Żanna Niemcowa wybrała wolność w Niemczech

Jej ojciec, krytyk Kremla, został zastrzelony. Także jej grożono śmiercią. Żanna Niemcowa wybrała życie w RFN. Będzie pracować w Deutsche Welle.

Aktualizacja: 17.07.2015 13:14 Publikacja: 17.07.2015 12:56

Foto: Deutsche Welle

Córka zastrzelonego w Moskwie pod koniec lutego br. Borysa Niemcowa, opozycjonisty i krytyka Kremla, zamieszka w Niemczech.

Żanna Niemcowa ma 31 lat. Jest dziennikarką specjalizującą się w sprawach ekonomicznych. Od sierpnia br. będzie miała własny program telewizyjny w Deutsche Welle.

W czerwcu opuściła Rosję na zawsze

Po tym, jak jej ojciec został zastrzelony przez rzekomych kilerów z Czeczenii, Żanna Niemcowa krytykowała, jak niedbale prowadzone jest śledztwo w tej sprawie. Jest przekonana, że to morderstwo odbyło się "nie bez poklasku elit rządzących". Rosyjskim mass mediom zarzuca, że prowadzą oszczerczą kampanię przeciwko jej ojcu.

55-letni Borys Niemcow został zastrzelony 27 lutego 2015 wieczorem w centrum Moskwy, przed murem Kremla. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków prezydenta Władimira Putina. Zarzucał mu m.in. agresywną politykę wobec Ukrainy. W latach 2011-2012 Niemcow był jednym z organizatorów moskiewskich protestów po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Po tym, jak pod jej adresem nadchodziło coraz więcej pogróżek, że skończy tak samo jak ojciec, na początku czerwca Żanna Niemcowa wyjechała z Rosji.

- Pozostanie w Rosji było niemożliwe - przyznaje. Wciąż dostawała pogróżki, wywierano na nią presję, by przestała indagować w sprawie śmierci swojego ojca.

Ma własne zdanie

W RFN Żanna Niemcowa ma zamiar dalej pracować jako dziennikarka - w rozgłośni Deutsche Welle.

- Bardzo się cieszę, że Żanna Niemcowa będzie pracować w Deutsche Welle - podkreślił dyrektor naczelny rozgłośni Peter Limbourg.- Jej jednoznaczne stanowisko i rozgłos, jaki zdobyła, wzmocnią jeszcze bardziej naszą ofertę programową w języku rosyjskim, cieszącą się dużym zainteresowaniem - podkreślił.

Przed ucieczką z Rosji Żanna pracowała jako dziennikarka w ekonomicznej telewizji RBK-TV, należącej do oligarchy Michaiła Prochorowa. Jak Niemcowa napisała w artykule opublikowanym niedawno przez "Sueddeutsche Zeitung", nadawca ten nie należał co prawda w ścisłym znaczeniu „do agitacyjno-propagandowej maszyny Putina", ale nie można było powiedzieć, żeby panowała tam wolność poglądów.

Jak przyznała: "odeszłam z pracy z rozgłośni, bo nie chciałam trzymać się półoficjalnych ustaleń, żeby w redakcji i przed kamerą nie wspominać ani słowem o polityce. Nie chciałam już dłużej być wspólniczką reżimu Putina".

Dodała, że sama nie mogła co prawda obarczyć prezydenta Putina winą za śmierć ojca, ale on ponosi za nią "odpowiedzialność polityczną".

Nagrody dla ojca i córki

Żanna Niemcowa została tegoroczną laureatką Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy - ogłosił w piątek szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna.

Nagrodę wręczą 4 sierpnia br. prezydent Bronisław Komorowski i Lech Wałęsa, który przewodniczy Kapitule Nagrody.

Żanna Niemcowa odebrała także 13 czerwca br. we Wrocławiu Nagrodę Wolności przyznaną pośmiertnie Borysowi Niemcowowi.

– Borys był żołnierzem, który walczył na froncie o demokrację – mówił w laudacji Garry Kasparow, Przewodniczący Fundacji Praw Człowieka, przyjaciel Niemcowa.

Żanna Niemcowa zapowiedziała, że powoła Fundację imienia Niemcowa dla Wolnej Rosji, której celem będzie wspieranie ludzi o poglądach, które wyznawał jej ojciec.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1164
Świat
Swiatłana Cichanouska: Jesteśmy otwarci na dialog z reżimem Łukaszenki
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1162
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1161
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
podcast
Jędrzej Bielecki: Blackout w Hiszpanii - najprawdopodobniej zawiniło państwo
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne