Izrael boi się Międzynarodowego Trybunału Karnego

Członkostwo Autonomii Palestyńskiej w Międzynarodowym Trybunale Karnym (MTK) w Hadze otwiera Palestyńczykom możliwości konfrontacji z Izraelem na gruncie prawnym. Rzecz dotyczy nie tylko możliwych zbrodni wojennych w czasie ubiegłorocznej interwencji izraelskiej armii w Strefie Gazy ale i samej obecności osadnictwa izraelskiego na ziemiach okupowanych.

Aktualizacja: 03.04.2015 12:20 Publikacja: 02.04.2015 18:25

Izrael boi się Międzynarodowego Trybunału Karnego

Foto: AFP

Izraelscy eksperci nie wykluczają, że MTK zajmie się sprawą osadnictwa na terenach kontrolowanych przez Izrael od wojny w 1967 roku. Chodzi o Zachodni Brzeg, gdzie w żydowskich osiedlach mieszka obecnie 350 tys. obywateli Izraela. Nie brak opinii, że ich obecność może zostać zakwalifikowana jako działania Izraela o charakterze zbrodniczym. Zgodnie z art. 49 Konwencji Genewskiej z 1949 roku o ochronie osób cywilnych podczas wojny: "Mocarstwo okupacyjne nie może dokonywać deportacji lub przesiedlenia części własnej ludności cywilnej na terytorium przez nie okupowane" . To się jednak nieustannie dzieje.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1181
Świat
Meksykański żaglowiec uderzył w Most Brookliński
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1178
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1177
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1176