- Chcemy, żeby przypadki celowego dewastowania domów, takie, jak zamurowywanie drzwi, niszczenie instalacji wody, gazu, prądu czy demontowanie okien, prowadzone tylko po to, aby pozbyć się szybko niechcianych lokatorów, stało się przestępstwem zagrożonym karą więzienia do lat trzech – mówi senator Jan Rulewski, jeden ze współautorów.
Problem jest powszechny przede wszystkim w tych polskich miastach, które nie zostały zniszczone przez wojnę. W starych, zaniedbanych kamienicach ludzie nieraz żyją w bardzo trudnych warunkach, a czasem zaniedbania właścicieli powodują, że zabytkowych obiektów nie da się już uratować.
Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego korespondentka „Rzeczpospolitej" w Brukseli wskazuje z kolei, jak ogromny wpływ na prawo europejskie mieli w mijającej kadencji deputowani niemieccy. Okazuje się bowiem, że aż 85 sprawozdań legislacyjnych przypadło posłom zza Odry. A mowa o sprawozdaniach będących stanowiskiem PE w głosowaniach, w których eurodeputowani decydują na równi z Radą UE, czyli unijnymi rządami. To ważne rozróżnienie bo Parlament wydaje także setki sprawozdań wyróżniających jego opinię na tematy, w których nie wpływa bezpośrednio na decyzje. Wniosek wydaje się oczywisty: nadchodzące wybory do euro parlamentu, tradycyjnie lekceważone przez zdecydowaną większość uprawnionych do głosowania, powinny być traktowane poważnie.
Gazeta opisuje także kampanię, jaką podjęła Platforma Obywatelska na rzecz budowy metra w Krakowie. Na pytanie w tej sprawie mieszkańcy drugiego co do wielkości miasta odpowiedzą w referendum organizowanym właśnie w dniu eurowyborów. Argumentów na rzecz rozpoczęcia budowy podziemnej kolejki jest wiele. Ale kluczowym wydaje się to, że gród Kraka jest jedynym, poza Warszawą, ośrodkiem, w którym tak szybko przybywa mieszkańców. Na podstawie danych o poborze wody szacuje się, że pod Wawelem mieszka już 1,1 mln mieszkańców. Budowa pierwszej linii kosztowałaby od 7 do 10 mld zł, z czego 1/3 musiałoby pokryć miasto.
„Gazeta Wyborcza", która obchodzi 25. Rocznicę powstania, zwraca uwagę na poważny sukces Polski: nasz kraj zajął 10. Miejsce w prestiżowym rankingu Pearsona oceniającym jakość systemów edukacji na całym świecie.