Atak na szpital dziecięcy w Kijowie. Bezpośrednie trafienie rosyjskiej rakiety?

Z nagrań publikowanych w internecie wynika, że szpital dziecięcy Ochmadyt w Kijowie został trafiony bezpośrednio przez rosyjską rakietę, prawdopodobnie balistyczną. Rakieta prawdopodobnie przełamała kijowską obronę przeciwlotniczą.

Publikacja: 08.07.2024 14:08

Szpital dziecięcy był celem bezpośredniego ataku Rosjan - podają Ukraińcy

Szpital dziecięcy był celem bezpośredniego ataku Rosjan - podają Ukraińcy

Foto: REUTERS/Thomas Peter

W wyniku ataku na szpital dziecięcy co najmniej dwie osoby zginęły, a 16 zostało rannych. Wśród rannych jest siedmioro dzieci — pisze na swoim kanale w serwisie Telegram mer Kijowa, Witalij Kliczko. 

Wołodymyr Zełenski: Szpital dziecięcy w Kijowie trafiony bezpośrednio przez rosyjską rakietę

15 rannych w ataku na szpital zostało hospitalizowanych. Chorych leczonych w szpitalu ewakuowano do innych placówek.

Ukraina zainicjowała zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z atakiem na infrastrukturę cywilną, na szpital dziecięcy

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

Rosjanie przeprowadzili 8 lipca dwa ataki rakietowe na Ukrainę - ich celem był m.in. Kijów. W związku z atakiem przeprowadzanym przez rosyjskie lotnictwo dalekiego zasięgu dwukrotnie swoje myśliwce podrywała Polska — o czym informowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. 

W akcji ratunkowej na terenie zaatakowanego szpitala uczestniczyć ma ponad 500 przedstawicieli służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo — podał na swoim kanale w serwisie Telegram szef MSW Ukrainy, Ihor Kłymenko. Ratownicy mają pracować bez przerwy, w systemie zmianowym.

Rosyjski atak na szpital dziecięcy w Kijowie

Rosyjski atak na szpital dziecięcy w Kijowie

PAP

Zełenski mówiąc w Warszawie o poniedziałkowym ataku na Ukrainę potwierdził, że szpital dziecięcy w Kijowie został trafiony bezpośrednio przez rakietę i zaprzeczył doniesieniom Rosjan, jakoby na cele cywilne w Kijowie spadały pociski wystrzelone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. - Wszyscy, którzy wydają rozkazy na cele cywilne, na budynki mieszkalne, szpitale, poniosą odpowiedzialność - podkreślił Zełenski.

- Ukraina zainicjowała zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z atakiem na infrastrukturę cywilną, na szpital dziecięcy — dodał.

SBU podało, jakiego rodzaju rakiety użyła Rosja do ataku na szpital dziecięcy w Kijowie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ustaliła, że Rosjanie użyli do ataku na szpital dziecięcy Ochmadyt w Kijowie pocisku manewrującego Ch-101. Takie wnioski płyną z analizy szczątków rakiety znalezionych na miejscu ataku, w tym fragmentów tylnej części kadłuba z numerem seryjnym.

Szef SBU, Wasyl Maliuk zapewnił, że SBU „zrobi wszystko co możliwe, by zapewnić, że wróg poczuje maksymalny odwet za każdą ze swych zbrodni wojennych, w szczególności za poniedziałkowy atak na Ukrainę”.

- Odwet będzie zarówno prawny, jak i moralny. Terrorystyczne państwo to nie jest abstrakcyjny koncept. Są konkretne nazwiska zabójców. I nic nie ocali ich przed sprawiedliwością - dodał.

W miejscu ataku pracuje obecnie zespół śledczych z SBU i policji.

Tymczasem szef kancelarii prezydenta Zełenskiego, Andrij Jermak, zwrócił uwagę, że rosyjski pocisk Ch-101 zawiera dziesiątki podzespołów wyprodukowanych przez kraje NATO. - Musimy o tym porozmawiać na szczycie NATO. (...) Jest konieczne, aby zablokować napływ podzespołów (do Rosji), które umożliwiają Rosjanom zabijanie — podkreślił Jermak.

Atak rakietowy Rosji na Kijów: 17 zabitych, 66 rannych

Szczątki strącanych nad Kijowem 8 lipca rakiet spadały na siedem rejonów stolicy Ukrainy — sołomański, dniprowski, szewczenkowski, hołosijiwski, swiatoszynski, darnycki i desniański.

Czytaj więcej

Polska i Ukraina podpisały umowę o bezpieczeństwie. Spotkanie Tusk-Zełenski

W rejonie sołomańskim uszkodzony został wielopiętrowy budynek mieszkalny, w którym zginęło co najmniej siedem osób. W zaatakowanym budynku wybuchł pożar.

W rejonie szewczenkowskim, oprócz szpitalu Ochmadyt, uszkodzony został wielopiętrowy budynek. 

Łącznie w Kijowie zginęło co najmniej 17 osób, a 66 zostało rannych.

Rankiem 8 lipca Rosjanie wystrzelili przeciwko Ukrainie 40 pocisków różnego typu. Zaatakowane zostały Kijów, Dniepr, Krzywy Róg, Słowiańsk i Kramatorsk.

W wyniku ataku na szpital dziecięcy co najmniej dwie osoby zginęły, a 16 zostało rannych. Wśród rannych jest siedmioro dzieci — pisze na swoim kanale w serwisie Telegram mer Kijowa, Witalij Kliczko. 

Wołodymyr Zełenski: Szpital dziecięcy w Kijowie trafiony bezpośrednio przez rosyjską rakietę

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 883
Konflikty zbrojne
Ile jest warta armia Kremla? Zachodni wojskowi ostrzegają: kiedy myślisz, że przegrali, oni wracają
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 882
Konflikty zbrojne
W NATO, ale bez Krymu i Donbasu. Jaki kompromis z Rosją zaakceptują Ukraińcy?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 881