04:47
09.07.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 867
00:00
08.07.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Najnowsze wiadomości z Ukrainy będziemy publikować we wtorek od godzin porannych.

23:42
08.07.2024

Kanclerz Austrii potępił atak Federacji Rosyjskiej na „Ochmadyt”

Austriacki kanclerz Karl Nehammer potępił rosyjski atak na szpital dziecięcy „Ochmadyt” w Kijowie i zapewnił, że Austria będzie w dalszym ciągu udzielać Ukraińcom pomocy humanitarnej. „Atak Rosji na szpital dziecięcy w stolicy Ukrainy jest brutalny i należy go potępić z całą surowością. To jeden z wielu przykładów lekceważenia przez Federację Rosyjską prawa międzynarodowego. Austria będzie oczywiście nadal dostarczać pomoc humanitarną na Ukrainę!” – napisał na platformie X.

23:13
08.07.2024

Argentyna planuje przekazać Ukrainie pomoc wojskową

Rząd Argentyny planuje wysłać Ukrainie pomoc wojskową – oświadczył minister obrony tego kraju Luis Alfonso Petri na zjeździe prawicowych sił Ameryki Łacińskiej w Brazylii. „W przeszłości Argentyna wymieniała uściski z Wenezuelą, Kubą i Iranem, a teraz robimy to z krajami walczącymi o przetrwanie” – powiedział Petri.

22:48
08.07.2024

W Kijowie i większości obwodów ogłoszono alert powietrzny

W Kijowie i większości obwodów ogłoszono alert powietrzny w związku z zagrożeniem ze strony rakiet balistycznych. – poinformowały Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak podaje Ukrinform, 8 lipca siły obrony powietrznej zniszczyły 30 z 38 rakiet, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę.

22:24
08.07.2024

Ponad 30 szefów zagranicznych misji dyplomatycznych odwiedziło miejsce rosyjskiego ataku na szpital dziecięcy w Kijowie

Na zlecenie Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleby wiceminister Jewhen Perebinis wraz z 33 szefami misji dyplomatycznych akredytowanych na Ukrainie odwiedzili jeden z największych szpitali dziecięcych na Ukrainie „Ochmadyt”, który został uszkodzony w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego. Jak podaje służba prasowa ukraińskiego MSZ, delegacja zagranicznych ambasadorów miała okazję na własne oczy przekonać się o konsekwencjach barbarzyńskiego ataku rosyjskiej rakiety na placówkę medyczną, w której na choroby nowotworowe i inne leczyli się cywile, w tym dzieci.

21:43
08.07.2024

McDonald's Ukraina chce zebrać milion hrywien na pomoc szpitalowi dziecięcemu w Kijowie

Firma „McDonald's Ukraine Ltd.”, która rozwija na Ukrainie sieć restauracji szybkiej obsługi McDonald's, planuje zebrać co najmniej milion hrywien na wsparcie Państwowego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego „Ochmadyt”, który został uszkodzony podczas poniedziałkowego ataku rakietowego. „Cały dochód ze sprzedaży cheeseburgerów w dniu 9 lipca zostanie przekazany przez McDonald's Ukraina organizacji charytatywnej „Dom Ronalda McDonald's na Ukrainie” na wsparcie i potrzeby szpitala dziecięcego „Ochmadyt” w Kijowie” – poinformowała firma na Instagramie.

21:20
08.07.2024

Niemcy przyjmą ukraińskie dzieci potrzebujące leczenia

Niemcy są gotowe przyjąć ukraińskie dzieci potrzebujące leczenia – powiedział federalny minister zdrowia Karl Lauterbach, komentując rosyjski atak rakietowy na Szpital Dziecięcy w Kijowie. „Obiecałem Ministrowi Zdrowia Ukrainy Wiktorowi Laszce, że w każdej chwili przyjmiemy chore dzieci, które potrzebują pomocy. Kolejny lot ratunkowy rozpocznie się w środę. Ukierunkowanym atakiem na szpital dziecięcy Putin po raz kolejny pokazał, że jest zbrodniarzem wojennym” – napisał na platformie X.

20:58
08.07.2024

Prezydent Gruzji potępiła atak rakietowy Rosji na Ukrainę

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili stwierdziła, że ​​kolejny masowy atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w szczególności na szpital dziecięcy „Ochmadyt” w Kijowie, obrazowo ilustruje okrutne metody i tragiczne skutki wojny Rosji z Ukrainą. „Zdecydowanie potępiam dzisiejsze ataki rakietowe na ukraińskie miasta, w szczególności na Kijów, w wyniku których uszkodzony został szpital dziecięcy. To po raz kolejny obrazowo ilustruje okrutne metody i tragiczne skutki wojny Rosji z Ukrainą” – napisała na platformie X.

20:27
08.07.2024

Niemcy przekazały Ukrainie nowy pakiet pomocowy

Na stronie internetowej rządu federalnego zaktualizowano listę udzielonej pomocy wojskowej – podaje Ukrinform. W części „obrona powietrzna” wskazano system Patriot z częściami zamiennymi i pociskami do niego; dwa samobieżne wielofunkcyjne radary TRML-4D (9 zostało już przekazanych) oraz 9 tys. amunicji do czołgów przeciwlotniczych GEPARD. W pakiecie znajduje się także amunicja do czołgów Leopard 1; 55 tysięcy 155 pocisków kalibru 155 mm; 30 rozpoznawczych dronów Vector z częściami zamiennymi; 200 urządzeń mobilnych do zakłócania łączności dronów; 10 autonomicznych łodzi morskich; 4 czołgi inżynieryjne Wisent 1; opancerzony pojazd ratowniczy Bergepanzer 2 z częściami zamiennymi; 10 samochodów pancernych i 2 pickupy patrolowe.Ponadto przekazano terminale łączności satelitarnej SatCom, gogle noktowizyjne, różnego rodzaju karabiny, karabiny maszynowe, naboje 40 mm do nich, granaty dymne, materiały wybuchowe i detonatory.

19:53
08.07.2024

Na południu obrona powietrzna zniszczyła pięć rosyjskich dronów zwiadowczych

Na południu Ukrainy obrona powietrzna zniszczyła w ciągu dnia pięć dronów rozpoznawczych armii rosyjskiej – poinformowało dowództwo lotnictwa „Południe”. Zniszczono trzy drony ZALA oraz BSP Supercam i Orlan-10.

19:28
08.07.2024

W Kijowie 9 lipca ogłoszono dniem żałoby

Władze Kijowa ogłosiły 9 lipca dniem żałoby w związku z rosyjskim atakiem rakietowym 8 lipca – ogłosił mer Kijowa Witalij Kliczko. „Władze miasta ogłaszają 9 lipca dniem żałoby w stolicy w związku z rosyjskim atakiem terrorystycznym na obiekty cywilne w Kijowie. W tym dniu na wszystkich budynkach miejskich w mieście flagi zostaną opuszczone do połowy masztu. Na ten dzień zalecono także opuszczenie flag państwowych na budynkach publicznych i prywatnych” – napisał mer na Telegramie.

18:50
08.07.2024

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę zginęły 33 osoby, a ponad sto zostało rannych

Na Ukrainie w wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku 8 lipca zginęły 33 osoby, w tym 22 w Kijowie – ogłosiła Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. „W sumie zginęły 33 osoby: 22 – miasto Kijów; 11 – obwód dniepropietrowski” – czytamy w komunikacie. Rannych zostało 140 osób: 74 – w stolicy; 2 - w obwodzie kijowskim; 64 – w obwodzie dniepropietrowskim.

18:25
08.07.2024

Prezydenci Litwy i Estonii wezwali NATO do zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda i prezydent Estonii Alar Karis, komentując poranny masowy atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, wezwali do zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy na zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie. „Nie ma granicy, której nie przekroczyliby rosyjscy terroryści. Jest dla mnie całkowicie jasne, co my, jako NATO, musimy zrobić: wzmocnić wsparcie dla Ukrainy i uświadomić Rosji, że przyszłość Ukrainy w sojuszu jest nieodwracalna” – napisał Nauseda.

17:46
08.07.2024

Prezydent Czech: Atak na szpital dziecięcy w Kijowie to dowód, że putinowska Rosja nie cofnie się przed niczym

Prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel potępił atak Federacji Rosyjskiej na ukraińskie miasta, w wyniku którego ucierpiał zwłaszcza szpital dziecięcy „Ochmadyt” w Kijowie. „Atak na szpital dziecięcy w Kijowie i wiele innych miast Ukrainy jest dowodem na to, że putinowska Rosja nie cofnie się przed niczym. Ataki na najbezbronniejszych są niewybaczalne. Teraz lecę na szczyt NATO, gdzie oczekuję konsensusu, że wszyscy postrzegamy Rosję jako największe zagrożenie, na które musimy się solidnie przygotować” – oświadczył.

17:06
08.07.2024

O czym Viktor Orbán rozmawiał z Xi Jinpingiem

W trakcie rozmów premier Węgier na pewno poparł tzw. chińską inicjatywę pokojową, która po podpisaniu jej przez Brazylię przybrała formę sześciopunktowego dokumentu.

Czytaj więcej

Niezapowiedzianie wizyty w Rosji i Chinach. Fiasko dyplomacji Viktora Orbána
16:42
08.07.2024

Rosja nie odczuwa jeszcze sankcji UE

Rosyjską gospodarkę nakręca boom w zbrojeniówce - Zachodnie sankcje mają niewielki wpływ na zdolność Rosji do prowadzenia wojny, wynika analizy czterech instytutów badawczych.

Czytaj więcej

Sankcje UE nie zaszkodziły jeszcze Moskwie. Ale zaszkodzą
16:20
08.07.2024

Szymon Hołownia o ataku Rosji na Ukrainę z 8 lipca: Bestialstwo

- Mamy do czynienia z facetem, który zabija dzieci, w szpitalach dziecięcych. Co jeszcze musi się wydarzyć, żebyśmy zrozumieli, że to nie jest wojna jednego państwa z innym państwem. To wojna dwóch systemów wartości. Nie ma zgody w tym świecie na zabijanie w nocy rakietami dzieci, pacjentów szpitali dziecięcych. Nie ma i nie może być — mówił Hołownia nawiązując do ataku na szpital dziecięcy w Kijowie.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia o ataku na szpital w Kijowie: Wiemy dlaczego Rosjanie to robią
15:34
08.07.2024

Wideo z Kijowa, gdzie rosyjska rakieta trafiła w szpital dziecięcy

Pod gruzami wciąż mogą znajdować się ludzie. Trwa akcja ratunkowa. 

15:27
08.07.2024

Zestrzeliwanie rosyjskich rakiet nad Ukrainą. Tusk: Logika wskazuje, że byłoby to efektywniejsze  

- Będę rozmawiał - i prezydent Duda będzie rozmawiał - z naszymi sojusznikami w takim pozytywnym duchu, żeby na serio się wspólnie z nami zastanowili, jak tego typu działania zorganizować - zadeklarował premier Donald Tusk, odnosząc się do pomysłu, by siły NATO strącały rosyjskie rakiety lecące w stronę Polski nad Ukrainą.

Czytaj więcej

Czy Polska będzie zestrzeliwała rosyjskie rakiety nad Ukrainą? Deklaracja Tuska
14:53
08.07.2024

Kliczko: Rośnie liczba ofiar ostrzału Kijowa

"Liczba ofiar w Kijowie w wyniku ataku rakietowego wzrosła do 96 osób. Wśród ofiar jest troje dzieci - poinformował burmistrz ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. 52 osoby ranne trafiły do szpitali. Pozostałym udzielono pomocy na miejscu" – napisał Kliczko. 

14:48
08.07.2024

Kijów chce zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ

- Ukraina zainicjuje zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z porannym zmasowanym rosyjskim atakiem rakietowym na infrastrukturę cywilną Ukrainy, w tym na szpital dziecięcy — poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem.

14:40
08.07.2024

SBU: Szpital dziecięcy w Kijowie trafiony rakietą Ch-101

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wskazała jakiego rodzaju pocisku użyła Rosja do ataku na szpital dziecięcy w Kijowie.

14:33
08.07.2024

Gubernator obwodu kurskiego informuje o pożarze dachu szpitala w wyniku ataku ukraińskiego drona

Zaatakowany miał zostać szpital w rejonie sudżańskim obwodu kurskiego. Pacjentów szpitala ewakuowano. Z wpisu p.o. gubernatora Aleksieja Smirnowa wynika, że w ataku nikt nie ucierpiał.

14:32
08.07.2024

Andrzej Duda spotkał się w Belwederze z Wołodymyrem Zełenskim

Wcześniej prezydent Ukrainy spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem.

14:11
08.07.2024

Liczba ofiar śmiertelnych ataku na Kijów wzrosła do 17

W ataku rannych zostało 41 osób — podaje kijowska miejska administracja wojskowa.

14:09
08.07.2024

Z nagrań ukazujących się w sieci oraz ze słów Wołodymyra Zełenskiego wynika, że szpital dziecięcy w Kijowie został bezpośrednio trafiony przez rosyjską rakietę

W ataku na szpital dziecięcy w Kijowie rannych zostało 16 osób, co najmniej dwie zginęły.

Czytaj więcej

Atak na szpital dziecięcy w Kijowie. Bezpośrednie trafienie rosyjskiej rakiety?
13:43
08.07.2024

Turkmenistan chce zbudować gazociąg do Unii. Iran oponuje

Dostawy turkmeńskiego gazu przez Turcję mają wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy. W planach jest gazociąg przez Morze Kaspijskie. Przeciwny inwestycji jest Iran. Oficjalnie z powodów ekologicznych, w rzeczywistości to walka o... rynek kawioru.

Czytaj więcej

Kawior albo gaz. Turkmenistan chce zbudować gazociąg do Unii
13:41
08.07.2024

Polska i Ukraina podpisały umowę o bezpieczeństwie

Wołodymyr Zełenski spotkał się w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem.

Czytaj więcej

Polska i Ukraina podpisały umowę o bezpieczeństwie. Spotkanie Tusk-Zełenski
13:36
08.07.2024

Ponowny atak na Kijów

Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy informuje o czterech osobach zabitych i trzech rannych w rejonie dniprowskim Kijowa.

13:34
08.07.2024

16 osób rannych w ataku Rosji na szpital dziecięcy Ochmadyt w Kijowie

Wśród rannych jest siedmioro dzieci — poinformował mer Kijowa, Witalij Kliczko.

13:29
08.07.2024

Flota Bałtycka ma nowego dowódcę

Wiceadmirał Siergiej Lipilin został nowym dowódcą Floty Bałtyckiej, a były dowódca tej Floty, wiceadmirał Władimir Worobiow został zastępcą dowódcy Marynarki Wojennej — podało biuro prasowe Floty Bałtyckiej.

13:22
08.07.2024

Szef MSZ Holandii Caspar Veldkamp zapowiedział podczas wizyty w Kijowie, że Haga niezwłocznie rozpocznie wysyłanie na Ukrainę myśliwców F-16 (WIDEO)

Holandia ma wkrótce dostarczyć także trzy wyrzutnie i jeden system radarowy. Amerykańskie myśliwce mają pozwolić broniącej się Ukrainie uzyskać przewagę powietrzną nad Rosją.

13:14
08.07.2024

Rosja zaprzecza atakowi na cele cywilne w Kijowie

Ministerstwo Obrony Rosji wydało komunikat, w którym przekonuje, że zarzuty formułowane przez Ukrainę dotyczące ataku na cele cywilne w Kijowie, są „całkowicie nieprawdziwe”. Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że zniszczenia w Kijowie są „efektem spadania (na miasto) pocisków wystrzelonych w obrębie Kijowa przez obronę przeciwlotniczą”. Rosja zarzuca też Ukrainie, że ta organizuje „prowokacje” przed szczytem NATO w Waszyngtonie.

13:07
08.07.2024

Siedemnaście mieszkań budynku mieszkalnego w rejonie szewczenkowskim całkowicie zniszczonych po ataku rakietowym Rosji

Informacje takie przekazuje mer Kijowa, Witalij Kliczko. Z przekazywanych przez niego informacji wynika, że pod gruzami uszkodzonego budynku mogą znajdować się ludzie.

12:43
08.07.2024

Jedna osoba zginęła a sześć zostało rannych w ataku rakietowym na Dniepr

O skutkach porannego ataku rakietowego na Dniepr informuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak.

12:40
08.07.2024

Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego na Kijów wzrosła do 10

W ataku rannych zostało 35 osób — wynika z komunikatu kijowskiej miejskiej administracji wojskowej.

12:38
08.07.2024

Alarm rakietowy na Ukrainie

Wschodnie i środkowe obwody Ukrainy zagrożone atakiem z użyciem pocisków balistycznych — podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

12:32
08.07.2024

Viktor Orbán nie ma żadnej informacji od Władimira Putina dla Joe Bidena

O ewentualny przekaz Putina dla Bidena, który miałby przekazać po wizycie w Moskwie Orbán, był pytany rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Czy Viktor Orbán ma informację dla Joe Bidena od Władimira Putina? Jest komentarz Kremla
12:27
08.07.2024

Tak wyglądał Kijów po dzisiejszym ataku rakietowym Rosji

W czasie ataku rakietowego trafiony miał zostać szpital dziecięcy Ochmatdyt. W ataku na Kijów zginęło co najmniej dziewięć osób.

12:14
08.07.2024

Donald Tusk pisze, że Wołodymyr Zełenski "zawsze może liczyć w walce" na Polskę

„Wytrwałość i odwaga. Te słowa najlepiej oddają postawę Wołodymyra Zełenskiego w boju o bezpieczną Ukrainę i bezpieczną Europę” - napisał Tusk w serwisie X. 

11:52
08.07.2024

Zmasowany atak Rosjan na Ukrainę

Tylko w Kijowie zginęło9 osób.

Czytaj więcej

Zmasowany atak Rosjan na Ukrainę. Tylko w Kijowie zginęło 10 osób
11:43
08.07.2024

Obwód charkowski: Sześcioro członków jednej rodziny zginęło, gdy samochód, którym jechali, wjechał na minę przeciwczołgową

Wśród ofiar jest dwumiesięczne niemowlę i pięcioletni chłopiec. Ofiary to brat i siostra, dwoje dorosłych dzieci kobiety i dwoje jej wnucząt.

11:37
08.07.2024

Władimir Putin będzie rozmawiał w poniedziałek wieczorem z premierem Indii, Naranedrą Modim

Informację taką przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Modi 8 lipca rozpoczyna dwudniową, oficjalną wizytę w Rosji. Rozmowy Putina z Modim będą kontynuowane we wtorek.

11:33
08.07.2024

Szpital dziecięcy Ohmatdyt ucierpiał w czasie porannego ataku na Kijów

Witalij Kliczko, mer Kijowa pisze, że pacjenci z zaatakowanego szpitala zostali ewakuowani do innych placówek.

11:30
08.07.2024

Reuters: NATO potrzebuje kilkudziesięciu dodatkowych brygad, by zrealizować plany obrony przed Rosją

Z informacji przekazywanych przez agencję Reutera wynika, że tylko Niemcy muszą czterokrotnie zwiększyć potencjał swojej obrony przeciwlotniczej.

Czytaj więcej

Reuters: NATO potrzebuje nawet 50 dodatkowych brygad, by bronić się przed Rosją
11:25
08.07.2024

Ukraińcy chcieli przechwycić bombowiec Tu-22M3. Pilot: Powiadomiłem dowództwo

 Według FSB, ukraiński wywiad przeprowadził operację, której celem było przechwycenie rosyjskiego bombowca.

Czytaj więcej

Ukraińcy wzięli na cel rosyjski bombowiec. Rosja: Udaremniono porwanie
11:20
08.07.2024

Trzy osoby zginęły w porannym ataku rakietowym na Pokrowsk

W ataku na miasto w obwodzie donieckim rakiety miały spaść na jedno z przedsiębiorstw — informuje gubernator obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin.

10:52
08.07.2024

Prezydent Korei Płd., Yoon Suk Yeol zapowiedział, że na szczycie NATO będzie omawiał zagrożenie, jakie dla Europy stanowi Korea Północna

Yoon Suk Yeol ma mówić o zagrożeniu, jakie stwarza dla Europy pogłębianie więzi wojskowych między Koreą Północną a Rosją. Prezydent Korei Południowej nie wykluczył też dostaw broni na Ukrainę w zależności od tego jak będzie wyglądała rosyjsko-północnokoreańska współpraca wojskowa.

10:49
08.07.2024

Pięć osób zginęło w ataku rakietowym na Kijów

Informacje takie przekazuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Z jej komunikatu wynika, że szczątki strąconych nad Kijowem rakiet spadły na siedem rejonów ukraińskiej stolicy.

10:41
08.07.2024

Dziewięć osób rannych w ataku rakietowym na Kijów

Informację o liczbie rannych podał mer Kijowa, Witalij Kliczko.

10:37
08.07.2024

Zełenski o ataku rakietowym na Ukrainę: Morderstwa są tym, co przynosi Putin

„Rosyjscy terroryści ponownie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Różne miasta: Kijów, Dniepr, Krzywy Róg, Słowiańsk, Kramatorsk. Ponad 40 rakiet różnych typów. Budynki mieszkalne, infrastruktura i szpital dziecięcy zostały uszkodzone” - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram Zełenski.

10:33
08.07.2024

Skonfiskowane pieniądze Rosjan na elektrownię atomową w Turcji

Pieniądze, które Rosatom przekazuje Turcji na budowę elektrowni jądrowej Akkuyu, największej rosyjsko-tureckiej inwestycji, zostały skonfiskowane. Rosjanie oskarżają o to Amerykanów.

Czytaj więcej

Rosatom stracił pieniądze w Turcji. Co dalej z budowaną atomówką?
10:14
08.07.2024

Zełenski w Warszawie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Warszawy.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski jest w Warszawie. Spotka sie z Donaldem Tuskiem i Andrzejem Dudą
10:07
08.07.2024

Andrzej Duda w czasie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego: Rosja grozi światu wojną

- Dziś już 23 kraje Sojuszu realizują tę zasadę przyjętą w 2014 roku, że poziom wydatków na obronność musi sięgać co najmniej 2 proc. PKB w krajach członkowskich. No ale my mówimy tak: To bardzo dobrze, mamy nadzieję, że w niedługim czasie wszystkie kraje członkowskie będą realizowały to co najmniej 2 proc., ale w istocie dzisiaj potrzeba więcej. My wydajemy dzisiaj ponad 4 proc. na obronność, po to, by móc odpowiedzieć na pogorszoną architekturę bezpieczeństwa w naszej części Europy. Uważamy, że tak samo powinni postępować także inni członkowie Sojuszu i że ten poziom wydatków na obronność powinien wzrastać - mówił otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent.

Czytaj więcej

RBN przed szczytem Sojuszu. Andrzej Duda mówi o Ukrainie w NATO, Rosji i wojnie
10:01
08.07.2024

Dowództwo Operacyjne: Rosjanie znów prowadzą ostrzał rakietowy Ukrainy

Polska ponownie poderwała myśliwce — wynika z komunikatu Dowództwa Operacyjnego. "W związku z kolejną agresywną działalnością Rosjan wszczęto wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej. W południowo-wschodnim obszarze kraju może występować podwyższony poziom hałasu związany z operowaniem w naszej przestrzeni polskiego i sojuszniczego lotnictwa wojskowego" - czytamy w komunikacie. 

09:53
08.07.2024

Viktor Orbán ujawnił następny cel swojej wizyty

Premier Węgier, który w ostatnim czasie - jak mówił, w ramach misji pokojowej - odwiedził Kijów i Moskwę, a teraz składa wizytę w Chinach, ogłosił w mediach społecznościowych, że następnym przystankiem na jego trasie będzie Waszyngton. W stolicy USA w dniach 9-11 lipca odbędzie się szczyt NATO.

09:46
08.07.2024

Eksplozje w Kijowie

W Kijowie rozległy się co najmniej dwie eksplozje - donoszą świadkowie. Według ukraińskich mediów, w regionie ogłoszono alarm powietrzny w związku z zagrożeniem rosyjskim atakiem rakietowym.

09:42
08.07.2024

Niemiecki eksport do Rosji zmalał

Z danych rosyjskiego Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że w maju eksport niemieckich produktów do Rosji spadł, przy uwzględnieniu wahań kalendarzowych i sezonowych, o 19,3 proc. w porównaniu do kwietnia - do 600 mln euro. W porównaniu z majem 2023 r. eksport spadł o 22,1 proc. Import rosyjskich towarów do Niemiec w maju spadł o 8 proc. w porównaniu do kwietnia - do 200 mln euro - a w porównaniu do maja 2023 r. - o 35,7 proc.

09:29
08.07.2024

Trzy osoby ranne w ostrzale obwodu biełgorodzkiego

O rannych w ostrzale wsi Rżewka i Wozniesienowka poinformował gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow.

09:16
08.07.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

W nocy i nad ranem Rosjanie osiem razy ostrzelali tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podały miejscowe władze. Według tego źródła, odnotowano 16 eksplozji, brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

09:02
08.07.2024

Wołodymyr Zełenski wkrótce przyjedzie do Polski

Premier Donald Tusk zapowiadał, że przed szczytem NATO (9-11 lipca) do Polski przybędzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Będzie to wizyta ważna, związana ze szczytem NATO i z dyskusją o zmianie strategii Sojuszu, jak i o pełnym wsparciu dla Ukrainy - powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu wiceszef MSZ Andrzej Szejna, potwierdzając, że do wizyty dojdzie.

08:45
08.07.2024

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo oraz wojska rakietowe i artyleryjskie przeprowadziły 11 uderzeń na obszary koncentracji wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo. Według komunikatu, zniszczona została m.in. stacja łączności satelitarnej R-441.

08:28
08.07.2024

Ukraińcy donoszą o zestrzeleniu części rosyjskich rakiet

Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy Mykoła Ołeszczuk podał, że w nocy wojska rosyjskie zaatakowały cele na Ukrainie za pomocą czterech pocisków manewrujących powietrze-ziemia Ch-101 oraz dwóch pocisków balistycznych Iskander M. Według Ołeszczuka, ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła trzy z tych pocisków nad obwodami żytomierskim i czerkaskim.

08:11
08.07.2024

Śmierć cywilów w obwodzie donieckim

W ciągu ostatniej doby w wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne - podał szef lokalnej administracji Wadym Fiłaszkin.

08:02
08.07.2024

Ponad 140 starć na froncie

Ukraiński Sztab Generalny opublikował komunikat podsumowujący niedzielne wydarzenia na froncie. Według tego źródła, doszło do 141 starć bojowych, najwięcej (52) odnotowano na kierunku pokrowskim, podobnie jak dzień wcześniej. Rosjanie w niedzielę przeprowadzili dwa ataki rakietowe (trzy rakiety) i 80 uderzeń z powietrza (111 kierowanych bomb lotniczych).

07:46
08.07.2024

Nowe informacje ws. Tu-22M3

Według rosyjskich mediów, które powołują się na informacje FSB o korespondencji Rosjanina z ukraińskimi służbami, pilotowi rosyjskiego bombowca strategicznego Tu-22M3 oferowano 3 miliony dolarów (11,8 mln zł) za porwanie samolotu. 

07:31
08.07.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali siedem miejscowości w obwodzie zaporoskim

W rosyjskim ostrzale uszkodzone miały zostać budynki mieszkalne — pisze gubernator obwodu zaporoskiego, Iwan Fedorow.

07:23
08.07.2024

Viktor Orbán nazwał Chiny "kluczową siłą" w zakończeniu wojny na Ukrainie

Orbán napisał o tym na swoim koncie w serwisie X. W poniedziałek premier Węgier odwiedza Pekin po tym, jak wcześniej przebywał z wizytą w Kijowie i Moskwie. W Pekinie premier Węgier spotyka się z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem.

07:18
08.07.2024

FSB twierdzi, że udaremniła próbę uprowadzenia bombowca strategicznego Tu-22M3

Federalna Służba Bezpieczeństwa podała, że ukraińskie siły specjalne próbowały pozyskać do współpracy rosyjskiego pilota, który miał za zadanie uprowadzić bombowiec strategiczny Tu-22M3. W operację - jak twierdzą Rosjanie — miały być zaangażowane wywiady państw NATO. Rosyjski pilot miał być kuszony pieniędzmi i możliwością otrzymania włoskiego obywatelstwa — twierdzą Rosjanie.

06:52
08.07.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o poderwaniu się z lotniska w Rosji ciężkiego myśliwca MiG-31K. Samoloty takie mogą przenosić pociski hipersoniczne Kindżał.

06:19
08.07.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 552 190 żołnierzy, 8 171 czołgów, 15 685 pojazdów opancerzonych, 14 966 zestawów artyleryjskich, 1 115 wyrzutni rakiet, 880 zestawów przeciwlotniczych, 361 samolotów, 326 śmigłowców, 11 893 bezzałogowych statków powietrznych, 2 353 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 20 150 pojazdów (w tym cystern) i 2 503 jednostek sprzętu specjalnego.

05:57
08.07.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt uzbrojony w pociski Kalibr

Na pokładzie okrętu, który znajduje się na Morzu Czarnym, są cztery pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy. Z kolei na Morzu Azowskim są trzy rosyjskie okręty, ale żaden nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.

05:27
08.07.2024

Dwie rosyjskie korwety wypłynęły z Władywostoku

Korwety Riezkij i Gromkij mają w najbliższym czasie realizować zadania na wodach w rejonie Azji-Pacyfiku, w tym brać udział w ćwiczeniach obejmujących m.in. poszukiwanie i niszczenie wrogich okrętów podwodnych. Opuszczając port we Władywostoku załogi ćwiczyły odpieranie ataku dronów wroga — podaje służba prasowa rosyjskiej Floty Pacyfiku.

05:04
08.07.2024

W ciągu doby na ukraińskim froncie doszło do 117 potyczek

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby jeden atak rakietowy na terytorium Ukriany, 68 ataków powietrznych i ponad 2 700 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich wojsk i terenów zabudowanych.

04:35
08.07.2024

W nocy w Charkowie rozległa się eksplozja

Telewizja Suspilne podawała, że eksplozja miała miejsce prawdopodobnie poza granicami miasta.

04:34
08.07.2024

Sumy ostrzelane przez Rosjan

Około północy przedmieścia stolicy obwodu sumskiego były celem ataku rakietowego — podaje sumska obwodowa administracja wojskowa.

04:32
08.07.2024

Cztery osoby ranne w wieczornym ostrzale Nikopola przez Rosjan

Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego poinformował, że wśród rannych jest 10-letni chłopiec. Ranne zostały też trzy kobiety w wieku 41, 64 i 81 lat.

04:31
08.07.2024

W nocy na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny

Alarm ogłoszono w związku z wystrzeleniem pocisków manewrujących przez bombowce strategiczne Tu-95 znajdujące się w przestrzeni powietrznej nad obwodem wołgogradzkim.

04:24
08.07.2024

Po wizytach w Kijowie i Moskwie Viktor Orbán udał się do Pekinu

Orbán umieścił na swoim profilu w serwisie X zdjęcie z lotniska w Pekinie z opisem „Misja pokojowa 3.0”. Wcześniej premier Węgier, które od 1 lipca sprawują prezydencję w UE, spotkał się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim i w Moskwie z Władimirem Putinem.

Czytaj więcej

Wiadomo już, jaką "zaskakującą wizytę" miał na myśli Viktor Orbán
04:23
08.07.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 865 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 865. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 865. dniu wojny

PAP

04:22
08.07.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 865