04:44
28.12.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 673
00:06
28.12.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach  na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:49
28.12.2023

Ukraina otwiera ambasadę w Ghanie, a następnie w Rwandzie, Mozambiku i Botswanie

Ukraina otworzyła misję dyplomatyczną w Akrze, stolicy Ghany, i planuje otworzyć ambasady w Rwandzie, Mozambiku i Botswanie, ogłosiło 27 grudnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

- Jednym z priorytetów polityki zagranicznej Ukrainy na nadchodzący rok jest dalsze rozwijanie stosunków z krajami afrykańskimi  powiedział 22 grudnia prezydent Wołodymyr Zełenski. Ma to związek  z dążeniem Moskwy do rozszerzenia swoich wpływów na kontynencie.

- Zełenski „postawił ukraińskiej służbie dyplomatycznej zadanie otwarcia nowych ambasad w Afryce” – powiedział 27 grudnia minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. - To część naszej strategii rozwoju stosunków z krajami afrykańskimi, renesansu ukraińsko-afrykańskiego i przeciwdziałania wpływom Rosji na świecie - dodał.

23:20
28.12.2023

Politico: USA rewiduje strategię wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją 

 Amerykańscy i europejscy urzędnicy omawiają przejście Ukrainy na bardziej defensywną strategię po „w większości nieudanej kontrofensywie”, w szczególności poprzez wzmocnienie systemów obrony powietrznej i budowę fortyfikacji, przeszkód z drutu kolczastego, przeszkód przeciwpancernych i rowów wzdłuż północnej granicy Ukrainy z Białorusią.

 „Administracja Bidena koncentruje się na szybkim wskrzeszeniu ukraińskiego przemysłu obronnego w celu dostarczenia desperacko potrzebnej broni”  - pisze Politico.

W rozmowie z portalem urzędnik administracji Bidena wyjaśnił, że USA nie zniechęcają Ukrainy do przygotowywania przyszłych ofensyw i podkreślił, że na razie nie są planowane żadne negocjacje z Rosją. Europejski dyplomata w Waszyngtonie z kolei powiedział Politico, że UE składa oświadczenia w sprawie przyspieszenia przystąpienia Ukrainy do NATO, aby „postawić Ukraińców w jak najlepszej sytuacji do negocjacji” z Rosją.

22:53
27.12.2023

Prezydent Mołdawii wzywa świat do dalszej pomocy Ukrainie

Prezydent Mołdawii Maia Sandu wezwała świat do pomocy Kijowowi w walce z rosyjską agresją, ponieważ plany wojskowe  Putina „wykraczają poza Ukrainę”.

 - Wszyscy muszą zrozumieć, że Putin nie przestanie, jeśli nie zostanie zatrzymany, a jeśli Putin nie zostanie zatrzymany, koszty dla wszystkich będą znacznie wyższe. Oczywiście najwyższą cenę płaci Ukraina. Choć jeśli Kreml nie zostanie zatrzymany, to wszyscy będziemy musieli ponieść znacznie większe koszty. W interesie wszystkich, nie tylko Ukrainy i Mołdawii, leży, aby Ukraina wygrała tę wojnę – powiedziała Sandu w wywiadzie dla rumuńskich mediów.

22:19
27.12.2023

USA ogłaszają nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 250 mln dolarów

W środę 27 grudnia Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 250 mln dolarów, ostatni w tym roku.

Pakiet obejmuje dodatkowe pociski do systemów NASAMS i HIMARS, pociski artyleryjskie kal. 155 mm i 105 mm, rakiety przeciwlotnicze Stinger, rakiety przeciwpancerne TOW oraz systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4.

Na liście dostarczonej broni znalazło się także ponad 15 milionów nabojów do broni strzeleckiej, amunicji burzącej do usuwania przeszkód, części zamiennych, sprzętu medycznego, sprzętu obsługi technicznej i innego sprzętu pomocniczego.

21:48
27.12.2023

Zełenski: Przemysł obronny się rozwija, Ukraina pewnego dnia będzie jednym z najsilniejszych członków NATO

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że przemysł obronny na Ukrainie rozwija się i wykazuje dobre wyniki, dzięki czemu pewnego dnia Ukraina będzie mogła stać się jednym z darczyńców światowego bezpieczeństwa.

W wieczornym wystąpieniu Zełenski zauważył, że w ukraińskim sektorze obronnym zatrudnionych jest obecnie około 300 tys. osób, co „jest jednym z największych osiągnięć naszego kraju od kilku lat”.

21:23
27.12.2023

Myśliwce F-16  są już na Ukrainie?

W ostatnich dniach powiązane z Rosją lub antyukraińskie kanały na Telegramie spekulowały, że Ukraina mogła wykorzystać nowoczesne odrzutowce do zniszczenia ośmiu rosyjskich odrzutowców.

Kijów zaprzecza.

Czytaj więcej

"Newsweek": Myśliwce F-16 prawdopodobnie są już na Ukrainie. Kijów zaprzecza
20:51
27.12.2023

Ukraińcy najbardziej ufają armii

Z nowego sondażu przeprowadzonego wspólnie przez Centrum Razumkowa i Fundację Inicjatyw Demokratycznych wynika, że wśród instytucji państwowych Siły Zbrojne Ukrainy cieszą się zdecydowanie najwyższym poziomem zaufania – armii ufa 94 proc. respondentów.

Za armią według ankietowanych uplasowały się następujące instytucje i organizacje:

 • jednostki ochotnicze (89 proc.)
 • organizacje wolontariackie (86 proc.)
 • Państwowe Pogotowie Ratunkowe (83 proc.)
 • Gwardia Narodowa (82 proc.)
 • Ministerstwo Obrony Narodowej (73 proc.)
 • Państwowa Służba Graniczna (72 proc.)
 • Służba Bezpieczeństwa (71 proc.)
 • Prezydent Ukrainy (68 proc.)
 • kościół (63 proc.)
 • organizacje pozarządowe (63 proc.)
 • Policja Krajowa (58 proc.)
 • lokalni liderzy (53 proc.)
 • Narodowy Bank Ukrainy (51 proc.)
20:22
27.12.2023

Na Krymie przygotowuje się działki dla rosyjskiego wojska

Na tymczasowo okupowanym Krymie okupanci przygotowali dla rosyjskiego wojska uczestniczącego w wojnie z Ukrainą 1500 działek.

Dotychczas standardowe mieszkania na Krymie mogą kupować „Rosjanie, którzy przybyli na terytorium półwyspu w trybie pilnym z obwodu chersońskiego”.

19:57
27.12.2023

Ukraina rozpoczyna seryjną produkcję własnego Shaheda

Ukraina uruchomiła w sierpniu 2023 roku seryjną produkcję drona kamikadze dalekiego zasięgu, podobnego do używanego przez Rosję drona Shahed.

 - Na Ukrainie pojawiły się pewne opracowania, które z jakiegoś powodu nie zostały wdrożone od 2016 roku. Teraz rozpoczęliśmy produkcję seryjną. Produkujemy dziesiątki tych dronów. W przyszłym roku Siły Zbrojne Ukrainy będą mogły przyjąć ponad tysiąc takie drony, które latają na dystansie ponad 1000 km - powiedział Ołeksandr Kamyszyn, minister przemysłów strategicznych Ukrainy

19:30
27.12.2023

Agencja ds. Zapobiegania Korupcji publikuje statystyki dotyczące korupcji

Agencja ds. Zapobiegania Korupcji opublikowała statystyki dotyczące  przypadków przestępstw korupcji w poszczególnych regionach. Najwięcej przypadków w obwodzie lwowskim. 

19:09
27.12.2023

Ukrainie grożą opóźnienia w płatnościach socjalnych

Gabinet Ministrów Ukrainy posiada alternatywny plan działań na pierwsze miesiące 2024 roku w przypadku opóźnień w finansowaniu od partnerów zagranicznych, ale w dłuższej perspektywie istnieje ryzyko opóźnień w płatnościach do kategorii społecznych.

- Wspólnie z naszymi partnerami pracujemy obecnie nad kilkoma scenariuszami na wypadek opóźnień w finansowaniu z UE i USA. Jesteśmy jednak przekonani, że nie będą one potrzebne. Od naszych partnerów widzimy wyraźne sygnały, że fundusze będą – powiedziała Julia Swyrydenko, pierwsza wicepremier i minister gospodarki Ukrainy.

Dodała, że jednocześnie istnieje ryzyko, że w dłuższej perspektywie wypłaty dla niektórych grup społecznych będą opóźnione, priorytetem będzie wspieranie bezpieczeństwa i obronności.

18:38
27.12.2023

Ministerstwo Obrony zatwierdza pierwszą kamizelkę kuloodporną dla żołnierek

Kobiety służące w ukraińskiej armii po raz pierwszy otrzymają specjalnie zaprojektowaną kamizelkę kuloodporną po tym, jak 27 grudnia Ministerstwo Obrony Ukrainy ogłosiło, że certyfikowało próbne egzemplarze takich kamizelek. 

18:07
27.12.2023

DPA: Niemieccy śledczy identyfikują rosyjskich żołnierzy odpowiedzialnych za ataki na ludność cywilną w Hostomelu w 2022 r.

Niemieccy śledczy zidentyfikowali rosyjskich żołnierzy odpowiedzialnych za atak na miasto Hostomel podczas rosyjskiej inwazji na obwód kijowski – oświadczył niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann,  cytowany przez DPA.

Dochodzenie prowadzone przez Niemcy zostało wszczęte w połowie lipca. Koncentruje się na celowym ostrzeliwaniu ludności cywilnej, która próbowała uciec z Hostomelu, przez rosyjskich żołnierzy. W wyniku ataków rannych i zabitych zostało wielu cywilów, w tym obywatel Niemiec. Śledczy zidentyfikowali osoby odpowiedzialne za ataki.

17:41
27.12.2023

Ukraina potroiła produkcję broni i sprzętu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z kadrą kierowniczą i pracownikami państwowych i prywatnych przedsiębiorstw obronnych poinformował, że w 2023 roku produkcja broni i sprzęu militarnego wzrosła na Ukrainie trzykrotnie.

- Zadanie Ukrainy jest całkowicie jasne: musimy wzmocnić nasze państwo do tego stopnia, że Rosja poczuje, że każdy jej atak spotka się z naszym odwetem. To zadanie można wykonać jedynie poprzez wystarczającą krajową produkcję broni. […] Tylko w tym roku dzięki wszystkim, którzy pracują w sektorze obronnym, udało się wyprodukować trzy razy więcej broni i sprzętu niż w roku ubiegłym – powiedział Zełenski.

17:16
27.12.2023

Rosja ostrzega Japonię

Decyzja Japonii o dostarczeniu Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot będzie miała „poważne konsekwencje” dla stosunków rosyjsko-japońskich, powiedziała w środę rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa.

W zeszłym tygodniu Japonia oświadczyła, że przygotuje się do wysłania rakiet przeciwlotniczych Patriot do Stanów Zjednoczonych po dokonaniu przeglądu swoich wytycznych dotyczących eksportu broni, co będzie stanowić pierwszą od dziewięciu lat poważną zmianę w  ograniczeniach eksportu.

Chociaż nowe kontrole eksportu Japonii w dalszym ciągu uniemożliwiają jej wysyłanie broni do krajów toczących wojnę, może ona pośrednio przynieść Ukrainie korzyści w jej wojnie z Rosją, ponieważ daje Stanom Zjednoczonym dodatkową zdolność do zapewnienia pomocy wojskowej Kijowowi.

16:55
27.12.2023

Ukraiński Komitet Olimpijski: Ponad 400 ukraińskich sportowców zginęło w wyniku agresji Rosji

Ponieważ Rosja twierdzi, że jest „niesprawiedliwie traktowana” w związku z zakazem udziału jej sportowców w igrzyskach olimpijskich w 2024 r., prezydent Komitetu  Olimpijskiego Ukrainy Wadym Hucajt przypomniał, że od czasu inwazji Rosji na pełną skalę zginęło ponad 400 ukraińskich sportowców, a 500 obiektów sportowych zostało zniszczonych.

16:24
27.12.2023

Sondaż: 58   proc. Ukraińców uważa, że Ukraina wygra wojnę w najbliższej przyszłości

Wśród tych, którzy wierzą w zwycięstwo w krótkim okresie, 6 proc. uważa, że Ukraina wygra w ciągu najbliższych kilku miesięcy, 21proc. uważa, że Ukraina zwycięży do lata 2024 r., a 31 proc. sądzi, że zwycięstwo Ukrainy zajmie od roku do dwóch lat.

15:54
27.12.2023

W Estonii od 24 lutego 2022 roku wyszkolonych zostało ponad 1 300 ukraińskich żołnierzy

Informację taką przekazała agencja ERR, powołując się na dane Ministerstwa Obrony Estonii.

15:44
27.12.2023

Donald Tusk zapowiedział na konferencji prasowej, że "przygotowuje wizytę w Kijowie"

- Będziemy ją przygotowywali w taki sposób, aby w czasie mojego spotkania z prezydentem (Wołodymyrem Zełenskim) było jasne co jest do osiągnięcia — mówił Tusk w kontekście blokowania polskiej granicy przez polskich przewoźników. - Z Kijowa będę w stanie przywieźć ofertę serio — dodał apelując do przewoźników, by nie blokowali granicy z Ukrainą. 

15:35
27.12.2023

Rosja nie radzi sobie na azjatyckim rynku gazu

Kreml przyznaje, że na rynku gazowym UE poniósł bolesną stratę. Od rozpętania przez Putina wojny Unia zmniejszyła swój popyt na rosyjski gaz o ponad 100 mld m3. Próby zaistnienia na rynku azjatyckim nie przynoszą oczekiwanym przez Kreml rezultatów.

Czytaj więcej

Unijny rynek gazu nie dla Rosji. A Azja go nie zastąpi
15:20
27.12.2023

Od 1 lipca 2023 roku Ukraina wyeksportowała 17,484 mln ton zbóż

Informacje takie przekazała służba prasowa ukraińskiego resortu rolnictwa. Od 1 lipca 2023 roku Ukraina wyeksportowała 7,255 mln ton pszenicy, 991 tys. ton jęczmienia, tysiąc ton żyta i 9,097 mln ton kukurydzy.

14:55
27.12.2023

Prezydent Mołdawii apeluje o pomoc dla Ukrainy

Maja Sandu, prezydent Mołdawii, w rozmowie z rumuńskimi mediami przekonywała, że w interesie wszystkich jest udzielenie pomocy Ukrainie w wojnie przeciw Rosji, ponieważ Władimir Putin „nie zatrzyma się dopóki nie zostanie powstrzymany”. - Jeśli Putin nie zostanie powstrzymany, cena dla wszystkich będzie znacznie wyższa. Oczywiście Ukraina zapłaci najwyższą cenę. Ale jeśli Kreml nie zostanie powstrzymany, wszyscy poniesiemy znacznie wyższe koszty. I jest w interesie wszystkich, nie tylko w interesie Ukrainy i w interesie Mołdawii, żeby Ukraina wygrała tę wojnę - stwierdziła Sandu.

14:16
27.12.2023

Od początku wojny Rosji z Ukrainą miny zabiły na Ukrainie 277 osób, w tym 14 dzieci

Informacje takie przekazuje oficer prasowy Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Z jego słów wynika, że po 24 lutego 2022 roku miny raniły na Ukrainie 608 osób, w tym 74 dzieci.

14:02
27.12.2023

Ukraińcy odparli 14 rosyjskich ataków na lewym brzegu Dniepru

Informacje takie przekazuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Południe”.

13:24
27.12.2023

Kijów otrzymał wozy strażackie i śmieciarki od dwóch niemieckich miast

Witalij Kliczko, mer Kijowa, poinformował, że wozy strażackie i śmieciarki przekazały stolicy Ukrainy Lipsk i Berlin.

12:50
27.12.2023

Mieszkaniec Kijowa skazany na 15 lat więzienia za przekazywanie informacji o obiektach wojskowych i ukraińskich żołnierzach Rosjanom

Informację o wyroku przekazała kijowska prokuratura. Skazany został uznany za winnego zdrady popełnionej w czasie obowiązywania stanu wojennego. Oprócz wyroku 15 lat więzienia mieszkańca Kijowa skazano też na utratę majątku. Śledczy dowiedli przed sądem, że kijowianin dobrowolnie zgodził się pomagać przedstawicielom rosyjskich służb specjalnych w podejmowaniu działań dywersyjnych przeciw Ukrainie. Skazany miał m.in. zlecać współpracownikowi robienie zdjęć obiektów wojskowych, a następnie przekazywał je Rosjanom w zamian za pieniądze.

12:40
27.12.2023

Główni sponsorzy rosyjskiej wojny

Kto głównie wspierał rosyjską agresję importując objęte sankcjami rosyjską ropę i produkty naftowe?

Czytaj więcej

Rosja straciła naftowy rynek UE. Kto teraz kupuje rosyjską ropę?
12:24
27.12.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu ukraińskiego śmigłowca Mi-8 nad obwodem donieckim

W ciągu doby rosyjska armia miała też zestrzelić 17 ukraińskich dronów nad obwodami ługańskim, donieckim, chersońskim i zaporoskim — wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

11:57
27.12.2023

Rosja do Korei Południowej: Możemy podjąć działania odwetowe, niekoniecznie symetryczne

Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji oświadczyła, że Korea Południowa może spodziewać się działań odwetowych Rosji po rozszerzeniu listy dóbr podwójnego zastosowania, które mogą być eksportowane z Korei Południowej do Rosji tylko na podstawie specjalnego pozwolenia. Na liście tej znalazło się kolejnych 600 towarów, które potencjalnie mogą być wykorzystywane przez rosyjską armię: m.in. ciężki sprzęt budowlany, akumulatory i niektóre samochody. Zacharowa nazwała decyzję Seulu „nieprzyjazną” i podjętą na polecenie Waszyngtonu. - Rezerwujemy sobie prawo do podjęcia kroków w odpowiedzi, niekoniecznie symetrycznych — oświadczyła Zacharowa.

11:51
27.12.2023

Ukraina otworzyła ambasadę w Ghanie

O uruchomieniu ambasady w Akrze poinformował szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba. Kułeba w wydanym oświadczeniu podkreślił, że w 2022 roku prezydent Wołodymyr Zełenski nakazał ukraińskiej dyplomacji otwarcie nowych ambasad w Afryce. Ambasada w stolicy Ghany ma być pierwszą z takich placówek, wkrótce jednak w Afryce mają zostać otwarte kolejne ambasady Ukrainy.

11:33
27.12.2023

W Chersoniu, po nocnym ostrzale, 93,7 tys. odbiorców zostało odciętych od dostaw prądu

Obecnie w mieście prądu nie ma 98,4 tys. odbiorców — informuje ukraińskie Ministerstwo Energii. Łącznie w obwodzie chersońskim prądu ma być pozbawionych obecnie 46 miejscowości.

11:12
27.12.2023

Rosyjski szermierz poszukiwany przez rosyjskie MSW

 Szpadzista Siergiej Bida wziął niedawno udział w mistrzostwach Stanów Zjednoczonych i prawdopodobnie w ten sposób trafił na radar służb. 

Czytaj więcej

Rosjanie ścigają wicemistrza olimpijskiego. Siergiej Bida uciekł do USA
10:38
27.12.2023

Białoruś przedłużyła embargo na import żywności z krajów Zachodu, które nałożyły sankcje na Białoruś

Embargo zostało, decyzją białoruskiego rządu, przedłużone do 31 grudnia 2024 roku.

10:36
27.12.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali Nowoberysław, miejscowość w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału zginął 59-letni mężczyzna — poinformował Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

10:34
27.12.2023

Liczba ofiar nocnego ataku Rosjan na przedmieścia Odessy wzrosła do dwóch

Jedna osoba zginęła na miejscu w wyniku upadku szczątków rosyjskiego drona na przedmieściach Odessy, druga z poszkodowanych osób zmarła w szpitalu — pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego.

10:07
27.12.2023

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy: Rosjanie prowadzą intensywne działania ofensywne na wschodzie kraju

Rosjanie mają prowadzić działania ofensywne na kierunkach kupiańskim, łymańskim, siewierskim i bachmuckim. Na kierunku kupiańskim Rosjanie mają podejmować próby zajęcia wsi Sińkiwka „za wszelką cenę” co miałoby stworzyć możliwość zablokowania Kupiańska. W szturmie na Sińkiwkę mają brać udział ponad 2 tys. rosyjskich żołnierzy. 

09:57
27.12.2023

W nocnych atakach Rosjan na obwód chersoński i odeski zginęły dwie osoby

W atakach tych cztery osoby zostały ranne — pisze na swoim kanale w serwisie Telegram szef MSW Ukrainy, Ihor Kłymenko.

09:20
27.12.2023

Ukraiński generał: Rok 2024 może być na froncie trudniejszy niż obecny

Gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania „Tawria”, walczącego na południu kraju stwierdził, że „2023 rok może być na froncie trudniejszy niż mijający rok”. - Ponieważ musimy zakończyć walki i wyzwolić nasze ziemie. A im bliżej będziemy realizacji tego zadania, a głównym celem jest dotarcie do naszych granic, będzie to coraz trudniejsze. Wróg (...) zrobi wszystko, aby uniemożliwić nam ukończenie tego zadania — powiedział gen. Tarnawski. Na pytanie, czy możliwe jest zakończenie wojny w 2024 roku, gen. Tarnawski odparł, że najważniejsze jest nie zakończenie wojny, lecz zwyciężenie w niej.

09:02
27.12.2023

Ostrzelane miejscowości w obwodzie zaporoskim

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie atakowały cele w 22 miejscowościach obwodu zaporoskiego za pomocą artylerii, dronów oraz wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - przekazał szef miejscowej administracji wojskowej Jurij Małaszko. Według tego źródła, nie było ofiar w ludziach, do władz wpłynęły cztery zgłoszenia o uszkodzeniu budynków.

08:49
27.12.2023

Ostrzał w obwodzie charkowskim

Szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Syniehubow podał, że we wtorek wojska rosyjskie ostrzelały ponad 15 osad w obwodzie charkowskim; jedna osoba została ranna.

08:29
27.12.2023

Działania ukraińskich Sił Powietrznych

W ciągu ostatniej doby Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły 17 uderzeń na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podał ukraiński Sztab Generalny.

08:12
27.12.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 18,017 mln osób

26 grudnia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 20,4 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 17,5 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 16,258 mln osób.

07:56
27.12.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie cztery rosyjskie okręty

Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — wynika z komunikatu Marynarki Wojennej Ukrainy.

07:51
27.12.2023

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne, po tym jak szczątki drona spadły na przedmieścia Odessy

O skutkach nocnego ataku na Odessę informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Południe”.

07:29
27.12.2023

Obwód chersoński ostrzelany 161 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału trzy osoby zginęły a 16 zostało rannych — informuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

07:09
27.12.2023

W nocy nad obwodem dniepropietrowskim strącono 13 dronów-kamikadze

Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego pisze, że jedna z miejscowości w rejonie nikopolskim została ostrzelana przez rosyjską ciężką artylerię.

06:59
27.12.2023

We wtorek wieczorem i w środę w nocy Rosjanie użyli 46 dronów-kamikadze do atakowania celów na Ukrainie

Ukraińska obrona powietrzna strąciła 32 drony. Rosjanie atakowali Ukrainę przy użyciu dronów-kamikadze w kilku falach — od 19:00 we wtorek do 3:50 w środę.

06:52
27.12.2023

Rosja ma skierować nowe haubice do okręgu wojskowego graniczącego z Finlandią i Norwegią

Haubica 2S35 ma docelowo zastąpić haubicę 2S19 Msta-S. Głównym uzbrojeniem nowej haubicy samobieżnej jest armata 2A88 kalibru 152.4 mm — zasięg wystrzeliwanych przez nią pocisków wynosi do 70 km. Nowa armatohaubica może przewozić 60-70 pocisków i wystrzeliwać ponad 10 pocisków na minutę - podawała agencja TASS.

Czytaj więcej

Rosjanie umieszczą swoją nową broń w pobliżu granicy z Finlandią
06:34
27.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 355 750 żołnierzy, 5 913 czołgów, 10 973 pojazdy opancerzone, 8 376 zestawów artyleryjskich, 934 wyrzutnie rakiet, 616 zestawów przeciwlotniczych, 329 samolotów, 324 śmigłowce, 6 471 bezzałogowych statków powietrznych, 1 620 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 140 pojazdów (w tym cystern), 1 240 jednostek sprzętu specjalnego.

06:30
27.12.2023

Swietłana Cichanouska: Liczę na zwycięstwo Ukrainy i na to, że pomoc Zachodu nie zmaleje

- Myślę, że zachodni politycy zdają sprawę z tego, do czego mogłaby doprowadzić klęska Ukrainy. Nie można do tego dopuścić. To prawda, że każda wojna kończy się negocjacjami. Demokratyczna Białoruś powinna siedzieć przy stole tych rozmów, a nie leżeć na stole. Dlatego dzisiaj jak nigdy ważne jest przypominanie o Białorusi światu — mówi Swietłana Cichanouska w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.

Czytaj więcej

Swiatłana Cichanouska: Bez Moskwy Łukaszenko upadnie
06:08
27.12.2023

W ciągu doby na ukraińskich frontach doszło do 80 potyczek

Jak podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie przeprowadzili osiem ataków rakietowych i 60 ataków powietrznych, a także przeprowadzili 69 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i obszarów zamieszkanych na Ukrainie.

05:39
27.12.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu dwóch ukraińskich dronów nad obwodami biełgorodzkim i rostowskim

Wcześniej o strąceniu drona nad obwodem rostowskim informował gubernator tego obwodu.

05:15
27.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie konferencji prasowej z udziałem gen. Walerija Załużnego

Głównodowodzący ukraińskiej armii zorganizował konferencję prasową 26 grudnia.

04:44
27.12.2023

Przed północą w Odessie rozległy się eksplozje

Informacje takie pojawiły się na kanale Suspilne Odessa w serwisie Telegram.

04:39
27.12.2023

Straż Graniczna Ukrainy ujawniła w 2023 roku działanie ponad 220 grup przestępczych przerzucających mężczyzn za granicę

W związku z obowiązującym na Ukrainie stanem wojennym, mężczyźni w wieku 18-60 lat mają zakaz opuszczania Ukrainy. Z komunikatu Straży Granicznej Ukrainy wynika, że w 2023 roku wszczęła ona ponad 1 600 spraw karnych w oparciu o ustalenia jednostek operacyjnych i śledczych Straży Granicznej dotyczących przemytu mężczyzn z Ukrainy przez granicę. „W porównaniu do 2022 roku liczba takich przestępstw zmniejszyła się” - czytamy w komunikacie.

04:36
27.12.2023

"FT": W przypadku weta Węgier KE zaciągnie pożyczkę na pomoc dla Ukrainy

Gdyby na lutowym szczycie UE Węgry ponownie zablokowały zmiany w budżecie UE, pozwalające przekazać ok. 50 mld euro pomocy Ukrainie, pozostałe 26 państw UE ma porozumieć się co do stworzenia mechanizmu gwarancji budżetowych, pozwalających Komisji Europejskiej do pożyczenia na rynkach finansowych do 20 mld euro, które miałyby zostać przekazane Kijowowi — pisze „Financial Times”.

Czytaj więcej

"FT": UE z planem B na wypadek weta Węgier. Będzie pożyczka na pomoc dla Ukrainy?
04:34
27.12.2023

Gazprom zwiększył dostawy gazu do Uzbekistanu

Informację o zwiększeniu dostaw gazu do Uzbekistanu przekazał Władimirowi Putinowi prezes zarządu Gazpromu, Aleksiej Miller. Dostawy miały zostać podwojone w stosunku do ilości gazu zapisanej w kontrakcie na dostawy gazu do Uzbekistanu, na wniosek Taszkientu, ze względu na atak zimy w środkowej Azji.

04:28
27.12.2023

Siergiej Ławrow zapewnił szefa MSZ Iranu, że Rosja wspiera integralność terytorialną Iranu

Zapewnienie takie miało paść w czasie rozmowy telefonicznej Ławrowa z Hosseinem Amirem-Abdollahianem ze względu na niedzielne wezwanie rosyjskiego charge d'affaires w Teheranie przez irański MSZ i oficjalnym protestem Iranu przeciwko jednemu z zapisów komunikatu opublikowanego przez Forum Rosyjsko-Arabskie, które odbyło się w Marrakeszu. Chodzi o część komunikatu dotyczącego statusu trzech spornych wysp na wodach Zatoki Perskiej. Wszystkie trzy wyspy Abu Musa, Wielki Tunb i Mały Tunb, które są kontrolowane przez Iran, ale roszczenia wobec nich wysuwają Zjednoczone Emiraty Arabskie.

04:26
27.12.2023

W nocy rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła ukraiński dron nad obwodem rostowskim

Informację taką przekazał gubernator obwodu rostowskiego, Wasilij Gołubiew.

04:25
27.12.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 671