Merkel i Hollande motorem sankcji wobec Rosji

Jest szansa na przedłużenie unijnych sankcji wobec Rosji. Z taką propozycją mają w czwartek wystąpić przywódcy Francji i Niemiec.

Aktualizacja: 19.03.2015 09:09 Publikacja: 18.03.2015 23:01

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i Francois Hollande

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i Francois Hollande

Foto: AFP

Gospodarzem unijnego szczytu jest przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. I to jemu oraz krajom Europy Północnej i Wschodniej najbardziej zależy na utrzymaniu sankcji wobec Rosji.  Bez jednomyślnej decyzji 28 państw UE wygasną one pod koniec lipca. Części krajów z Europy Środkowej oraz Południowej podoba się taki scenariusz. Zapobiec ma temu inicjatywa firmowana na prośbę Tuska przez Angelę Merkel i Francois Hollande'a.

– Ta dwójka, jako uczestnicy porozumienia mińskiego, ma wystąpić do Rady Europejskiej o wydanie politycznej deklaracji. Miałaby ona stwierdzać, że sankcje nie mogą być zniesione, dopóki nie zostanie zrealizowane w pełni porozumienie mińskie (termin upływa pod koniec 2015 roku – red.), w tym przekazanie Ukraińcom kontroli na granicach – mówi wysoki rangą unijny dyplomata. Deklaracja nie będzie wprost decyzją o przedłużeniu sankcji: tę będą musieli podjąć ministrowie spraw zagranicznych lub ambasadorowie państw UE do końca lipca. Ale będzie stanowiła polityczną podstawę dla takiej decyzji. – Poprzez zaproszenie Merkel i Hollande'a do napisania rekomendacji dla innych Tusk ogranicza pole manewru mniejszym krajom, które chciałyby torpedować pomysł przedłużania sankcji. Nie będzie miejsca na filozoficzne debaty i przedstawianie swoich rozterek – mówi inny dyplomata. Jeśli uda się uzgodnić wspólny tekst między Merkel, zwolenniczką ostrego kursu wobec Rosji, i Hollande'em opowiadającym się za łagodzeniem unijnego stanowiska, oznaczać to będzie jedność dwóch obozów w UE. Na dzień przed szczytem dyplomaci w Brukseli byli optymistyczni. Zgłoszenie duetu Merkel–Hollande oznaczało, że przywódcy największych państw UE poczuli odpowiedzialność za realizację porozumienia mińskiego, które sami podpisali.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1235
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1234
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1233
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1232
Świat
Podcast „Rzecz w tym”: Dlaczego Czesi nagle zakochali się w Polsce?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama