"Newsweek": Myśliwce F-16 prawdopodobnie są już na Ukrainie. Kijów zaprzecza

Po tym, jak Rosja straciła 8 odrzutowców w ciągu trzech tygodni, media coraz częściej spekulują, że Ukraina otrzymała już od Zachodu pierwsze myśliwce F-16. Pisze o tym także "Newsweek".

Publikacja: 27.12.2023 21:42

Ukraińscy piloci w obsłudze F-16 szkolili się m.in. w Rumunii

Ukraińscy piloci w obsłudze F-16 szkolili się m.in. w Rumunii

Foto: PAP/EPA, Robert Ghement

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 672

22 grudnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rząd holenderski rozpoczyna przygotowania do dostarczenia na Ukrainę pierwszej partii 18 samolotów F-16.

W ostatnich dniach powiązane z Rosją lub antyukraińskie kanały na Telegramie spekulowały, że Ukraina mogła wykorzystać nowoczesne odrzutowce do zniszczenia ośmiu rosyjskich odrzutowców.

Czarna seria rosyjskich odrzutowców

5 grudnia ukraińskie wojsko poinformowało, że zestrzeliło rosyjski odrzutowiec w pobliżu znanej Wyspy Węży  na Morzu Czarnym

Dwanaście dni później ukraińskie media podały, że po ataku Ukraińców na bazę lotniczą Rosja straciła bombowiec Su-34. Co więcej, ukraińskie siły powietrzne podały, że tego samego dnia Moskwa zestrzeliła jeden z własnych taktycznych bombowców -  Su-25.

22 grudnia Ukraina oświadczyła, że zestrzeliła trzy kolejne rosyjskie bombowce Su-34, a 24 grudnia - Su-30 i Su-34.

26 grudnia we wczesnych godzinach porannych ukraiński atak rakietowy uszkodził rosyjski okręt desantowy Nowoczerkask na Krymie.

Czytaj więcej

Potężna eksplozja na Krymie. Ukraińcy informują o zniszczeniu rosyjskiego okrętu

Od tego czasu powiązane z Rosją lub antyukraińskie kanały Telegramu spekulują, że do wystrzelenia rakiet manewrujących w stronę rosyjskiego statku użyto F-16 oraz jakie zagrożenie dla Kremla mogą stanowić odrzutowce będące w rękach Ukrainy.

„Ten samolot jest zintegrowany z systemem dowodzenia i kontroli NATO i na tym polega niebezpieczeństwo” – powiedział we wtorek jeden z czołowych rosyjskich blogerów wojskowych.

Rice: Mam nadzieję, że Zachód się czegoś nauczył

Choć nie zostało to oficjalnie ogłoszone, nie jest wykluczone, że Ukraina otrzymała przynajmniej pierwszą partię F-16. W połowie października Ukraina zadebiutowała rakietami ATACMS w efektownych atakach na rosyjskie bazy lotnicze, w wyniku których zniszczono mnóstwo rosyjskich helikopterów. Uważa się, że ataki zaskoczyły Moskwę, a obecność broni została potwierdzona po pierwszym wystrzeleniu rakiet przez Ukrainę.

To samo może dotyczyć długo oczekiwanych szybkich odrzutowców i mogłoby zapewnić Ukrainie bardzo potrzebną przewagę podczas zimowej stagnacji na linii frontu.

- Mam nadzieję, że Zachód nauczył się NIE ogłaszać dostawy nowych systemów uzbrojenia, jak to miało miejsce przez większą część pierwszych 20 miesięcy wojny – powiedział Daniel Rice, były specjalny doradca głównego dowódcy Ukrainy, generała Walerego Załużnego. - Siły rosyjskie powinny dowiadywać się na własnej skórze, gdy Ukraina zastosuje nową broń – powiedział Newsweekowi Rice, obecnie rektor American University w Kijowie.

22 grudnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rząd holenderski rozpoczyna przygotowania do dostarczenia na Ukrainę pierwszej partii 18 samolotów F-16.

Ukraińscy piloci byli szkoleni do obsługi F-16 m.in. w Rumunii i Wielkiej Brytanii

 - Wszystko przebiega zgodnie z planem – powiedział w sobotę rzecznik ukraińskich sił powietrznych pułkownik Jurij Ihnat, cytowany przez ukraińskie media.  

Rzecznik Sił Powietrznych: Wyssane z palca

Rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat po raz kolejny zaapelował, aby nie rozpowszechniały fałszywych informacji o obecności F-16 na Ukrainie.

" Amerykańskie wydanie Newsweeka opublikowało artykuł zawierający niewiarygodne założenia dotyczące obecności F-16 na Ukrainie, a nawet ich rzekomego udziału w zniszczeniu sześciu rosyjskich samolotów. To wielka szans na rozgłos dla  kanałów Telegramu i różnych mediów, które powielają te wyssane z palca informacje, nie dbając o własną reputację " - napisał 

Wcześniej  Ihnat podkreślił, że w najbliższej przyszłości Ukraina raczej nie otrzyma  F-16. - Wszystko idzie gładko, a koalicja krajów wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Są gotowe przekazać samoloty, ale gotowość nie oznacza, że przekażą je natychmiast. Wszystko wymaga czasu -  powiedział rzecznik.

Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę ponad 300 dronów i rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 781
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa