Ukraińskie MSW publikuje dokumenty o kanibalizmie podczas Wielkiego Głodu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy opublikowało 25 listopada dokumentację dotyczącą poszczególnych przypadków kanibalizmu badanych podczas Wielkiego Głodu w latach 1932–1933.

Publikacja: 25.11.2023 23:28

Podczas Wielkiego Głodu na Ukrainie zginęło od 3,5 do 5 milionów ludzi

Podczas Wielkiego Głodu na Ukrainie zginęło od 3,5 do 5 milionów ludzi

Foto: PAP/EPA

W archiwum ministerstwa znajdują się akta 1022 spraw karnych wszczętych przez policję sowiecką w związku z kanibalizmem w okresie Wielkiego Głodu.

Dowody są obecnie upubliczniane w ramach projektu „Prawdziwa historia” z okazji Dnia Pamięci Wielkiego Głodu, 90 lat po klęsce głodu sprowadzonej umyślnie przez Sowietów na Ukrainę.

„Bardzo bym chciała, aby upublicznione dziś materiały dały impuls do poważnych badań historycznych, prawnych i naukowych” – powiedziała sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Inna Jaszczuk.

Czytaj więcej

Hołodomor na Ukrainie. „Nie ma nic gorszego niż głód”

„To ważny przyczynek dla badań fizjologów i psychiatrów... Ofiarami Wielkiego Głodu są także osoby, które uciekały się do kanibalizmu” – podkreśliła.

W wyniku wywołanego sztucznie głodu, który miał miejsce za rządów dyktatora Józefa Stalina, na Ukrainie zginęło od 3,5 do 5 milionów ludzi. Dowody historyczne wskazują, że dotkliwy głód doprowadził niektórych ludzi do kanibalizmu.

Kanibalizm upolityczniony przez sowieckich śledczych

Z dokumentacji archiwalnej wynika, że sprawy karne związane z kanibalizmem były mocno upolitycznione i sfałszowane – zauważyło ministerstwo.

Radzieccy śledczy nie brali pod uwagę prawdziwych przyczyn, które popychały ludzi do kanibalizmu i prawie nigdy nie przeprowadzali badań psychologicznych. Z dokumentów wynika, że podejrzani o kanibalizm byli regularnie skazywani pod zarzutem morderstwa.

Z dokumentów wynika także, że sowieckie represje skupiały się na osobach „złego” pochodzenia klasowego lub tych, które nie chciały wstąpić do kołchozów.

Z dokumentów wynika, że zdecydowana większość skazanych została wysłana do obozów pracy prowadzonych przez sowiecką tajną policję (NKWD), a tylko niewielka część została skierowana na leczenie psychiatryczne.

Czytaj więcej

Hołodomor. Jak opisać apokalipsę

„Ważne, że MSW udało się zachować te historyczne dokumenty. Każda rodzina ma swoją historię Hołodomoru, w rodzinach wspomina się czasy, kiedy zginęło pięcioro, a nawet dziesięcioro dzieci” – skomentował minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko.

Rząd Ukrainy wezwał społeczność międzynarodową do uznania Hołodomoru za ludobójstwo. Do tej pory na ten krok zdecydowało się około 30 krajów.

Społeczeństwo
Walka z gwałtami zakończyła się porażką. Władze zamykają więzienie w USA
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
5 milionów osób o krok od śmierci głodowej. Kryzys humanitarny w Sudanie
Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi
Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"