Szymon Hołownia o ataku na szpital w Kijowie: Wiemy dlaczego Rosjanie to robią

Ukraina musi być wspierana nieustannie aż do zwycięstwa w stabilny sposób - mówił w czasie spotkania z dziennikarzami w Waszyngtonie marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Publikacja: 08.07.2024 15:57

Rosjanie zaatakowali szpital dziecięcy w Kijowie

Rosjanie zaatakowali szpital dziecięcy w Kijowie

Foto: REUTERS/Gleb Garanich

Hołownia bierze udział w Waszyngtonie w spotkaniu z szefami parlamentów innych państw NATO przy okazji szczytu NATO, który odbywa się w 75. rocznicę powstania Sojuszu.

Szymon Hołownia: Dla Rosji standardy ludzkie są nic nie warte

W czasie spotkania z dziennikarzami marszałek Sejmu nawiązał do ataku, jaki Rosja przeprowadziła w poniedziałek na Ukrainę. Rosyjski pocisk Ch-101 trafił w czasie ataku w szpital dziecięcy Ochmadyt w Kijowie. W ataku zginęły co najmniej dwie osoby, a 16 zostało rannych (w tym siedmioro dzieci).

- Rosja udowadnia że standardy ludzkie są nic nie warte dla tego reżimu. Słyszeliśmy o potwornym ataku dzisiejszej nocy, który skończył się kilkudziesięcioma ofiarami śmiertelnymi w Kijowie, w Krzywym Rogu. To bestialstwo którego nie można sobie wyobrazić - mówił Hołownia.

- My przecież wiemy dlaczego oni to robią teraz. Oni to robią teraz, by wysłać sygnał przed szczytem NATO, że są niezachwiani w idei walki ze wszystkim co dobre, co ludzkie, co szlachetne — dodał.

Czytaj więcej

Atak na szpital dziecięcy w Kijowie. Bezpośrednie trafienie rosyjskiej rakiety?

- Musimy się temu stanowczo przeciwstawić - podkreślił marszałek Sejmu.

- Mamy do czynienia z facetem, który zabija dzieci, w szpitalach dziecięcych. Co jeszcze musi się wydarzyć, żebyśmy zrozumieli, że to nie jest wojna jednego państwa z innym państwem. To wojna dwóch systemów wartości. Nie ma zgody w tym świecie na zabijanie w nocy rakietami dzieci, pacjentów szpitali dziecięcych. Nie ma i nie może być — mówił też Hołownia.

Szymon Hołownia: Ukraina musi mieć wytyczoną ścieżkę do członkostwa w NATO

Hołownia wyraził następnie przekonanie, że na szczycie Sojuszu musi zapaść decyzja, że Ukraina "będzie wspierana nieustannie, aż do zwycięstwa, w stabilny sposób".

- Druga rzecz to wytyczenie Ukrainie ścieżki do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Wiemy, że tu nie ma jeszcze gotowości sojuszników, by ten proces w pełni otworzyć. Liczymy na to, że Ukraina będzie dostawała coraz bardziej konkretne informacje co zrobić, by się do tego przybliżyć - stwierdził.

Hołownia bierze udział w Waszyngtonie w spotkaniu z szefami parlamentów innych państw NATO przy okazji szczytu NATO, który odbywa się w 75. rocznicę powstania Sojuszu.

Szymon Hołownia: Dla Rosji standardy ludzkie są nic nie warte

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Suchoń: Nasi wyborcy oczekują politycznego przyspieszenia
Polityka
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Renta wdowia to największy projekt socjalny koalicji rządzącej
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa aborcji dzieli koalicję. Przyznaje to nawet Donald Tusk
Polityka
Joński o szczegółach raportu komisji ds. wyborów kopertowych. „Do 10 lat więzienia”
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Wójcik: Giertych ma rację. Sprawa Romanowskiego to kompromitacja prokuratury