04:43
24.11.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 639
00:11
24.11.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:52
24.11.2023

Kanadyjski sanitariusz zginął na Ukrainie

Według The Canadian Press, 34-letni Joshua Mayers, kanadyjski ratownik medyczny zginął, pomagając w leczeniu żołnierzy rannych na polu bitwy.

Jego rodzina podała, że Mayers wyjechał na Ukrainę we wrześniu. Dwa miesiące później  stracił życie podczas walk o Bachmut.

23:21
23.11.2023

Umerow: Działania Rosji na Morzu Czarnym zagrażają wolnemu światu

Działania Federacji Rosyjskiej na Morzu Czarnym stanowią zagrożenie dla całego wolnego świata - powiedział minister obrony Ukrainy Rustem Umerow podczas wystąpienia na posiedzeniu Ministrów Obrony Europy Południowo-Wschodniej w Ankarze.

- Wiemy, o co walczymy – o wolność, demokrację, prawa człowieka, równość, poszanowanie godności ludzkiej i praworządność. Nasz wróg tego nie ma. I nie chce, żeby ktokolwiek to miał. Ale gdziekolwiek nasi są żołnierze, są wartości europejskie. Bez ochrony wartości przestają istnieć – powiedział Umerow.

22:53
23.11.2023

Trzy główne greckie przedsiębiorstwa żeglugowe wstrzymały transport rosyjskiej ropy, aby uniknąć amerykańskich sankcji

22:29
23.11.2023

USA zaprzeczają wszelkim spekulacjom na temat rzekomej konieczności wyboru między Ukrainą a Izraelem

Podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w formacie Ramstein Stany Zjednoczone odrzuciły wszelkie spekulacje dotyczące rzekomego wyboru, jakiego muszą dokonać między pomocą Ukrainie a pomocą Izraelowi, i zapewniły, że w pełni angażują się w wszystkie zobowiązania podjęte w celu wsparcia Ukrainy.

21:54
23.11.2023

Łotewski parlament aprobuje kontynuację wsparcia dla ukraińskich uchodźców

Łotwa będzie mogła przenieść na Ukrainę majątek ruchomy, w szczególności samochody będące w posiadaniu łotewskiego parlamentu, Saeimy, a także udzielić podstawowej pomocy mieszkańcom Ukrainy, którzy przybyli na Łotwę na kolejny rok.

Poprawki przyjęte dziś przez Saeimę w końcowym czytaniu umożliwiają innym strukturom urzędowym bezpłatne przekazywanie mienia ruchomego na Ukrainę; w tym celu w każdym przypadku potrzebna będzie odpowiednia decyzja Rady Ministrów. Sama Saeima na mocy nowego rozporządzenia będzie mogła przenieść swój majątek na Ukrainę, podejmując samodzielnie decyzje w oparciu o standardy regulujące pracę parlamentu.

21:21
23.11.2023

Ukraina chce misji UE na granicy z Polską

Serhij Derkacz, wiceminister infrastruktury, zamieścił tę informacje na swoim profilu na Facebooku.

Czytaj więcej

Ukraina proponuje UE utworzenie misji obserwacyjnej na granicy z Polską
20:52
23.11.2023

Szef litewskiego MSZ: To wygląda komicznie, gdy KRLD pomaga Rosji bardziej niż UE Ukrainie

Gabrielius Landsbergis Landsbergis uważa, że ​​niedobory systemów rakietowych i amunicji, a także wielomiesięczny proces decyzyjny w UE stwarzają ryzyko, że Ukraina znajdzie się w sytuacji, w której nie będzie miała innego wyboru, jak tylko zgodzić się na rozmowy pokojowe z Rosją.

20:19
23.11.2023

Słoweńska organizacja gotowa przekazać Ukrainie 5 mln euro

Centrum Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju (CMSR), niezależna słoweńska organizacja badawczo-doradcza non-profit w dziedzinie międzynarodowych stosunków gospodarczych, jest gotowa przekazać Ukrainie do 5 mln euro na finansowanie projektów odbudowy infrastruktury.

CMSR ustanowi dotacje, które pokryją do 50 proc.  kosztów projektów przebudowy infrastruktury.

W lipcu Słowenia zatwierdziła także pakiet o wartości 1,5 mln euro na pomoc Ukrainie w rozminowywaniu kraju.

19:48
23.11.2023

Europol tworzy grupę OSINT w celu zbadania rosyjskich zbrodni wojennych

Andrii Kostin, Prokurator Generalny Ukrainy, podziękował Europolowi za utworzenie grupy zadaniowej mającej wspierać dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie, która będzie wspomagana wywiadem typu open source (OSINT).

Jak stwierdził Prokurator Generalny, utworzenie grupy OSINT to „kolejny ważny kamień milowy” we współpracy Ukrainy z Agencją Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania.

19:17
23.11.2023

Polska policja: Śmierć drugiego ukraińskiego kierowcy nie ma związku z blokadą granicy

Podkarpacka policja zdementowała doniesienia ukraińskich mediów dotyczące śmierci drugiego ukraińskiego kierowcy.

Mężczyzna zmarł, ale nie, jak informował Kyiv Post, na parkingu w Korczowej, a w miejscowości oddalonej od granicy o 70 km i jego śmierć nie jest związana ze strajkiem na granicy.

18:48
23.11.2023

Ukraina nałożyła sankcje na ponad 300 rosyjskich, zagranicznych firm

Ukraina wprowadziła sankcje gospodarcze wobec ponad 300 firm na całym świecie, ogłosił 23 listopada prezydent Wołodymyr Zełenski w dekrecie prezydenckim.

Pięcioletnie sankcje objęły szereg przedsiębiorstw energetycznych z całej Rosji, a 10-letnie sankcje nałożono na 87 osób, w tym obywateli Ukrainy.

Odrębnym dekretem nałożono 10-letnie sankcje na obywateli Szwajcarii, Cypru, Wielkiej Brytanii, Uzbekistanu i Rosji, a także na firmy z siedzibą na Malcie, w Chinach, Turcji, Cyprze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Uzbekistanie i Rosji.

18:26
23.11.2023

Ministerstwo Obrony: Wielka Brytania przeszkoliła 30 000 ukraińskich rekrutów

Ministerstwo Obrony podało, że od czerwca ubiegłego roku Wielka Brytania przeszkoliła 30 000 ukraińskich rekrutów, z pomocą personelu wojskowego z 10 państw.

Należą do nich Kanada, Szwecja, Dania, Norwegia, Holandia, Finlandia, Australia i Nowa Zelandia.

17:53
23.11.2023

Białorusinom nie będzie wolno mieszkać za granicą bez zgody reżimu Łukaszenki

Białorusini będą musieli wystąpić do białoruskiego Wydziału Migracji, aby opuścić Białoruś na pobyt stały za granicą. Urzędnicy sprawdzą, czy wnioskodawcy nie obowiązuje zakaz opuszczania kraju, czy nie ma długów wobec państwa, w tym służby wojskowej.

Wcześniej można było ubiegać się o pobyt stały w konsulatach Białorusi w innych krajach. Faktycznie zatem Łukaszenka wprowadza „wizy wyjazdowe” dla Białorusinów, tak jak to miało miejsce w ZSRR. I to biorąc pod uwagę, że nowe przepisy są sprzeczne z Konstytucją Białorusi, zgodnie z którą jej obywatele mają prawo do swobodnego opuszczania kraju, a także swobodnego powrotu.

Wcześniej Łukaszenka zakazał już wydawania nowych i przedłużania istniejących paszportów za granicą – od września można to zrobić wyłącznie na terytorium Białorusi, co skomplikowało życie Białorusinów, którzy w 2020 roku uciekli przed dyktatorem.

17:23
23.11.2023

Ukraina uznała niemiecką firmę Knauf za „międzynarodowego sponsora wojny”

Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NACP) dodała firmę Knauf, jednego z największych producentów materiałów budowlanych na świecie, do swojej listy „międzynarodowych sponsorów wojny”.

Według NACP firma działa w Rosji za pośrednictwem 10 spółek zależnych i od 1993 roku zainwestowała w rosyjską gospodarkę ponad 1,8 miliarda dolarów.

Knauf ogłosił, że nie planuje opuszczać rosyjskiego rynku po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na pełną skalę, a  w 2022 roku wpłacił do budżetu państwa Rosji około 117 mln dolarów – podała agencja. Posiada 20 fabryk w Rosji i zatrudnia ponad 4 tysiące osób, co czyni go największym niemieckim inwestorem w rosyjskiej branży budowlanej.

16:55
23.11.2023

Zmarł drugi kierowca na polsko-ukraińskiej granicy

11 listopada 54-letni kierowca ciężarówki z Ukrainy zmarł na parkingu niedaleko przejścia Dorohusk-Jahodyn, gdzie oczekiwał na przekroczenie granicy.

W czwartek ogłoszono, że drugi kierowca, lat 56, zmarł, czekając na przekroczenie granicy.

Czytaj więcej

Kyiv Post: Na polsko-ukraińskiej granicy zmarł drugi kierowca. Policja dementuje
16:24
23.11.2023

Rosja skazała Ukraińca na 18 lat więzienia

Rosyjskie media państwowe podały, że skazany Dmitrij Gołubiew rzekomo brał udział w spisku zorganizowanym przez tajne służby Ukrainy. Miał podjąć próbę wysadzenia budynków w kontrolowanym przez Moskwę od marca 2022 roku  Melitopola.

Gołubiewa uznano za winnego zarzutów dotyczących międzynarodowego terroryzmu.

15:55
23.11.2023

Były dowódca rosyjskich Sił Powietrzno-Desantowych gen. Andriej Serdiukow został szefem Połączonego Sztabu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym

O wyznaczeniu gen. Serdiukowa na to stanowisko poinformowano w czasie szczytu organizacji, który odbywa się 23 listopada w Mińsku.

15:31
23.11.2023

Trzy osoby zginęły a pięć zostało rannych w ostrzale przez Rosjan Czarnobajiwki, wsi w obwodzie chersońskim

Informacje o ofiarach przekazał Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

15:01
23.11.2023

Frontex umieści na granicy Finlandii z Rosją 50 strażników granicznych i innych pracowników agencji

Aby wzmocnić kontrolę na granicy Finlandii z Rosją Frontex skieruje tam m.in. pojazdy patrolowe. Przedstawiciele Frontexu mają pojawić się na granicy Finlandii z Rosją już w przyszłym tygodniu.

14:44
23.11.2023

Łukaszenko nazywa niekontrolowane transfery broni na Ukrainie "potencjalnym zagrożeniem dla świata"

Białoruski przywódca stwierdził, że "nie jest tajemnicą, że broń dostarczana Kijowowi trafia na czarny rynek". - Jeśli zachodni politycy się tym nie niepokoją, to my uważamy, że niekontrolowane ruchy broni i sprzętu wojskowego są nie tylko potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa dla naszego regionu, ale też dla wszystkich krajów świata - mówił.

14:30
23.11.2023

Ukraina. Areszt dla byłego szefa SSSCIP podejrzewanego o defraudację

Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna Ukrainy (SAP) podała, że sąd częściowo przychylił się do wniosku śledczych z Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) i zdecydował o zastosowaniu środka tymczasowego w postaci tymczasowego aresztu wobec Jurija Szihola, byłego szefa Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP). Podejrzany może odpowiadać z wolnej stopy po wpłaceniu kaucji w wysokości 25 mln hrywien (2,78 mln zł).

Według śledczych, odwołani niedawno członkowie kierownictwa SSSCIP odpowiedzialni za zakup oprogramowania dopuścili się defraudacji środków w wysokości 62 mln hrywien (6,89 mln zł).

Wcześniej prokuratura podawała, że podczas przeszukania u byłego szefa Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy zabezpieczono portfel kryptowalutowy zawierający środki w wysokości 1,2 mln dol. (4,8 mln zł).

13:57
23.11.2023

Protest rolników na granicy z Ukrainą. Bosak: Rząd działa przeciwko protestującym

- Rząd Ukrainy jest bardziej aktywny w obronie ukraińskich przedsiębiorców niż rząd Polski w obronie polskich przedsiębiorców. To się musi skończyć, to się musi zmienić - mówił wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) w Medyce, gdzie rozpoczął się kolejny protest na granicy polsko-ukraińskiej.

Czytaj więcej

Protest na granicy z Ukrainą. Krzysztof Bosak: Rolnicy i przewoźnicy zostali zdradzeni przez rząd
13:33
23.11.2023

Ukraina skraca czas dostaw nowej broni dla armii

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o utworzeniu "szybkiej ścieżki" dostaw nowego uzbrojenia dla armii. "Oczekuje się, że poprawki (resortu do uchwały rządu - red.) skrócą czas dostawy nowej broni i sprzętu wojskowego do 20 dni, chociaż okres ten może się różnić w zależności od jakości i kompletności materiałów dostarczonych przez producenta" - czytamy w komunikacie.

Wcześniej, aby broń lub sprzęt mogły trafić do ukraińskich sił zbrojnych, producenci musieli przejść procedurę, która składała się z sześciu etapów, a jej wypełnienie mogło trwać kilka miesięcy.

13:11
23.11.2023

Rosja nie zarabia na eksporcie ropy i gazy tak dobrze jak kiedyś

Udział dochodów z ropy i gazu w rosyjskim budżecie spadł do poziomu najniższego od 16 lat.

Czytaj więcej

Wojna pozbawiła Kreml ogromnej części dochodów z ropy i gazu
12:32
23.11.2023

Rosja informuje o odparciu ośmiu ukraińskich ataków w ciągu doby, czterech w obwodzie zaporoskim

- Na kierunku zaporoskim jednostki rosyjskie, uderzenia sił powietrznych oraz ogień artyleryjski pozwoliły odeprzeć cztery ataki grup szturmowych 33. Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie wsi Robotyne - poinformował rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow. Ukraińcy mieli na tym kierunku stracić 20 żołnierzy, dwa czołgi, 11 pojazdów opancerzonych, cztery samochody i haubice D-20.

12:14
23.11.2023

1 139 osób było torturowanych lub doznało obrażeń ze strony rosyjskich żołnierzy w okupowanych częściach obwodu kijowskiego

Informacje takie przekazała kijowska prokuratura. Łącznie, kijowska prokuratura obwodowa miała prowadzić śledztwa ws. 12 456 przestępstw sklasyfikowanych jako zbrodnie wojenne zgodnie z artykułem 438 Kodeksu karnego Ukrainy.

11:51
23.11.2023

Kreml przekonany, że NATO będzie coraz bardziej zaangażowane w konflikt na Ukrainie

Dmitrij Pieskow na konferencji prasowej mówił, że NATO będzie "podnosić poziom taktycznych i technicznych cech broni dostarczanych Ukrainie". - NATO będzie nadal zwiększać poziom zaangażowania, bezpośredniego zaangażowania w konflikt. Sądzę, że to oczywiste - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia".

11:44
23.11.2023

Rosyjska ropa wciąż trafia do UE

Indie po raz pierwszy w historii weszły do pierwszej trójki największych dostawców paliw do UE. Unijne koncerny mają świadomość, że paliwa, które zamawiają w Indiach, są produkowane z rosyjskiej ropy naftowej.

Czytaj więcej

Unia na potęgę importuje z Indii paliwa produkowane z rosyjskiej ropy
11:19
23.11.2023

Przez północną granicę Ukrainy próbują przenikać niewielkie grupy dywersyjne

Informacje o próbach forsowania północnej granicy Ukrainy przez grupy liczące od 5 do 16 osób przekazał przedstawiciel centrum prasowego Zgrupowania "Północ" ukraińskiej armii. Z jego słów wynika, że głównym celem działania takich grup jest "terroryzowanie lokalnej ludności".

11:04
23.11.2023

BBC opisuje historię niespełna dwuletniej dziewczynki uprowadzonej z Ukrainy i adoptowanej przez znanego rosyjskiego polityka

Ukraina zdołała zidentyfikować 19 546 dzieci wywiezionych z Ukrainy do Rosji. Mniej niż 400 wróciło.

Czytaj więcej

BBC ujawnia: Lider partii wspierającej Kreml adoptował dziecko uprowadzone z Ukrainy
10:20
23.11.2023

Gubernator obwodu biełgoradzkiego, Wiaczesław Gładkow, informuje o ostrzale terytorium obwodu przez Ukrainę

Ostrzelany miał zostać rejon grajworoński. W wyniku eksplozji zestrzelonego drona jedna osoba została ranna. Ranny trafił do szpitala.

10:02
23.11.2023

W Żytomierzu odbudowano dwie szkoły zniszczone przez Rosjan

Szkoły zostały odbudowane przy współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

09:48
23.11.2023

Turcja sygnalizuje, że nie ratyfikuje umowy o rozszerzeniu NATO o Szwecję w przyszłym tygodniu

Decyzji o rozszerzeniu NATO o Szwecję nie ratyfikowały też Węgry.

Czytaj więcej

Turcja: Szwecja nie zostanie członkiem NATO w przyszłym tygodniu
09:26
23.11.2023

Sołowjow: Zginął rosyjski dziennikarz

Rosyjski propagandysta Władimir Sołowjow przekazał, że nie żyje Borys Maksudow, korespondent telewizji Rossija 24. - Nasz kolega zmarł w wyniku odniesionych ran - dodał. Według rosyjskich mediów i tamtejszego ministerstwa obrony, w środę Maksudow został ranny w obwodzie zaporoskim w wyniku ataku ukraińskiego drona.

09:24
23.11.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 17,27 mln osób

W ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 19,2 tys. osób. W tym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 18,7 tys. osób, a od początku wojny - 15,477 mln osób.

09:15
23.11.2023

Ukraina: Były policjant zatrzymany za współpracę z Rosją

Prokuratura generalna Ukrainy podała, że w Mikołajowie zatrzymany został mężczyzna oskarżony o to, że zbierał i przekazywał Rosjanom informacje o lokalizacji jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy i innych formacji wojskowych w Mikołajowie i obwodzie mikołajowskim. Zatrzymany - były policjant - został tymczasowo aresztowany, grozi mu 12 lat pozbawienia wolności.

08:54
23.11.2023

Ofiary w obwodzie donieckim

W środę 22 listopada w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, a jedna została ranna - podał szef obwodowej administracji Ihor Moroz.

08:35
23.11.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

W nocy i nad ranem wojska rosyjskie przeprowadziły sześć ataków moździerzowych na tereny przygraniczne w obwodzie sumskim, odnotowano 17 eksplozji - podała Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

08:16
23.11.2023

Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym

Marynarka wojenna Ukrainy podała, że na Morzu Czarnym są dwa rosyjskie okręty - żaden nie jest uzbrojony w pociski manewrujące Kalibr.

07:59
23.11.2023

FSB informuje o zatrzymaniu ukraińskiego agenta, który planował zamach na wysokiego rangą żołnierza rosyjskiej armii

Zatrzymanym ma być obywatel Ukrainy urodzony w 1995 roku, który miał planować "sabotaż i akt terrorystyczny w Woroneżu".

07:29
23.11.2023

W ciągu doby Rosjanie 65 razy ostrzelali obwód chersoński

W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a jedna została ranna - poinformował Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

07:19
23.11.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie mikołajowskim

Mikołajowska administracja obwodowa podaje, że w wyniku ostrzału wsi Kucurub, do którego doszło po północy, nikt nie ucierpiał.

07:02
23.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 321 800 żołnierzy, 5 466 czołgów, 10 224 pojazdy opancerzone, 7 802 zestawy artyleryjskie, 902 wyrzutnie rakiet, 591 zestawów przeciwlotniczych, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 799 bezzałogowe statki powietrzne, 1 564 pociski manewrujące, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 10 198 pojazdów (w tym cystern), 1 107 jednostek sprzętu specjalnego.

07:01
23.11.2023

Władimir Putin o wojnie na Ukrainie: Trzeba zatrzymać tę tragedię

"Putin i inni przedstawiciele władz Rosji fałszywie stwierdzają, że Kreml jest gotowy negocjować koniec wojny, sygnalizując jednocześnie, że Kreml podtrzymuje jej maksymalistyczne cele, obejmujące zmiany terytorialne i zmianę władzy" w Kijowie - zauważa think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną w swojej analizie.

Czytaj więcej

Władimir Putin nazywa wojnę na Ukrainie "tragedią". "Udaje, że chce negocjować"
06:38
23.11.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Chersoń

W wyniku ostrzału ranny został 45-letni mężczyzna - podał Roman Mroczko, szef chersońskiej miejskiej administracji wojskowej.

06:16
23.11.2023

Afera ze zbożem z Ukrainy: Druzgocący dla rządu Morawieckiego raport NIK

Działania rządu PiS były nierzetelne, nieskuteczne i spóźnione, a minister rolnictwa przyczynił się do chaosu na rynku – wynika z dotyczącego afery z ukraińskim zbożem raportu NIK, do którego dotarła „Rzeczpospolita”. Wyniki kontroli są dla rządzących druzgocące.

Czytaj więcej

Afera zbożowa przysypała rząd PiS. Znamy druzgocące wyniki kontroli NIK
05:56
23.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 74 potyczki na froncie w ciągu doby

Ukraiński Sztab Generalny podał, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili trzy ataki rakietowe, 43 ataki powietrzne i 64 ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskiej armii i obszarów zamieszkanych.

05:30
23.11.2023

Prezydent Czech: Pomoc dla Ukrainy ważna dla bezpieczeństwa europejskich państw

Petr Pavel, prezydent Czech, po szczycie z udziałem przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze, mówił, że "rosyjska agresja wpływa na wszystkich" w Europie, a "wspieranie Ukrainy jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa" europejskich państw. - Rosja musi być pociągnięta do odpowiedzialności za śmierć ludzi i zniszczenia na Ukrainie. Dlatego musimy zdecydowanie nadal wspierać Ukrainę i jej obywateli w każdy możliw sposób, to jest w naszym interesie - powiedział Pavel. Pavel mówił też, że odbudowa potencjału wojskowego przez Rosję w związku ze stratami, jakich ta doznała na Ukrainie, potrwa "co najmniej 5-7 lat".

05:10
23.11.2023

Fińska armia rozpoczęła swoje pierwsze duże ćwiczenia morskie z siłami NATO

W ćwiczeniach Freezing Winds 23, które potrwają do 1 grudnia, bierze udział ok. 4 tys. żołnierzy fińskiej armii, żołnierze marynarki wojennej Szwecji, a także okręty z Niemiec, Holandii, Francji i Polski. Finlandia, która jest członkiem NATO od 2023 roku, jest organizatorem ćwiczeń.

04:39
23.11.2023

Wołodymyr Zełenski mówi o efektach funkcjonowania uruchomionego przez Ukrainę korytarza dla transportu zboża na Morzu Czarnym

- Działanie naszego korytarza eksportowego przynosi pozytywne efekty, niemal 5,5 mln ton towarów zostało wysłanych drogą morską. Afryka, Azja, Europa - od Hiszpanii po Chiny. Dziękuję wszystkim, którzy zapewniają bezpieczeństwo na Morzu Czarnym i którzy pracują w naszych portach - oświadczył w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:36
23.11.2023

Nowy rząd Słowacji uważa, że przyszedł czas na rozmowy pokojowe między Rosją a Ukrainą

Juraj Blanár, szef MSZ w nowym słowackim rządzie, na czele którego stanął Robert Fico, oświadczył na konferencji prasowej z szefem MSZ Austrii, że Słowacja nadal będzie dostarczać Ukrainie wsparcia niemilitarnego, po tym jak jego rząd zapowiedział wstrzymanie dostaw pomocy militarnej na Ukrainę. Blanár mówił też, że Słowacja stoi na stanowisku, iż nadszedł czas na rozmowy pokojowe między Ukrainą a Rosją.

04:33
23.11.2023

Większość Ukraińców chce pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich pracowników okupacyjnych mediów działających na obszarach zajętych przez Rosjan

58 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego przez grupę badawczą "Rating" uważa, że po wyzwoleniu terenów zajętych przez Rosjan wszyscy pracownicy okupacyjnych mediów, działających na tych terenach, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności przed sądem.

04:31
23.11.2023

Pożar podstacji elektrycznej pod Moskwą

W wyniku pożaru podstacji elektrycznej w podmoskiewskiej miejscowości Łytkarino, do którego doszło w nocy ze środy na czwartek, ok. 10 podmoskiewskich miejscowości pozbawionych jest prądu.

04:28
23.11.2023

82 obywateli Rosji przeszło w środę przez przejście graniczne w Rafah między Strefą Gazy a Egiptem

Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej podało, że osoby te znajdują się obecnie w drodze do Kairu skąd, jak poprzedni ewakuowani, zostaną przewiezieni drogą lotniczą do Moskwy.

04:26
23.11.2023

Putin weźmie udział w spotkaniu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w Mińsku

Agenda czwartkowego spotkania - jak podaje Kreml - obejmuje m.in. "dalsze udoskonalenie systemu bezpieczeństwa zbiorowego", a także "obecne problemy międzynarodowe i regionalne". Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym jest regionalnym sojuszem wojskowym, na czele którego stoi Rosja.

04:23
23.11.2023

Rosjanie podają, że ostrzelali 11 umocnionych pozycji Ukraińców w rejonie Łymanu

O ostrzelaniu pozycji ukraińskiej armii poinformował rzecznik Zgrupowania "Centrum" Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, Aleksandr Sawczuk. Ukraińskie umocnienia, a także sześć zgrupowań sprzętu i 50 pozycji ukraińskich artylerii zostały ostrzelane przez rosyjską artylerię.

04:22
23.11.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 637