Pozew został złożony w Federalnym Sądzie Okręgowym w Waszyngtonie.

Pozywający, których krewni zginęli, zostali ranni lub padli ofiarami prób zabójstwa, domagając się odszkodowania w wysokości miliarda dolarów - wynika z informacji przekazanych przez reprezentujących wnioskodawców prawników z kancelarii Martin F. McMahon & Associates.

Czytaj także:
Wielka kłótnia o libijską ropę

"Składając pozew w Waszyngtonie pozywający ujawnią poważne naruszenia praw człowieka, pozasądowe zabójstwa i tortury, w które pozwani byli zaangażowani z poczuciem bezkarności i bez obaw o to, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - czytamy w komunikacie kancelarii.

Według tekstu, Chalifa Haftar "jest nie tylko zbrodniarzem wojennym, lecz także obywatelem Stanów Zjednoczonych posiadającym w USA aktywa oraz rodzinę", i może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za swe "nielegalne i barbarzyńskie czyny".

W kwietniu 2019 r. siły Haftara rozpoczęły ofensywę przeciwko libijskim wojskom rządowym. Nie udało im się osiągnąć zamierzonego celu, jakim było zdobycie Trypolisu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w starciach zginęło ponad tysiąc osób, a ok. 5,5 tys. odniosło rany.

Od 2011 r. i obalenia władzy Muammara Kadafiego Libia pogrążona jest w chaosie.

W styczniu turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że Turcja nie będzie powstrzymywać się przed "daniem lekcji Chalifie Haftarowi". Wcześniej fiaskiem zakończyły się prowadzone w Moskwie rozmowy o zawieszeniu broni między marszałkiem Haftarem kontrolującym wschodnią część Libii, a uznawanym przez społeczność międzynarodową rządem w Trypolisie.