bez wątpienia jednym z największych realizowanych w Polsce projektów infrastrukturalnych związanych z ochroną środowiska jest gdański projekt wodno–ściekowy, obejmujący w praktyce swoim zasięgiem wszystkich mieszkańców i zakłady przemysłowe stolicy województwa. Szacunkowa wartość tego projektu, na który pozyskano dofinansowanie z Funduszu Spójności, wynosi około 880 mln zł.