"FT": UE z planem B na wypadek weta Węgier. Będzie pożyczka na pomoc dla Ukrainy?

Kraje Unii Europejskiej pracują nad planem B, który umożliwi dostarczenie pomocy w wysokości 20 mld euro Ukrainie, jeśli Węgry na lutowym szczycie UE zablokują przesunięcia środków w unijnym budżecie, co umożliwiłoby przekazanie Kijowowi pomocy o wartości 50 mld euro - pisze "Financial Times", powołując się na swoje źródła.

Publikacja: 27.12.2023 06:02

Viktor Orban

Viktor Orban

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 672

Na grudniowym szczycie UE, wobec sprzeciwu Węgier, nie podjęto decyzji ws. pomocy dla Ukrainy w 2024 roku. Sprawą tą przywódcy państw UE mają zająć się na dodatkowym szczycie, który odbędzie się 1 lutego.

Viktor Orban mówi „nie”, UE szuka planu B, by pomóc Ukrainie

W grudniu Rada Europejska podjęła natomiast decyzję o rozpoczęciu negocjacji członkowskich z Ukrainą. Tej decyzji również sprzeciwiały się Węgry (wymagała ona zgody wszystkich państw Unii Europejskiej), ale w tej sprawie weto Węgier udało się obejść ponieważ w momencie, gdy decyzja zapadała, premier Węgier, Viktor Orban, wyszedł z sali na której odbywały się obrady.

Czytaj więcej

Przedstawiciel władz w Kijowie: Kontrofensywa wcale nie była nieudana

Teraz, jak pisze „Financial Times", UE pracuje nad planem B, który umożliwi udzielenie pomocy Ukrainie, jeśli na szczycie zaplanowanym na 1 lutego Węgry podtrzymają weto wobec zmian w budżecie.

„Przedstawiciele władz biorący udział w rozmowach twierdzą, że jedna z propozycji, przewidująca finansowanie (pomocy dla Ukrainy) dzięki zaciągnięciu długu, zyskał uznanie jako najbardziej praktyczny sposób udzielenia wsparcia (Ukrainie), jeśli Orban nie zgodzi się na odejście od weta na szczycie 1 lutego” - czytamy w „Financial Times”.

KE pożyczy pieniądze, by pożyczyć pieniądze Ukrainie?

Unijny plan B ma przewidywać udzielenie przez kraje członkowskie gwarancji dla budżetu UE, co umożliwi Komisji Europejskiej pożyczenie do 20 mld euro na rynkach finansowych w 2024 roku w celu przekazania tych środków Ukrainie.

Warunki takiej pomocy nadal mają być przedmiotem dyskusji. Ostateczna kwota pożyczki ma być uzależniona od potrzeb Ukrainy — twierdzą źródła „FT”.

Taki scenariusz nie wymagałby udzielenia gwarancji budżetowi UE przez wszystkie 27 państw członkowskich Wspólnoty, co umożliwiłoby obejście weta Węgier.

Gdyby pomoc została udzielona Ukrainie w ramach tego planu, nie obejmowałaby ona dotacji lecz jedynie pożyczki udzielone Ukrainie. Dotacje mogłyby przekazywać Ukrainie kraje członkowskie na podstawie umów dwustronnych. 

Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dyplomacja
Ambasador Izraela w Polsce zabrał głos po wizycie w MSZ. "Szczere przeprosiny"