Zdominowany przez rządzącą centroprawicową partię Fidesz parlament przyjął nowelizację 258 głosami, przy 65 przeciw i 38 wstrzymujących się. W trakcie głosowania obecna była jako gość komisarz Unii Europejskiej do spraw agendy cyfrowej Neelie Kroes. Powitała z uznaniem nowelizację, zaznaczając, że doszło do niej dzięki „dialogowi" między Budapesztem i Brukselą. – Węgierski rząd zdaje sobie jasno sprawę, że Bruksela będzie teraz monitorować stosowanie ustawy – oświadczyła Kroes, cytowana przez węgierską agencję MTI. Minister sprawiedliwości Węgier Tibor Navracsics podkreślał, że do ustawy nie wprowadzono zasadniczych zmian.
Zgodnie z nowelizacją najbardziej kontrowersyjny obowiązek „politycznie zrównoważonego" informowania o wydarzeniach nie będzie obejmował prasy i portali internetowych. Blogi i dzienniki internetowe w ogóle nie będą podlegać przepisom ustawy. Na zagraniczne media dostępne na Węgrzech nie będzie można w przypadku naruszenia ustawy nakładać kar pieniężnych. Nie dotyczy to jednak mediów węgierskich, które „przeniosą swą siedzibę za granicę tylko po to, by uchylić się przed węgierską ustawą o mediach".
W porozumieniu z UE parlament anulował również przepis zabraniający „obrażania" osób lub grup osób. Zamiast tego zakazane będzie „podżeganie przeciwko osobom, narodom oraz grupom etnicznym lub religijnym". Media nie będą też podlegały obowiązkowi rejestracji w państwowym urzędzie, zanim zaczną działać.
Obsadzona przez ludzi wyznaczonych przez rząd rada medialna nie została zlikwidowana, jej możliwości nakładania wysokich mandatów na media będą jednak ograniczone.
Węgierskie prawo medialne, które weszło w życie 1 stycznia 2011 r., wzbudziło falę krytyki w kraju i za granicą. Jego przyjęcie położyło się cieniem na rozpoczętym w styczniu sześciomiesięcznym przewodnictwie węgierskim w Unii Europejskiej. Władzom w Budapeszcie zarzucano, że chcą ograniczyć wolność mediów w „putinowskim" stylu. Po początkowym uporze w tej sprawie rząd węgierski zgłosił chęć kompromisu i podjął negocjacje z Unią na temat nowelizacji ustawy.