Czy Viktor Orbán ma informację dla Joe Bidena od Władimira Putina? Jest komentarz Kremla

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, był pytany czy prezydent Władimir Putin przekazał Viktorowi Orbánowi jakiś komunikat dla Joe Bidena, prezydenta USA i innych uczestników szczytu NATO, który rozpocznie się w Waszyngtonie 9 lipca.

Publikacja: 08.07.2024 12:31

Viktor Orbán i Władimir Putin

Viktor Orbán i Władimir Putin

Foto: REUTERS/Evgenia Novozhenina

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 866

Viktorowi Orbán przyjechał do Moskwy 5 lipca. Na Kremlu spotkał się z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

Viktorowi Orbán był w Rosji, teraz jest z „misją pokojową” w Chinach

Od wizyty Orbána w Rosji, która miała miejsce po objęciu przez Węgry prezydencji w UE, zdystansowała się Bruksela. Szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell podkreślił, że premier Węgier pojechał do Moskwy z własnej inicjatywy i nie reprezentował tam Unii Europejskiej.

Węgry są krajem UE i NATO, który utrzymuje najbliższe relacje z Rosją. Premier Węgier, komentując swoją wizytę w Moskwie stwierdził, że jest świadom, iż odbywał ją bez upoważnienia Brukseli, ale — jak dodał - „pokoju nie da się osiągnąć z wygodnego fotela” w stolicy Belgii.

Czytaj więcej

Reuters: NATO potrzebuje nawet 50 dodatkowych brygad, by bronić się przed Rosją

W poniedziałek Orbán przebywa z wizytą w Chinach. We wpisie w serwisie X napisał, że jest to "Misja pokojowa 3.0". Premier Węgier podkreślił też, że Chiny są kluczową siłą jeśli chodzi o stworzenie warunków do osiągnięcia pokoju na Ukrainie. Po spotkaniu z Xi Jinpingiem premier Węgier napisał, że prezydent Xi zapewnił go o "wysiłkach Chin na rzecz stworzenia warunków dla pokoju".

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 864. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 864. dniu wojny

PAP

Chiny nigdy nie potępiły jednoznacznie Rosji za agresję przeciw Ukrainie. Pekin ma też pomagać Rosji w jej wysiłku wojennym ułatwiając Moskwie obchodzenie sankcji oraz dostarczając jej komponentów wykorzystywanych do produkcji broni.

Rosja wyraża „uznanie dla wysiłków” Viktora Orbána

Pieskow pytany o to, czy Władimir Putin przekazał Orbánowi jakąś informację dla Bidena albo innych uczestników szczytu NATO odpowiedział "nie".

Jednocześnie rzecznik Kremla podkreślił, że węgierski premier „podejmuje poważną inicjatywę w celu porównania ze sobą stanowisk różnych stron, opierając się na źródłach z pierwszej ręki”. - I bardzo to doceniamy, prezydent Putin również wyraził wysokie uznanie dla tych wysiłków i pana Orbána. Jest wiele obszarów sporu między zainteresowanym stronami, wiele poważnych sporów, ale przynajmniej Orbán naprawdę podejmuje poważną próbę zrozumienia na czym polega istota tych nieporozumień, co jest bardzo doceniane - powiedział Pieskow.

Orbán przed wizytą w Moskwie odwiedził 2 lipca Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. W czasie wizyty w Kijowie premier Węgier sugerował, że szybkie zawieszenie broni na Ukrainie mogłoby ułatwić rozpoczęcie rozmów pokojowych.

Viktorowi Orbán przyjechał do Moskwy 5 lipca. Na Kremlu spotkał się z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

Viktorowi Orbán był w Rosji, teraz jest z „misją pokojową” w Chinach

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla