Podczas konferencji prasowej w Białym Domu Donald Trump powiedział, że jest przekonany, iż koronawirus wymknął się Chińczykom spod kontroli. Nie wykluczył jednak możliwości, że władze w Pekinie celowo dopuściły do rozprzestrzenienia się go w innych krajach. - Jak to się stało, że zatrzymali ruch powietrzny wewnątrz Chin a nie zatrzymali samolotów do Stanów Zjednoczonych i do całej Europy?” - mówił Trump.

Czytaj także: 

Amerykanie zaczną leczyć pacjentów remdesivirem

Mieszkańcy Kalifornii protestują. Chcą dostępu do plaż

Naukowcy uważają, że zabójczy wirus przedostał się ze zwierząt na ludzi i pojawił się w Chinach pod koniec ubiegłego roku, prawdopodobnie na rynku w Wuhan, gdzie sprzedawano mięso.

Dr Mike Ryan, szef programu kryzysowego WHO, zapytany o słowa Trumpa, odpowiedział, że agencja zdrowia ONZ "słuchał wielokrotnie wielu naukowców, którzy spojrzeli na przebieg" wirusa.

- Jesteśmy pewni, że ten wirus jest pochodzenia naturalnego - powiedział. - Ważne jest, abyśmy ustalili, czym jest naturalny żywiciel tego wirusa - dodał. Podkreślił, że potrzebne jest zrozumienie, "jak została naruszona bariera gatunkowa między zwierzętami a ludźmi".