Władimir Putin nazywa wojnę na Ukrainie "tragedią". "Udaje, że chce negocjować"

Prezydent Rosji, Władimir Putin oświadczył, że "świat musi pomyśleć o tym jak zatrzymać tragedię", jaką jest wojna na Ukrainie, którą 24 lutego 2022 roku rozpoczęła Rosja.

Publikacja: 23.11.2023 06:57

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 638

Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną, analizując wypowiedź Putina jako przykład "fałszywej retoryki ukazującej gotowość Rosji do znaczących negocjacji" ws. pokoju na Ukrainie.

Jak Rosja widzi rozmowy pokojowe z Ukrainą?

Wojna na Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku od najazdu rosyjskich wojsk na teren suwerennego państwa. Rosja okupuje obecnie 17 proc. terytorium Ukrainy, a jesienią 2022 roku przeprowadziła nielegalną aneksję okupowanych ziem. W 2014 roku Rosja dokonała nielegalnej aneksji ukraińskiego Krymu.

Moskwa mówiąc w przeszłości o rozmowach pokojowych z Ukrainą podkreślała, że "muszą one uwzględniać nowe realia", co należy odczytywać jako oczekiwanie Rosji, że Ukraina pogodzi się z utratą części terytorium, co władze w Kijowie wykluczają.

Czytaj więcej

Rosyjska ofensywa słabnie? Ukraińcy: Mniejsze siły atakują Awdijiwkę

"Putin i inni przedstawiciele władz Rosji fałszywie stwierdzają, że Kreml jest gotowy negocjować koniec wojny, sygnalizując jednocześnie, że Kreml podtrzymuje jej maksymalistyczne cele, obejmujące zmiany terytorialne i zmianę władzy" w Kijowie - zauważa ISW w analizie.

ISW podkreśla, że Rosja forsuje taką narrację twierdząc jednocześnie, że to Ukraina nie chce rozmawiać z Rosją. Zdaniem think tanku celem Rosji jest skłonienie Zachodu do wywarcia presji na Ukrainę, by ta zdecydowała się na ustępstwa wobec Rosji.

Tymczasem Ukraińcy utrzymują, że są gotowi rozmawiać z Rosją jeśli ta wycofa swoje wojska z Ukrainy, w tym z Donbasu i Krymu.

Władimir Putin mówi, że Zachód powinien być zszokowany sytuacją w Strefie Gazy

Zdaniem ISW przedwczesne zakończenie wojny jakimś porozumieniem zwiększa prawdopodobieństwo odnowienia rosyjskiej agresji w bliskiej przyszłości w warunkach znacznie korzystniejszych dla Rosji.

Putin mówił też, że uczestnicy szczytu G20, którzy są zaszokowani trwaniem wojny Rosji przeciw Ukrainie powinni być zamiast tego "zszokowani krwawą rewolucją na Majdanie w 2014 roku" i "wojną, którą Kijów wypowiedział własnemu społeczeństwu" w Donbasie oraz "eksterminacją cywilów w Palestynie".

ISW ocenia, że słowa Putina należy traktować z jednej strony jako chęć do podważenia zachodniego wsparcia dla Ukrainy przy jednoczesnym zwiększeniu poparcia dla interesów Iranu na Bliskim Wschodzie, gdzie Teheran wspiera Hamas w jego działaniach przeciwko Izraelowi.

Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną, analizując wypowiedź Putina jako przykład "fałszywej retoryki ukazującej gotowość Rosji do znaczących negocjacji" ws. pokoju na Ukrainie.

Jak Rosja widzi rozmowy pokojowe z Ukrainą?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Rosja wykorzystuje brak obrony przeciwlotniczej Ukrainy. Wojsko szybko posuwa się naprzód
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Konflikty zbrojne
MSZ: Stanowczy komunikat dla Polaków przebywających w Iranie. Resort zaleca wyjazd
Konflikty zbrojne
Jak Rosja straciła bombowiec strategiczny? Ukraińcy twierdzą, że go zestrzelili
Konflikty zbrojne
Zmasowany atak Rosji na obwód dniepropietrowski. Rośnie liczba ofiar
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
"Jerusalem Post": Izrael wysłał jasny sygnał Iranowi. Cel nie był przypadkowy