Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.03.2015 09:09 Publikacja: 18.03.2015 23:01
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i Francois Hollande
Foto: AFP
Gospodarzem unijnego szczytu jest przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. I to jemu oraz krajom Europy Północnej i Wschodniej najbardziej zależy na utrzymaniu sankcji wobec Rosji. Bez jednomyślnej decyzji 28 państw UE wygasną one pod koniec lipca. Części krajów z Europy Środkowej oraz Południowej podoba się taki scenariusz. Zapobiec ma temu inicjatywa firmowana na prośbę Tuska przez Angelę Merkel i Francois Hollande'a.
– Ta dwójka, jako uczestnicy porozumienia mińskiego, ma wystąpić do Rady Europejskiej o wydanie politycznej deklaracji. Miałaby ona stwierdzać, że sankcje nie mogą być zniesione, dopóki nie zostanie zrealizowane w pełni porozumienie mińskie (termin upływa pod koniec 2015 roku – red.), w tym przekazanie Ukraińcom kontroli na granicach – mówi wysoki rangą unijny dyplomata. Deklaracja nie będzie wprost decyzją o przedłużeniu sankcji: tę będą musieli podjąć ministrowie spraw zagranicznych lub ambasadorowie państw UE do końca lipca. Ale będzie stanowiła polityczną podstawę dla takiej decyzji. – Poprzez zaproszenie Merkel i Hollande'a do napisania rekomendacji dla innych Tusk ogranicza pole manewru mniejszym krajom, które chciałyby torpedować pomysł przedłużania sankcji. Nie będzie miejsca na filozoficzne debaty i przedstawianie swoich rozterek – mówi inny dyplomata. Jeśli uda się uzgodnić wspólny tekst między Merkel, zwolenniczką ostrego kursu wobec Rosji, i Hollande'em opowiadającym się za łagodzeniem unijnego stanowiska, oznaczać to będzie jedność dwóch obozów w UE. Na dzień przed szczytem dyplomaci w Brukseli byli optymistyczni. Zgłoszenie duetu Merkel–Hollande oznaczało, że przywódcy największych państw UE poczuli odpowiedzialność za realizację porozumienia mińskiego, które sami podpisali.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
24 lutego 2022 roku. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
W Rzymie trwa międzynarodowa konferencja na temat odbudowy Ukrainy, podczas której ogłoszono utworzenie Europejs...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę spotkał się we Włoszech z papieżem i wysłannikiem USA, podkreślając...
Niedługo po wstrzymaniu przez USA dostaw niektórych rodzajów uzbrojenia dla Ukrainy, Donald Trump ogłosił, że wy...
Polska nigdy nie cieszyła się w oczach przeciętnego Czecha zbyt dużym prestiżem – mówi Maciej Ruczaj z Prague Ce...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas