Kolejnych 14 osób zostało ciężko rannych. Rzecznik Fajr Libya w Trypolisie, Mohamad Shami, potwierdził atak, jednak według jego informacji zginęło aż 32 osoby.
Obecna sytuacja w Libii jest wynikiem rewolucji, która wybuchła w lutym 2011 r. na fali tzw. arabskiej wiosny. Jesienią jeszcze tego samego roku, koalicja bojowników opozycji, przy wsparciu NATO, obaliła rządzący od 42 lat reżim Muammara Kadafiego a sam dyktator został zabity.
Po zakończeniu rewolucji, milicje, które obaliły Kadafiego, w dużej części odmówiły złożenia broni. Rozpoczęły się walki plemienne.
Prozachodni rząd Libii pod kierownictwem następnego już premiera Abdullaha al-Thaniego uciekł na wschód, do Tobruku, kontrolując tylko część kraju. W Trypolisie, rządzi koalicja Fajr Libya (Świt Libii), sprzymierzona w taktycznym sojuszu z radykalnymi islamistami. Natomiast m.in w 100-tysięcznej Darnie władzę sprawuje Państwo Islamskie (IS).
Na początku marca zastępca stałego przedstawiciela Libii w ONZ, Ibrahim Dabbashi, apelował o zniesienia embarga na dostawy broni do Libii. Apel argumentował m.in planami odbicia Trypolisu z rąk islamistów. Zwrócił także uwagę na intensywność działań armii , w tym użycia lotnictwa przeciwko ekstremistom z IS . Do zniesienia embarga wzywał także na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, szef libijskiej dyplomacji Mohammed al-Dairi. Poparł go wówczas egipski minister spraw zagranicznych Sameh Szukri.