Ta zmiana to efekt gwałtownego sprzeciwu przedstawicieli mniejszości narodowych. Dokument opracowany przez czterech byłych ministrów ds. narodowości oraz reprezentantów prezydenta i rządu zostanie poddany debacie publicznej. Ostatecznie powinien być gotowy do 1 grudnia.
O strategii narodowościowej prezydent Rosji Władimir Putin – jeszcze jako premier – mówił w grudniu zeszłego roku podczas „bezpośredniej linii” z telewidzami.
Zgodnie z projektem Rosjanie mają „jednoczyć” społeczeństwo określane jako „unikalna, socjokulturalna społeczność cywilizacyjna”. W języku rosyjskim brzmi to nieco inaczej niż w polskim; używane jest określenie „russkij narod”, co dosłownie oznacza „lud rosyjski”, oraz „mnogonarodnaja rossijskaja nacija”, czyli „naród rosyjski złożony z wielu ludów”.
Choć z formalnego punktu widzenia rola narodu rosyjskiego została nieco ograniczona, to jednak autorzy projektu dostrzegli niebezpieczeństwo „mobilizacji etnicznej i religijno-politycznego ekstremizmu”, który jest efektem „radzieckiej polityki narodowościowej” i „osłabienia państwowości w latach 90.”. Wskazuje się, że wciąż istnieje niebezpieczeństwo dezintegracji państwa.
Projekt określa konkretne zadania organów władzy. Mówi o zapewnieniu równości wszystkich obywateli w sądach, zbalansowanym rozwoju regionów i wprowadzeniu odpowiedzialności władz za prowokowanie konfliktów narodowościowych.