To dziesiąta zagraniczna pielgrzymka Ojca Świętego. Potrwa cztery dni. Jeszcze dziś Benedykt XVI spotka się z prezydentem Francji, potem pojedzie do Lourdes, dokąd 14 sierpnia 2004 roku swoją ostatnią, 104. pielgrzymkę odbył Jan Paweł II.
– Jadę do Francji jako wysłannik pokoju i braterstwa – mówił przed odlotem do Paryża Benedykt XVI. W sobotę rano w samym centrum miasta odprawi mszę świętą. Organizatorzy spodziewają się około 200 tysięcy wiernych. Do sanktuarium w Lourdes ma przybyć nawet 300 tysięcy osób.
Już teraz widać jednak, że wizyta Ojca Świętego nie odbędzie się bez kontrowersji. Wielu prominentnych polityków nie zostało zaproszonych na spotkanie z papieżem w Pałacu Elizejskim. Na liście gości znaleźli się wyłącznie ci, którzy są praktykującymi katolikami. To gest Nicolasa Sarkozy’ego w kierunku episkopatu. Wielu polityków mówi jednak o dyskryminacji. Inni odmówili udziału w przyjęciu, by zaprotestować przeciw prezydenckim „atakom na zasadę laickości”. Nicolas Sarkozy wcześniej zapowiedział, że zamierza powtórzyć przed Benedyktem XVI słowa, które wygłosił w grudniu podczas wizyty w Watykanie. Domagał się wówczas wprowadzenia we Francji „laickości pozytywnej”, która „uwzględni chrześcijańskie korzenie kraju”.
– Przyjęcie papieża w Pałacu Elizejskim jest sprzeczne z zasadą rozdziału państwa od Kościoła, a ataki prezydenta na republikę są nie do zniesienia. Dlatego nie wezmę udziału w ceremonii – grzmi szef centrystów Francois Bayrou. Mer Paryża zaś Bertrand Delanoe, zagorzały ateista, nie będzie uczestniczył w żadnej z przewidzianych mszy.
Przeciw wizycie Benedykta XVI oraz w obronie zasady laickości zamierzają manifestować organizacje feministyczne oraz Francuska Federacja Wolnomyślicieli. Dziś 65 procent Francuzów to wprawdzie katolicy, ale tylko 4,5 procent regularnie chodzi do kościoła. W całym kraju dramatycznie spada liczba księży. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ubyło ich osiem tysięcy i dlatego – podawały wczoraj media – trzeba ich ściągać z Polski. Przekonanie Francuzów do wiary będzie więc jednym z głównych celów wizyty papieża.