00:11
25.11.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 640
23:52
24.11.2023

Ukraina otrzyma od Niemiec dotację w wysokości 50 mln euro na pożyczki biznesowe

Na posiedzeniu 24 listopada Gabinet Ministrów przyjął decyzję, która umożliwi Ukrainie pozyskanie z Niemiec grantu o wartości prawie 2 mld hrywien (50 mln euro) na wsparcie gospodarki.

 - Środki te pomogą rządowi w dalszym finansowaniu jednego z najskuteczniejszych programów wsparcia biznesu – programu pożyczek preferencyjnych 5-7-9 – powiedział premier Denys Szmyhal.

Szmyhal przypomniał, że w tym tygodniu UE przekazała Ukrainie kolejną transzę pomocy makrofinansowej o wartości 1,5 mld euro. Budżet państwa otrzymał także 400 mln dolarów od Wielkiej Brytanii za pośrednictwem Funduszu Powierniczego Banku Światowego. Rząd wykorzysta te fundusze na pokrycie składek na ubezpieczenie społeczne, emerytur, wynagrodzeń lekarzy i nauczycieli oraz najpilniejszych potrzeb.

23:26
24.11.2023

NATO wzywa do utworzenia „wojskowego Schengen”, aby biurokracja nie zakłócała ​​terminowej pomocy w przypadku wojny z Rosją

Obecnie logistycy NATO muszą przestrzegać przepisów krajowych, począwszy od powiadamiania rządów o transporcie amunicji, po dopuszczalną długość konwojów wojskowych i zapobieganie chorobom wśród personelu wojskowego.

„Musimy przygotować teatr wojny na długo przed powołaniem się na Artykuł 5. Czego nie zrobimy w czasie pokoju, nie będzie gotowe w czasie kryzysu” - uzasadnia szef Dowództwa Logistyki NATO, generał Alexander Sollfrank.

22:57
24.11.2023

Reuters: Ukraina boryka się z niedoborami LPG w związku z blokadą granicy z Polską

Jak podała 24 listopada agencja Reuters, trwająca blokada polskiej granicy na granicy Ukrainy spowodowała spadki dostaw gazu do pojazdów silnikowych (LPG), co doprowadziło do niedoborów na kilku stacjach benzynowych.

Około miliona ukraińskich samochodów korzysta z LPG, z czego jedna trzecia dostarczana jest na Ukrainę przez polską granicę.

Niedobory paliwa to tylko część skutków gospodarczych wywołanych polską blokadą, która trwa od 6 listopada. Straty dla gospodarki Ukrainy wyniosły już prawie 440 mln dolarów, podała Federacja Pracodawców Ukrainy.

Do tej pory zablokowano cztery punkty kontrolne. Tysiące pojazdów utknęło na drogach.

22:31
24.11.2023

Ukraińskie Ministerstwo Obrony znalazło złoto

Ministerstwo Obrony  znalazło w swoich magazynach 1,4 kg złota dentystycznego o szacunkowej wartości 3,5 mln hrywien.

Metal był przechowywany w jednym z magazynów Ministerstwa Obrony, w który trafiło 7 rakiet. Podczas oględzin miejsca uderzenia odkryto złoto. Obecnie Ministerstwo Obrony prowadzi negocjacje z NBU, aby do końca roku organ regulacyjny kupił metal szlachetny i przetopił go na złoto i rezerwy walutowe.

21:58
24.11.2023

Estonia przygotowuje się do zamknięcia granicy z Rosją, instaluje bariery

Władze estońskie kontynuują przygotowania do zamknięcia granicy między Estonią a Rosją w mieście Narwa, instalując dodatkowe bariery na moście.

Pierwsze betonowe piramidy pojawiły się na moście w Narwie wieczorem 16 listopada, po tym, jak 19 obywateli Somalii i Syrii przybyło na wschodnią granicę Estonii i próbowało przedostać się do kraju bez podstawy prawnej.

Wcześniej policja i straż graniczna w prowincji Virumaa, gdzie leży Narwa, informowały, że przygotowują się do ewentualnego zamknięcia przejścia granicznego.

21:23
24.11.2023

Arakhamia: W przyszłym roku wyborów na Ukrainie nie będzie

Dawid Arakhamia, szef frakcji parlamentarnej partii Sługa Narodu, stwierdził, że słyszał pogłoski, iż niektóre ośrodki regionalne szykują się do wyborów, sporządzają listy wyborcze,  że "ludzie chcą wydać dodatkowe pieniądze, zamiast kupować coś na front".

- Nie sądzę, żeby w przyszłym roku w ogóle mogły się odbyć wybory: ani prezydenckie, ani parlamentarne, ani samorządowe – powiedział.

20:50
24.11.2023

Niemiecki "Bild": Biden i Scholz mają plan na zakończenie wojny

Plan Niemiec i Stanów Zjednoczonych ma przewidywać zaopatrzenie ukraińskiej armii w taką ilość i w takie rodzaje uzbrojenia, aby utrzymała obecną linię frontu, a nie była w stanie odbić terytoriów znajdujących się pod rosyjską okupacją. 

Czytaj więcej

Tajny plan Scholza i Bidena. Broń dla Ukrainy? Tyle, by utrzymała obecną linię frontu
20:15
24.11.2023

Koniec relacji służb specjalnych Rosji i Mołdawii

Według mediów państwowych rosyjskie służby wywiadowcze zerwały wszelkie kontakty ze swoimi mołdawskimi odpowiednikami po tym, jak Mołdawia zdecydowała się przystąpić do sankcji Unii Europejskiej wobec Moskwy

„Rozwiązano umowy o współpracy między służbami informacji i bezpieczeństwa Mołdawii a służbą wywiadu zagranicznego i FSB” – napisała propagandowa agencja TASS.

Ministerstwo obrony Rosji zapowiedziało odwet.

19:48
24.11.2023

Prezydent Łotwy z wizytą na Ukrainie

Prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs podczas wizyty na Ukrainie rozmawiał z prezydentem Zełenskim.

"Szczegółowo omawialiśmy nasze relacje na szczeblu instytucji unijnych” – napisał po spotkaniu Wołodymyr Zełenski.  Zauważył, że Łotwa "zasadniczo popiera pełne przystąpienie Ukrainy do UE".

19:20
24.11.2023

Kanada dostarczy Ukrainie ponad 11 000 karabinów szturmowych

Kanada dostarczy Ukrainie ponad 11 000 karabinów szturmowych i amunicji, ogłosił premier Kanady Justin Trudeau na wspólnej odprawie z wyższymi urzędnikami UE.

Trudeau podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę trwa i że Ukraina potrzebuje dalszego wsparcia, aby się bronić.

Wcześniej rząd Kanady wszczął dochodzenie w związku z doniesieniami, że jego system przeciw dronom mógł zostać sprzedany Rosji.

18:55
24.11.2023

Dania zwiększy pomoc dla Ukrainy o ponad 3 miliardy euro do 2027 roku

Duński rząd i większość parlamentarna zgodziły się na dodatkowe inwestycje w fundusz finansujący wsparcie dla Ukrainy na kwotę 2,3 mld DKK (ok. 336 mln USD) w 2023 r. i 23,5 mld DKK (ok. 3,4 mld USD) w latach 2025-2027.

„Oznacza to, że w ramach Funduszu na wsparcie wojskowe dla Ukrainy w latach 2023–2028 zostanie przeznaczonych łącznie 60,4 mld DKK (około 8,8 mld dolarów)” – czytamy w komunikacie prasowym.

18:31
24.11.2023

Okupanci burzą pomniki ofiar Hołodomoru w obwodzie chersońskim

świadkowie informują, że pierwszym pomnikiem, który miał zostać rozebrany w czasowo okupowanym Kałańczaku, był pomnik poległych w operacji antyterrorystycznej, potem ofiar Hołodomoru, a na końcu poety Tarasa Szewczenki.

Muzeum Hołodomoru wezwało organy ścigania do zbadania tych cynicznych zbrodni i zidentyfikowania wszystkich osób zamieszanych w niszczenie pomników.

18:04
24.11.2023

Zełenski odznaczył 449 żołnierzy, w tym 221 pośmiertnie

Prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył odznaczeniami państwowymi kolejnych 449 obrońców Ukrainy, w tym 221 pośmiertnie.

Stosowne dekrety zostały opublikowane na stronie internetowej prezydenta.

Nagrody przyznano za osobistą odwagę w obronie suwerenności państwa i integralności terytorialnej Ukrainy oraz za bezinteresowne pełnienie obowiązków wojskowych.

17:39
24.11.2023

Ukraina planuje ewakuacje swoich kierowców z granicy

Ukraina zamierza ewakuować ukraińskich kierowców stojących w kolejce do przejazdu przez blokowaną granicę. Polscy przewoźnicy uważają, że  polski rząd powinien ewakuować polskich kierowców stojących na Ukrainie.

Czytaj więcej

Ukraina podgrzewa sytuację na granicy
17:10
24.11.2023

Według ambasador USA w Kijowie przez ukraiński korytarz Morza Czarnego przepłynęło już ponad 150 statków przewożących zboże

Infrastruktura zbożowa stała się celem Rosji od czasu, gdy na początku tego roku opuściła ona wynegocjowaną przez ONZ i Turcję umowę, która umożliwiła bezpieczny przepływ statków po Morzu Czarnym.

To znacznie utrudniło statkom przewożącym zboże bezpieczne wpływanie i wypływanie z Ukrainy – jednakże najnowszy raport będzie stanowić pewną zachętę dla władz.

16:44
24.11.2023

Ukraina otrzymała od Korei  pojazdy do rozminowywania

kraina otrzymała 4 zmechanizowane pojazdy do rozminowywania od Koreańskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej.

Pojazdy DOK ING MV-4 i MV-10 to zdalne systemy rozminowywania.

16:24
24.11.2023

Mimo wojny Ukraina pozostaje trzecim co do wielkości dostawcą produktów rolnych do UE

Takie wnioski zawiera raport Komisji Europejskiej na temat handlu produktami rolnymi z listopada br. Pełny tekst dokumentu publikowany jest na stronie internetowej tej instytucji.

Import do UE wzrósł w sierpniu 2023 r. do miesięcznego tempa 5 proc., osiągając 12,5 mld euro, czyli o 15 proc.  mniej niż w sierpniu 2022 r. Jednocześnie łączny import w okresie od stycznia do sierpnia 2023 r. sięgnął 107,4 mld euro , który wykazał jedynie niewielki spadek w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. (-3 proc., czyli -3 mld euro)... Do krajów pochodzenia największych importów do UE w okresie od stycznia do sierpnia 2023 r. należą trzy kraje -  Brazylia, Wielka Brytania i Ukraina.

15:57
24.11.2023

Pomoc z Finlandii dla Ukrainy

Finlandia udzieli Ukrainie dodatkowego wsparcia w wysokości 3 mln euro na poprawę bezpieczeństwa żywnościowego - podało fińskie ministerstwo spraw zagranicznych. Środki mają zostać przeznaczone na wsparcie eksportu zboża z Ukrainy do krajów, w których bezpieczeństwo żywnościowe zostało zagrożone przez inwazję Rosji na Ukrainę. Część funduszy zostanie wydana na rozminowanie na obszarach wiejskich Ukrainy tak, by można było wznowić produkcję rolną.

15:37
24.11.2023

Rozmowa Zełenski-Rutte

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i ustępujący premier Holandii Mark Rutte odbyli rozmowę telefoniczną. Rutte przekazał, że rozmowa dotyczyła obecnej sytuacji na Ukrainie oraz nadchodzącej zimy. "Holandia stoi po stronie narodu ukraińskiego i wspiera Ukrainę w walce z rosyjską agresją" - zadeklarował.

"Omówiliśmy wysiłki na rzecz zachowania jedności w Europie. Rozmawialiśmy także o znaczeniu zapewnienia ciągłego wsparcia wojskowego i finansowego Ukrainie w jej walce z rosyjską agresją" - oświadczył z kolei Zełenski. Ocenił, że w tym kontekście niedawna decyzja Holandii o przekazaniu Ukrainie dodatkowych 2 mld euro w 2024 roku jest "najlepszym sygnałem dla innych partnerów" Kijowa.

15:16
24.11.2023

Przeszukania w samorządzie Kijowa

W oparciu o ustalenia ukraińskiej Państwowej Służby Kontroli w piątek funkcjonariusze Komendy Głównej Policji w Kijowie prowadzą przeszukania w pomieszczeniach biurowych Wydziału Ochrony Środowiska Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej - podał kijowski samorząd informując, że departament współpracuje ze śledczymi, zapewniając im wszelkie niezbędne dokumenty.

Powodem przeprowadzenia przeszukań była kontrola wybranych zagadnień działalności finansowo-gospodarczej departamentu za lata 2020-2022. Departament nie zgadza się z wynikami kontroli.

14:56
24.11.2023

Premier Armenii: Nadal uważamy Rosję za przyjazny kraj

- Armenia uważała i nadal uważa Rosję za przyjazny kraj. Są kwestie, które muszą być rozwiązane. Mamy nadzieję zrobić wszystko co możliwe, by nasze relacje z Federacją Rosyjską były zbudowane na logice obustronnego szacunku (...) a także poszanowania suwerenności i niepodległości - powiedział Paszinian.

14:35
24.11.2023

Rosja podała dane o stratach poniesionych przez ukraińską armię

Od 24 lutego 2022 roku Ukraina miała stracić w walkach 537 samolotów, 255 śmigłowców, 9 165 bezzałogowych statków powietrznych, 442 zestawy przeciwlotnicze, 13 586 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 185 wyrzutni rakiet, 7 166 zestawów artyleryjskich i moździerzy i 15 572 specjalnych pojazdów wojskowych - poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji, Igor Konaszenkow.

14:14
24.11.2023

Minister obrony Holandii mówi, że ministrowie z Europy dzwonią do niej i pytają, czy po wyborach Holandia zmieni stanowisko wobec Ukrainy

Wybory z 22 listopada w Holandii wygrała Partia Wolności Geerta Wildersa (PVV). Wilders w przeszłości wzywał do wstrzymania dostaw uzbrojenia na Ukrainę przekonując, iż broń, którą Holandia przekazuje walczącemu z Rosją państwu, jest potrzebna do obrony Holandii.

Czytaj więcej

Holenderska minister nie jest pewna, czy jej kraj będzie nadal wspierał Ukrainę
13:47
24.11.2023

Ukraina: Sąd skazał na 15 lat więzienia agenta FSB, który pomagał przygotowywać ataki rakietowe na Winnicę

Mieszkaniec WInnicy został skazany na 15 lat więzienia i konfiskatę mienia za to, że nawiązał współpracę z FSB i pomagał przeprowadzać ataki rakietowe na cele w mieście przez rosyjską armię - informuje prokuratura generalna.

13:26
24.11.2023

Rosja miała nie dostarczyć Armenii broni, za którą kraj ten zapłacił

- Trwają konsultacje nad mechanizmami rozwiązania tych problemów - powiedział premier Armenii, Nikol Paszynian. Jak dodał jedną z opcji jest redukcja ormiańskiego długu wobec Rosji.

Czytaj więcej

Premier Armenii: Rosja nie dostarczyła broni, za którą zapłaciliśmy
12:44
24.11.2023

Rosja zwiększa zakupy towarów high-tech z Chin

Chiny stają się dla Rosji coraz ważniejszym dostawcą. W ciągu dziesięciu miesięcy rosyjskie firmy kupiły w Państwie Środka towary o wartości 90 miliardów dolarów. To głównie maszyny, urządzenia, elektronika. A więc wszystko, od czego odcięły Rosjan sankcje sprowokowane agresją na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rosja uzależnia się od Chin. Importuje coraz więcej towarów high-tech
12:31
24.11.2023

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Rosja może wyprodukować ok. 100 pocisków miesięcznie

Obecnie, jak mówił płk Jurij Ihnat, Rosja ma dysponować ok. 900 pociskami precyzyjnymi dalekiego zasięgu. Oprócz tego w arsenale Rosji mają znajdować się pociski Ch-59, Ch-31, Ch-35, Oniks, S-300 i inne pociski ziemia-powietrze.

11:50
24.11.2023

"Washington Post": Rosja rozważa budowę podwodnego tunelu łączącego terytorium kraju z okupowanym Krymem

Taki tunel miałby powstać we współpracy z przedstawicielami chińskiego biznesu. Podwodny tunel miałby chronić transport między Krymem a Rosją przed ukraińskimi atakami. "Washington Post" powołuje się na informacje ukraińskich służb specjalnych.

11:29
24.11.2023

Doradca szefa kancelarii Zełenskiego: Rosja i tylko Rosja stanowi dziś maksymalne zagrożenie dla Europy, demokratycznego świata

"Tylko zmiana rosyjskich elit politycznych, zakrojone na szeroką skale procesy przeciw zbrodniarzom wojennym zapewnią nam (Ukrainie, Europie, demokracji) gwarancje przewidywalnej i stabilnej przyszłości" - napisał Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

11:17
24.11.2023

Kreml wyraża nadzieję, że na granicy z Rosją nie zapadnie nowa "żelazna kurtyna"

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, wyraził nadzieję, że plany kolejnych państw sąsiadujących z Rosją, w tym Norwegii i Litwy, dotyczące zamknięcia granicy z Rosją, nie doprowadzą do opadnięcia nowej "żelaznej kurtyny". Wcześniej wszystkie, z wyjątkiem jednego, przejścia na granicy z Rosją zamknęła już Finlandia.

11:01
24.11.2023

Czesi i Słowacy zebrali w ciągu tygodnia 400 tys. euro na zakup śmigłowca Black Hawk dla ukraińskiego wywiadu wojskowego

O zbiórce organizowanej w ramach inicjatywy "Prezent dla Putina" informuje ukraiński wywiad na swoim profilu na Facebooku. Łącznie, na zakup śmigłowca Black Hawk, potrzeba ok. 4,3 mln euro.

10:57
24.11.2023

Seryjny morderca i kanibal ułaskawiony przez Putina za udział w walkach na Ukrainie

Denis Gorin był trzykrotnie skazywany za zabójstwa. Oskarżano go m.in. o jedzenie mięsa swoich ofiar. Obecnie, według Sibir.Realii, ułaskawiony kanibal jest leczony w związku z obrażeniami odniesionymi w walkach w szpitalu w Jużnosachalińsku.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie: Władimir Putin ułaskawił kanibala za udział w walkach na Ukrainie
10:32
24.11.2023

Odwołane loty w Moskwie przez cyklon

Nad stolicą Rosji zawisł cyklon, który spowodował ogromne opady śniegu i ciśnienie najniższe od 50 lat. Lotniska wstrzymały większość lotów.

Czytaj więcej

Moskwa w okowach cyklonu. Samoloty nie latają
10:22
24.11.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali Chersoń. Zniszczona została dziecięca biblioteka

Informacje takie przekazuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu, który zamieszcza też nagranie ilustrujące skutki rosyjskiego ostrzału.

10:12
24.11.2023

W ciągu doby ostrzelanych zostało 14 miejscowości w obwodzie charkowskim

Informacje takie przekazuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.

09:58
24.11.2023

Drugi dzień z rzędu w ciągu doby Rosjanie stracili na froncie południowym ok. 700 żołnierzy

Informacje takie podał dowódca Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy "Tawria" gen. Ołeksandr Tarnawski. Z jego słów wynika, że na południu Ukraińcy zniszczyli zestaw obrony powietrznej Buk-M1, dwa czołgi i trzy zestawy artyleryjskie - wynika ze słów Tarnawskiego. 

09:27
24.11.2023

Kolejny zestaw Patriot z Niemiec trafi na Ukrainę

Ambasador Niemiec na Ukrainie Martin Jäger zapowiedział, że zimą na Ukrainę trafi kolejny zestaw przeciwlotniczy Patriot z Niemiec. - Sytuacja zimą (na Ukrainie) może być bardzo trudna. Strona ukraińska robi wszystko, co możliwe, by przygotować się do tej sytuacji i my pomagamy w tych przygotowaniach - mówił Jäger w rozmowie z agencją Ukrinform.

08:59
24.11.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 17,291 mln osób

Straż Graniczna podaje, że tylko w ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 20,7 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 17,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 15,495 mln.

08:38
24.11.2023

W wyniku działań wojennych zginęło na Ukrainie 510 dzieci

Informacje takie przekazuje ukraińska prokuratura generalna. Z jej komunikatu wynika, że rannych na Ukrainie, od 24 lutego 2022 roku zostało, w wyniku działań wojennych, 1 148 dzieci.

08:04
24.11.2023

Mieszkaniec Krymu zatrzymany pod zarzutem przekazywania części samolotów wojskowych stronie ukraińskiej

Informacje taką podała Federalna Służba Bezpieczeństwa. Zatrzymany to obywatel Rosji, do aresztowania doszło w Teodozji na okupowanym Krymie. Mężczyzna miał - na zlecenie służb specjalnych Ukrainy i za gratyfikację finansową - dostarczać Ukrainie części do samolotów wojskowych rosyjskiej produkcji.

07:58
24.11.2023

Obwód zaporoski ostrzelany 109 razy w ciągu doby

Rosjanie w ciągu doby ostrzelali 22 miejscowości na terenie obwodu - podaje zaporoska administracja obwodowa.

07:35
24.11.2023

Pożar podstacji energetycznej pod Moskwą

W podmoskiewskiej wsi Szagino doszło do pożaru podstacji energetycznej, która w efekcie została odłączona od sieci - informuje Interfax. Pożar nie wywołał przerwy w dostawach prądu w obwodzie moskiewskim.

07:21
24.11.2023

W nocy nad Ukrainą strącono trzy drony-kamikadze

Informacje takie podają Siły Powietrzne Ukrainy.

06:58
24.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 322 900 żołnierzy, 5 496 czołgów, 10 256 pojazdów opancerzonych, 7 833 zestawy artyleryjskie, 904 wyrzutnie rakiet, 595 zestawy przeciwlotnicze, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 800 bezzałogowych statków powietrznych, 1 564 pocisków manewrujących, 22 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 10 230 pojazdów (w tym cystern) i 1 108 jednostek sprzętu specjalnego.

06:24
24.11.2023

W ciągu doby na ukraińskich frontach doszło do 64 potyczek

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu doby Rosjanie mieli przeprowadzić dwa ataki rakietowe i 42 ataki powietrzne oraz 53 ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskich wojsk i terenów zabudowanych. W nocy Rosjanie mieli wystrzelić przeciwko celom na Ukrainie dwa pociski Ch-59 i atakować Ukrainę przy użyciu trzech dronów-kamikadze. Wszystkie drony miały zostać zniszczone przez obronę przeciwlotniczą.

06:19
24.11.2023

Liczba Ukraińców w polskich szkołach i przedszkolach jest zdecydowanie wyższa niż dotychczas podawał GUS czy MEiN

Okazuje się, że 183 461 uczniów z Ukrainy to ci, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu inwazji Rosji i posiadający status uchodźcy wojennego, kolejne 103 073 to obywatele Ukrainy, którzy nie mają takiego statusu, ale byli tu już wcześniej. Razem daje to 286 534 ukraińskich uczniów, którzy obecnie kształcą się w polskich placówkach – wynika z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki, które otrzymała „Rzeczpospolita”.

Czytaj więcej

Ile dzieci z Ukrainy jest w polskich szkołach i przedszkolach? Poznaliśmy dane
05:53
24.11.2023

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o zniszczeniu 13 dronów nad Krymem i trzech nad obwodem wołgogrodzkim

Drony miały zostać zniszczone przez zestawy obrony przeciwlotniczej w nocy z czwartku na piątek.

05:24
24.11.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 18 razy obwód sumski

Informacje takie przekazuje sumska obwodowa administracja wojskowa.

05:08
24.11.2023

Aresztowany parlamentarzysta usunięty z partii Wołodymyra Zełenskiego

Andrij Odarczenko, parlamentarzysta aresztowany na dwa miesiące w związku z podejrzeniem o korupcję został, jednogłośną decyzją komisji dyscyplinarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu, usunięty z jej szeregów. Odarczenko miał korumpować szefa Państwowej Agencji Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury chcąc, by środki z funduszu przeznaczonego na likwidację skutków rosyjskiej agresji zostały przeznaczone na odrestaurowanie budynków uniwersytetu, w którym Odarczenko pełnił funkcję rektora.

04:39
24.11.2023

W obwodzie donieckim, od początku wojny, zniszczonych lub uszkodzonych zostało 318 przedsiębiorstw rolnych

Informacje takie przekazała zastępczyni dyrektora departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych władz obwodu donieckiego, Ołena Rybakowa.

04:38
24.11.2023

Przed północą na okupowanym Krymie rozległy się eksplozje

Eksplozje miały rozlec się w pobliżu miejscowości Dżankoj. 

04:36
24.11.2023

W nocy, w obwodzie chmielnickim, aktywna była obrona przeciwlotnicza

W miejscowości Starokonstantynów zestrzelony został jeden dron-kamikadze - wynika z wpisu na lokalnym kanale w serwisie Telegram. W nocy alarm powietrzny obowiązywał na Ukrainie nie tylko w obwodzie chmielnickim, ale też winnickim i tarnopolskim.

04:30
24.11.2023

Sełydowe: Po ataku rakietowym 200 posiadaczy uszkodzonych domów otrzyma pomoc finansową

W miejscowości Sełydowe, w obwodzie donieckim, dzięki współpracy wojskowej administracji z międzynarodowymi organizacjami humanitarnymi, właściciele 200 domów uszkodzonych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego z 15 listopada otrzymają pomoc finansową - informuje tamtejsza rada miejska.

04:27
24.11.2023

Kolejnych 101 obywateli Rosji i członków ich rodzin przekroczyło granicę Strefy Gazy z Egiptem w Rafah

Informacje takie przekazało rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Łącznie ze Strefy Gazy ewakuowano od momentu wybuchu wojny Izraela z Hamasem ponad 750 Rosjan i członków ich rodzin - wynika z oświadczenia.

04:26
24.11.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 638