Haftar po spotkaniu z szefem MSZ Grecji spotkał się również z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem - informuje AP.

Rząd w Trypolisie zwrócił się wcześniej z prośbą o pomoc do Turcji. 16 stycznia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował o rozpoczęciu rozmieszczania tureckich żołnierzy w Libii. 

W niedzielę na temat sytuacji w Syrii Erdogan ma rozmawiać z przywódcami Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii i Włoch, aby dyskutować o rozwiązaniu kryzysu w Libii. Wcześniej rozmowy o zawieszeniu broni między rządem w Trypolisie a prowadzącym przeciwko niemu ofensywę marszałkiem Chalifą Haftarem, który kontroluje wschodnią część kraju, nie zakończyły się sukcesem.

Wizyta Haftara w Atenach to - jak ocenia AP - szukanie przeciwwagi dla wsparcia udzielonego rządowi w Trypolisie przez Turcję.

Grecja protestowała przeciwko umowie zawartej między Libią i Turcją w sprawie wyznaczenia granicy morskiej między tymi krajami. Umowa zawarta przez rządy w Ankarze i Trypolisie ignorowały obecność greckiej Krety w części Morza Śródziemnego, której dotyczyła umowa.

Po spotkaniu z Haftarem szef greckiego MSZ powiedział, że zachęcał marszałka, by ten zmierzał do porozumienia ws. zawieszenia broni i przywrócenia bezpieczeństwa w Libii poprzez "usunięcie najemników i uznanie nieważności umów między Turcją i libijskim rządem".

Jak dodał Haftar zgodził się z jego stanowiskiem.

W czwartek premier Grecki Mitsotakis ostrzegł, że Grecja skorzysta z prawa weta w UE, aby zablokować porozumienie ws. Libii, jeżeli elementem tego porozumienia nie będzie anulowanie umowy ws. granicy morskiej między Libią a Turcją.