23:47
25.11.2023

Kończymy relację

Nowe wiadomości z Ukrainy od rana na rp.pl.

23:31
25.11.2023

Ukraina upubliczniła dokumenty dotyczące kanibalizmu podczas Wielkiego Głodu

Czytaj więcej

Ukraińskie MSW publikuje dokumenty o kanibalizmie podczas Wielkiego Głodu
23:08
25.11.2023

Rosja ostrzelała okolice Nikopolu ciężką artylerią

Rosjanie ponownie ostrzelali rejon Nikopola obwodu dniepropietrowskiego ciężką artylerią - poinformował Serhij Łysak, szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Dniepropietrowsku.

„Okręg Nikopol. Ani jednego spokojnego dnia... Dziś wróg po raz kolejny terroryzował okolicznych mieszkańców” – napisał. Nie odnotowano ofiar.

22:43
25.11.2023

Szmyhal: 25% zbiorów wystarczy na pokrycie własnego zapotrzebowania Ukrainy

Z przewidywanych w tym roku zbiorów wynoszących ponad 79 mln ton Ukraina wykorzysta 25% na własne potrzeby, a reszta zostanie skierowana do krajów walczących z głodem - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas drugiego międzynarodowego szczytu „Zboże z Ukrainy”.

Szef rządu podkreślił, że ukraiński eksport produktów rolnych był i będzie czynnikiem stabilizującym na światowym rynku żywności.

Dodał, że w ramach inicjatywy prezydenckiej „Zboże z Ukrainy” do Etiopii, Somalii i Kenii wysłano już 170 tys. ton produktów spożywczych.

Kolejne 25 000 ton produktów spożywczych jest przygotowywanych do wysyłki do Nigerii.

22:01
25.11.2023

Siły Powietrzne ostrzegają przed możliwymi nalotami i aktywnością dronów w wielu obwodach

Siły Powietrzne wydały ostrzeżenia o aktywności dronów i nalotach na wschodzie Ukrainy wieczorem 25 listopada po masowych atakach dronów poprzedniego ranka.

21:36
25.11.2023

W oświadczeniu upamiętniającym Hołodomor Biden potępia ataki Rosji na ukraińskie rolnictwo

Prezydent USA Joe Biden powiedział w swoim przemówieniu upamiętniającym Wielki Głód, że Rosja dąży do zniszczenia gospodarki i niepodległości Ukrainy poprzez ataki na rolnictwo tego kraju.

„90 lat temu nieludzka polityka Józefa Stalina i reżimu sowieckiego spowodowała śmierć z głodu… Stalin i jego reżim systematycznie konfiskowali ukraińskie zboże i gospodarstwa rolne oraz przenosili ukraińskie zboże do innych części ZSRR w ramach taktyki tłumienia tożsamości narodowej Ukrainy – oświadczył Biden.

„Dziś infrastruktura rolnicza Ukrainy po raz kolejny jest celowym celem – tym razem Władimira Putina w ramach jego dążenia do podbojów i władzy” – zauważył amerykański prezydent.

Biden podkreślił, że ataki Rosji na ukraińskie rolnictwo stanowią „cyniczny atak na bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie” przeprowadzany „dla zysku Rosji”.

21:13
25.11.2023

Bloomberg: Niektórzy członkowie UE dążą do osłabienia sankcji wobec Rosji

Niektóre kraje UE starają się osłabić plany bloku wymierzone w zdolność Rosji do nabywania objętych ograniczeniami towarów podwójnego zastosowania za pośrednictwem krajów trzecich - poinformował  Bloomberg, powołując się na nieujawnione źródła.

20:39
25.11.2023

UE przekaże 55 mln dolarów na naprawę infrastruktury portowej Ukrainy

Komisja Europejska przeznaczy 50 mln euro (55 mln dolarów) z funduszy UE na naprawę ukraińskiej infrastruktury portowej zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków - oznajmiła  przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

20:17
25.11.2023

Kobieta ranna w ataku na obwód czernihowski

Jak poinformowała regionalna komenda policji, w wyniku rosyjskiego ataku moździerzowego na wioskę w obwodzie semeniwskim w obwodzie czernihowskim, który miał miejsce 25 listopada, kobieta została ranna.

19:41
25.11.2023

MSZ Francji: Współpraca Chin kluczowa dla zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej

 „Liczymy na czujność władz chińskich, aby żadna struktura w Chinach, zwłaszcza prywatna, nie przyczyniła się bezpośrednio lub pośrednio do nielegalnego wysiłku wojennego Rosji na Ukrainie” – powiedziała francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna po rozmowach z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi podczas jej wizyty w Chinach.

19:08
25.11.2023

Członek rady obwodu rówieńskiego podejrzany o nielegalne wzbogacenie

Według doniesień urzędnik jest także zastępcą szefa Poliskiego Urzędu Leśnego państwowego przedsiębiorstwa „Lasy Ukrainy”. Nadleśnictwo zidentyfikowało mężczyznę jako Witalija Suchowycza.

18:30
25.11.2023

Partnerzy pomogą Ukrainie wzmocnić obronę powietrzną obwodu odeskiego i chronić statki na Morzu Czarnym

Obwód odeski „wkrótce będzie chroniony przez bardzo potężną obronę powietrzną” z pomocą partnerów Ukrainy - powiedział  prezydent Wołodymyr Zełenski. Sojusznicy Ukrainy rozpoczęli także zaopatrywanie kraju w łodzie do eskortowania statków przepływających przez korytarz humanitarny na Morzu Czarnym – powiedział prezydent na konferencji prasowej.

17:59
25.11.2023

Opowieść o męczarni Wielkiego Głodu na Ukrainie

Czytaj więcej

Hołodomor na Ukrainie. „Nie ma nic gorszego niż głód”
17:29
25.11.2023

Litwa przeznaczy 2 mln euro na inicjatywę „Zboże z Ukrainy”

W ramach inicjatywy Zboże z Ukrainy Litwa do końca roku przeznaczy 2 mln euro i jest gotowa zwiększyć przepustowość portów bałtyckich dla ukraińskiego eksportu - powiedziała premier Litwy Ingrida Šimonytė na wspólnej konferencji prasowej z prezydentami Ukrainy i Szwajcarii w Kijowie.

„Cieszę się, jak wiele udało się osiągnąć w ciągu roku od uruchomienia programu Zboże z Ukrainy. To pokazuje, że Ukraina w dalszym ciągu może wyżywić cały świat. Litwa dołączyła do tej inicjatywy w zeszłym roku i dziś przeznaczamy dodatkowe 2 miliony euro, które zostaną przekazane Ukrainie do końca tego roku” – powiedziała Šimonytė.

17:05
25.11.2023

Siły Powietrzne: Siły rosyjskie pokrywają drony Shahed węglem, aby ukryć je przed obroną powietrzną

Według rzecznika Sił Powietrznych Jurija Ihnata węgiel jest „materiałem pochłaniającym sygnał radarowy”. Ihnat dodał, że czarny kolor ma utrudnić ukraińskim żołnierzom identyfikację i zestrzelenie dronów na nocnym niebie.

16:41
25.11.2023

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ponownie potwierdził swoje wsparcie dla Ukrainy po ataku dronów

Na platformie X napisał:

Dzisiejszy bezduszny atak na Kijów pokazuje, że nielegalna wojna Putina na Ukrainie trwa. Te eksplozje odbiją się echem na całym świecie jako przypomnienie, że nigdy nie zaakceptujemy inwazji na Ukrainę przez Rosję.

Jestem przekonany, że Wielka Brytania i świat pozostaną niezachwianie w obronie Ukrainy.

16:08
25.11.2023

Zełenski spotkał się w Kijowie z prezydentem Szwajcarii

Prezydent Wołodymyr Zełenski i jego szwajcarski odpowiednik Alain Berset spotkali się 25 listopada w Kijowie, omawiając między innymi wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów w celu wsparcia Ukrainy i roli Szwajcarii we wdrażaniu formuły pokojowej Zełenskiego.

15:45
25.11.2023

10 rocznica Euromajdanu. Rosja jak dementor

Czytaj więcej

Rosja, jak dementor, przez dziesięć lat wysysa życie z Ukrainy
15:23
25.11.2023

Azerbejdżan dostarczy na Ukrainę urządzenie do rozminowywania

Maszyna pomoże ukraińskim saperom w przeprowadzaniu rozminowywania na wyzwolonych terytoriach - powiedział Ambasador Ukrainy w Azerbejdżanie Władysław Kanewski.

14:47
25.11.2023

Rosjanie usprawniają drony Shahed. Mają być trudniejsze do wykrycia

Rosjanie pokrywają drony Shahed warstwą włókna węglowego lub przemalowują je na czarno, aby utrudnić ukraińskiej obronie powietrznej ich zestrzelenie.

Rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat powiedział, że wcześniej Rosjanie ulepszali swoje drony wykorzystując do tego materiały kompozytowe. 

- Teraz widzimy, że użyli włókna węglowego - powiedział. - Skomplikuje to pracę obrony powietrznej, a zwłaszcza wizualne celowanie mobilnych grup bojowych - dodał.

14:24
25.11.2023

Finlandia nie ma zamiaru negocjować z Rosją w sprawie sytuacji na granicy

Premier Finlandii Petteri Orpo powiedział, że jego rząd nie zamierza negocjować z Rosjanami w sprawie sytuacji na wschodniej granicy.

Według niego, decyzja o zamknięciu przejść granicznych nie ulegnie zmianie, dopóki nie zakończy się wojna Rosji przeciwko Ukrainie.

"Jesteśmy gotowi do dyskusji na poziomie dyplomatycznym. Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę nie było żadnych rozmów politycznych z Rosją" - powiedział Orpo.

13:58
25.11.2023

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: Rosja chce rozwiązać "problemy logistyczne" przed zimowymi atakami rakietowymi

Zdolność rosyjskiej Floty Czarnomorskiej do wykorzystywania bazy morskiej w Noworosyjsku do przeładowywania statków z pociskami manewrującymi prawdopodobnie stanie się istotnym czynnikiem wpływającym na skuteczność operacyjną floty - poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Ukraińskie wojsko poinformowało 13 listopada, że Rosja wstrzymała wystrzeliwanie morskich pocisków manewrujących z powodu "problemów logistycznych" w Noworosyjsku.

"Rosja prawdopodobnie będzie starała się przyspieszyć rozwiązanie takich problemów na czas, aby morskie pociski manewrujące mogły zostać włączone do jakiejkolwiek zimowej kampanii przeciwko Ukrainie" - podało ocenił brytyjski wywiad wojskowy.

Obecnie Rosjanie mają przeładowywać pociski manewrujące w okupowanym Sewastopolu na Krymie, który jest zagrożony przez ukraińskie ataki dalekiego zasięgu.

13:42
25.11.2023

Kolejny alarm lotniczy w Kijowie

12:42
25.11.2023

Prezydent Łotwy w czasie ataków dronów na Kijów chował się z schronie

Prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs, który w piątek przybył na Ukrainę z niezapowiedzianą wizytą, opublikował zdjęcie, na którym ukrywa się w schronie w Kijowie podczas ataku dronów.

12:39
25.11.2023

Francja wzywa Chiny, by nie pomagały Rosji w prowadzeniu wojny

Podczas oficjalnej wizyty w Chinach, francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna wezwała Chiny, aby nie pomagały Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie.

Wezwała Chiny do kontynuowania prac nad propozycją pokojową dla Ukrainy, zapewniając jednocześnie, że chińskie służby nie będą pomagać Rosji w wojnie.

- Liczymy na czujność chińskich władz, aby zapewnić, że żaden podmiot w Chinach, zwłaszcza prywatny, bezpośrednio lub pośrednio nie przyczynia się do nielegalnych działań wojskowych Rosji na Ukrainie - dodała Colonna.

12:25
25.11.2023

Michał Szczerba spotkał się z prezydentem Zełenskim

11:59
25.11.2023

Zełenski w Dniu Pamięci Ofiar Hołodomoru: Zło nie zostało powstrzymane. Teraz my je powstrzymujemy

Świat musi się zjednoczyć i potępić zbrodnie przeszłości i powstrzymać zbrodnie teraźniejszości. Rosyjskie zło nie zostało powstrzymane wcześniej, teraz jest powstrzymywane przez Ukraińców - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim przemówieniu z okazji Dnia Pamięci o Hołodomorze.

11:52
25.11.2023

500 ton ukrytej pomocy humanitarnej odkryte w obwodzie zaporoskim

W obwodzie zaporoskim odkryto prawie 500 ton pomocy humanitarnej ukrywanej przed ukraińskim społeczeństwem - powiedział gubernator obwodu.

- Tony produktów spożywczych wysłanych do obwodu zaporoskiego w 2022 r. uległy zepsuciu z powodu przestępczego zaniedbania - powiedział Jurij Małaszko, gubernator obwodu zaporoskiego.

Władze odkryły dużą ilość pomocy humanitarnej, w tym produktów spożywczych, artykułów pierwszej potrzeby i innych materiałów, przechowywanych bez odpowiedniej dokumentacji w trzech różnych lokalnych przedsiębiorstwach w obwodzie zaporoskim.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pociągnąć do odpowiedzialności osoby za to odpowiedzialne - zapowiedział gubernator.

10:50
25.11.2023

Nocny atak dronów. Jaką taktykę mieli Rosjanie?

Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat poinformował, że drony, których celem był Kijów, wysłano z różnych regionów Rosji. Niektóre maszyny leciały bezpośrednio w stronę stolicy Ukrainy, inne krążyły, by do Kijowa dotrzeć w tym samym momencie. 

Tylko nad obwodem kijowskim zestrzelono w sobotę nad ranem 66 dronów.

10:06
25.11.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 323 760 żołnierzy

Rosja straciła 323 760 żołnierzy na Ukrainie od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili 860 żołnierzy.

Według raportu Rosja straciła również 5 502 czołgi, 10 263 opancerzone wozy bojowe, 10 259 pojazdów i zbiorników paliwa, 7 851 systemów artyleryjskich, 905 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 596 systemów obrony powietrznej, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 808 dronów, 22 statki i łodzie oraz jeden okręt podwodny.

09:24
25.11.2023

Prezydent Szwajcarii Alain Berset przybył do Kijowa

"Przybyłem do Kijowa, gdzie wezmę dziś udział w międzynarodowym szczycie na temat bezpieczeństwa żywnościowego i spotkam się z prezydentem Zełenskim. Skupimy się na wpływie rosyjskiej wojny na bezpieczeństwo żywnościowe i długoterminowym wsparciu Szwajcarii dla Ukrainy" - zapowiedział Berset.

08:44
25.11.2023

Ukraińska armia podsumowała nocny atak powietrzny

W nocy Rosjanie skierowali w stronę Ukrainy około 75 bezzałogowych maszyn. Zestrzelono 71 z nich. Głównym celem ataku był Kijów.

Obrona przeciwlotnicza działała w co najmniej sześciu obwodach Ukrainy: Kijowie, Sumach, Dniepropietrowsku, Zaporożu, Mikołajowie i Kirowohradzie.

Czytaj więcej

Rosjanie przeprowadzili największy od początku wojny atak dronów. Kijów głównym celem
07:55
25.11.2023

Ołena Zełenska: W rocznicę Hołodomoru to samo zło, które zabiło miliony ludzi, próbuje zrobić to ponownie

"Noc i poranek w Kijowie upłynęły pod znakiem odgłosów wrogich dronów i eksplozji. Niestety, są ofiary i zniszczone domy. Miasta Ukrainy doświadczają tego każdego dnia. A w rocznicę Hołodomoru to samo zło, które zabiło miliony ludzi, próbuje zrobić to ponownie. Jak długo jeszcze pozostanie bezkarne?" - napisała na X pierwsza dama Ukrainy.

07:32
25.11.2023

W nocnym ataku na Kijów Rosjanie wykorzystali ponad 40 dronów

Zniszczone części bezzałogowych maszyn spadły w kilku dzielnicach stolicy Ukrainy. 

07:20
25.11.2023

BBC: 650 tys. mężczyzn w wieku poborowym wyjechało z Ukrainy do Europy 

Około 650 tys. ukraińskich mężczyzn w wieku 18-60 lat wyjechało z Ukrainy do Europy od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. - podało BBC Ukraine

Powołując się na dane dostarczone przez Eurostat, oficjalną agencję statystyczną UE, w artykule zauważono, że ponad pół miliona uchodźców płci męskiej przebywa obecnie w 27 państwach członkowskich UE, a także w Szwajcarii, Liechtensteinie i Norwegii. Wielu nie posiada dokumentów.

Szacuje się, że w Niemczech przebywa 100 tys. niezarejestrowanych osób, a w Austrii co najmniej 14 tys. ukraińskich mężczyzn przybyło przy użyciu fałszywych dokumentów lub usług przemytników.

W stanie wojennym ukraińscy mężczyźni w wieku 18-60 lat, z pewnymi wyjątkami, nie mogą opuszczać kraju, ponieważ mogą zostać powołani do służby wojskowej.

06:55
25.11.2023

Rosjanie wysłali na Ukrainę grupę dronów Shahed. Zniszczenia w Kijowie

Ukraińskie siły powietrzne poinformowały o zagrożeniu atakiem bezzałogowych statków powietrznych.

W Kijowie zniszczono kilka budynków. Atak na stolicę rozpoczął się około 4 nad ranem, a obrona powietrzna działała przez 3 godziny.

Jedna z rannych osób to 11-letnie dziecko.

Przez całą noc Siły Powietrzne informowały o zestrzelonych dronach w obwodach chersońskim, mikołajowskim, dniepropietrowskim, czernihowskim, sumskim i kijowskim.

06:44
25.11.2023

Słowacki premier nazywa wojnę na Ukrainie zamrożonym konfliktem 

Podczas wizyty w Pradze, nowy premier Słowacji Robert Fico nazwał wojnę na Ukrainie zamrożonym konfliktem, którego nie można rozwiązać poprzez wysłanie broni na Ukrainę.

06:32
25.11.2023

BBC: Sojusznik Putina powiązany z zaginionym ukraińskim dzieckiem 

Rosyjski parlamentarzysta został oskarżony o adopcję dwuletniego dziecka, które rzekomo zostało zabrane z domu dziecka na Ukrainie - ujawniło śledztwo BBC.

Siergiej Mironow, zagorzały sojusznik Władimira Putina, jest wymieniony w aktach adopcyjnych dwuletniej dziewczynki, która została zabrana w 2022 roku przez kobietę, z którą jest obecnie żonaty.

Pierwotnie nazywana Margaritą, dziewczynka była jednym z 48 dzieci, które zaginęły z Regionalnego Domu Dziecka w Chersoniu, kiedy siły rosyjskie przejęły kontrolę nad miastem. Dane wskazują, że tożsamość dziewczynki została zmieniona w Rosji.

06:23
25.11.2023

Zełenski i Rutte omówili przyszłe wsparcie dla Ukrainy po wyborach 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i ustępujący premier Holandii Mark Rutte omówili przyszłość holenderskiego wsparcia dla Ukrainy po wynikach holenderskich wyborów parlamentarnych, które zakończyły się niespodziewanym zwycięstwem skrajnie prawicowego kandydata Geerta Wildersa i jego Partii Wolności (PVV).

Według Zełenskiego, obaj przywódcy omówili "wysiłki na rzecz utrzymania jedności europejskiej", a także "znaczenie kontynuowania pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy".  

06:20
25.11.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 639