Tekst z archiwum "Rzeczpospolitej"

Benazir Bhutto była pierwszą kobietą na stanowisku premiera muzułmańskiego państwa, symbolem demokratycznych przemian w Azji i ulubienicą politycznych elit Zachodu. Urząd szefa pakistańskiego rządu sprawowała dwukrotnie – w latach 1988 – 1990 i 1993 – 1996.

Urodziła się 21 czerwca 1953 roku w graniczącej z Indiami prowincji Sind. Była najstarszym dzieckiem Zulfikara Bhutto, który w 1967 roku założył Pakistańską Partię Ludową (PPP) mającą wcielać w życie islamską wersję socjalizmu.

Dorastała w dostatku, odebrała znakomite wykształcenie – najpierw u irlandzkich zakonnic, a później na Harvardzie i w Oksfordzie, gdzie studiowała filozofię, historię, politologię i chodziła na demonstracje przeciwników wojny w Wietnamie.

Chciała być dziennikarką, ale kilka dni po tym, gdy wróciła do Pakistanu, wojskowy dyktator Zia ul-Haq wtrącił Zulfikara Bhutto do więzienia i skazał na śmierć (wyrok wykonano w 1979 roku). Bhutto kontynuowała politykę ojca. Pięć lat spędziła w więzieniu, m.in. w klatce na pustyni. Po wyjściu na wolność objęła przewodnictwo PPP i poprowadziła ją do zwycięstwa w 1988 roku. Sama, mając zaledwie 35 lat, została premierem. Uroda i liberalny światopogląd zyskał jej uznanie w Europie i USA. Jednak już po 20 miesiącach musiała zrezygnować ze stanowiska w wyniku oskarżeń o korupcję. Z tych samych powodów została odsunięta od władzy w trakcie drugiej kadencji w połowie lat 90. Wtedy oskarżano ją także o inspirowanie zabójstwa brata, jej politycznego rywala.

Pakistańskie władze, opierając się na wynikach śledztwa prowadzonego przez szwajcarską policję, oszacowały, że Benazir Bhutto i jej mąż Asif Ali Zardari, przyjęli około półtora miliarda dolarów łapówek w zamian za przyznawanie państwowych kontraktów. Jeden z wątków śledztwa prowadził do fabryki traktorów Ursus. Mąż Bhutto spędził osiem lat w więzieniu, ale żaden z 18 zarzutów dotyczących byłej premier nie został udowodniony. Ostatnie śledztwa umorzono po jej powrocie do Pakistanu w październiku 2007 roku. Od 1999 roku mieszkała w Dubaju i Londynie, przez cały czas była szefową PPP.

Grudzień 2007