04:34
14.11.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 264
00:40
14.11.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:35
14.11.2022

Putin podjął decyzję ws. studentów z tzw. DRL i ŁRL

Zmobilizowani do rosyjskiego wojska studenci z samozwańczych republik mają wrócić do domów.

Czytaj więcej

Putin zdemobilizował studentów z samozwańczych republik
23:53
14.11.2022

Atak rakietowy na dzielnicę przemysłową Charkowa

O ataku poinformował mer Charkowa Ihor Terechow. Dodał, że trafiony został obiekt, który w przeszłości miał charakter przemysłowy. "Trwa ustalanie informacji o ofiarach" - napisał w mediach społecznościowych.

23:24
14.11.2022

Prezydent Ukrainy: Intensywne walki w obwodzie donieckim

- Walki w obwodzie donieckim są równie intensywne jak w poprzednich dniach. Poziom rosyjskich ataków nie maleje - oświadczył Wołodymy Zełenski deklarując, że wojska ukraińskie nie pozwolą na przełamanie swej obrony. Dodał, że w niedzielę Rosjanie za pomocą pocisków, lotnictwa i artylerii atakowali terytoria pięciu ukraińskich obwodów.

23:01
14.11.2022

Zełenski o rosyjskich zbrodniach w Chersoniu

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych ukraiński prezydent odniósł się do sytuacji w obwodzie chersońskim po wycofaniu się wojsk rosyjskich z prawego brzegu Dniepru. Zełenski powiedział, że w Chersoniu trwa przywracanie łączności, dostaw energii elektrycznej i wody.

Prezydent Ukrainy przestrzegł mieszkańców, że sytuacja w obwodzie chersońskim pozostaje "bardzo niebezpiecza" przede wszystkim ze względu na miny.

- Trwają również zatrzymania rosyjskich żołnierzy i najemników, którzy zostali porzuceni na tym terytorium oraz neutralizacja dywersantów - oświadczył Wołodymyr Zełenski. - Śledczy udokumentowali już ponad 400 rosyjskich zbrodni wojennych, znaleziono ciała zarówno cywilów, jak i personelu wojskowego. W obwodzie chersońskim armia rosyjska pozostawiła po sobie te same okrucieństwa, co w innych regionach naszego kraju, do których wkroczyła - powiedział.

22:28
13.11.2022

Zełenski: Czujemy, jak zbliża się nasze zwycięstwo

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu mówił, że na froncie nie ma dni wolnych. - Wszyscy już czujemy, jak zbliża się nasze zwycięstwo. Dzięki temu, że jesteśmy zjednoczeni, pełni energii i wiemy, że mamy prawo do na naszej ziemi - powiedział.

22:03
13.11.2022

Wallace: Rosja może wysłać więcej "mięsa armatniego"

Brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział, że Rosja będzie rozczarowana utratą strategicznie ważnego Chersonia, apelując przy tym o ostrożność w ocenianiu scen radości na ulicach miasta. - Historia przypomina, że Rosja potrafi być okrutna dla swoich (ludzi - red.) - stwierdził Wallace dodając, że jeśli Rosjanie będą potrzebować więcej "mięsa armatniego", to je wyślą.

21:37
13.11.2022

Aktywista: Rosjanie zabrali zwierzęta z zoo w Chersoniu

Wycofujący się z Chersonia Rosjanie zabrali zwierzęta z tamtejszego ogrodu zoologicznego do zoo na Krymie - podał Ukrinform, powołując się na aktywistę zajmującego się ochroną zwierząt, Ołeksandra Todorczuka.

21:11
13.11.2022

Mer o eksplozji w Melitopolu

Lojalny wobec Kijowa mer okupowanego przez Rosjan Melitopola, Iwan Fedorow, poinformował, że w wieczorem w mieście słychać było głośną eksplozję, "od której zadrżały pobliskie wioski". "Czekamy na szczegóły" - dodał.

20:45
13.11.2022

Eksplozje w okolicy Zaporoża. "To obrona przeciwlotnicza"

Przedstawiciel władz miejskich Zaporoża, Anatolij Kurtiew, przekazał, że wybuchy, które słyszeli mieszkańcy miasta, a o których doniesienia pojawiły się, wieczorem, to efekt działania obrony przeciwlotniczej.

20:22
13.11.2022

Haidai: Ukraińcy odzyskali kontrolę nad miejscowością w obwodzie ługańskim

Wojska ukraińskie odzyskały kontrolę nad wsią Makiejewka (rejon swatowski, obwód ługański) - podał w mediach społecznościowych lojalny wobec władz w Kijowie gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai.

19:41
13.11.2022

Ukraiński SG: Rosjanie kontynuują ofensywę w obwodzie donieckim

Wojska rosyjskie umacniają swoje linie obronne na lewym brzegu Dniepru, jednocześnie prowadzą działania ofensywne na kierunkach Bachmutu, Awdijiwki i Nowopawliwki - podał ukraiński Sztab Generalny w komunikacie dotyczącym działań na froncie.

19:19
13.11.2022

Pracownik ukraińskiej kolei poważnie ranny w wyniku eksplozji miny

Ok. 10 pracowników ukraińskiej kolei przybyło, by dokonać napraw na linii Mikołajów-Chersoń - podaje "The Guardian". "Zobaczyli gałęzie drzew blokujące drogę i usunęli je. Niestety, nie zdawali sobie sprawy, że gałęzie celowo zostawili tam ukraińscy żołnierze" - czytamy. W tekście przekazano, że kolejarze przejechali niecałe 100 metrów, gdy najechali na minę przeciwpancerną. W wyniku eksplozji jeden z pracowników stracił nogi - poinformowała gazeta.

18:52
13.11.2022

Siły Ukrainy uderzyły w 20 miejsc koncentracji rosyjskich żołnierzy i sprzętu

W niedzielę ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 16 ataków na pozycje Rosjan - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według tego źródła, uderzono w w 10 obszarów koncentracji siły żywej, uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także 6 stanowisk przeciwlotniczych systemów rakietowych. W komunikacie podano też, że ukraińskie jednostki wojsk rakietowych i artyleryjskich uderzyły W 10 rejonów koncentracji rosyjskich żołnierzy i sprzętu wojskowego.

18:27
13.11.2022

W walkach poległ 21-letni judoka z Ukrainy

Dniepropietrowska Federacja Judo poinformowała w mediach społecznościowych, że w walkach z wojskami rosyjskimi poległ 21-letni judoka Władysław Szein, który po inwazji Rosji na Ukrainę zgłosił się do Sił Zbrojnych Ukrainy jako ochotnik. W komunikacie podkreślono, że zawodnik trenował od 6 roku życia. 

18:04
13.11.2022

Papież: Nie przyzwyczajajmy się do wojny

- Pozostawajmy zawsze blisko naszych braci i sióstr z udręczonej Ukrainy. Bądźmy blisko modlitwą i konkretną solidarnością. Pokój jest możliwy! Nie przyzwyczajajmy się do wojny - powiedział w niedzielę papież Franciszek.

17:41
13.11.2022

Andriuszczenko: Rosjanie wywożą ukraińskie zboże do Rosji

Doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola, Petro Andriuszczenko, napisał w mediach społecznościowych, że okupujący rejon mariupolski Rosjanie "codziennie wywożą ukraińskie zboże ze wszystkich spichlerzy i elewatorów" w regionie. Według niego, plony są transportowane do Rostowa nad Donem, a "grabieże nie ustają".

17:18
13.11.2022

Grenada oferuje Rosjanom swoje obywatelstwo

Propozycja nie jest skierowana do wszystkich. Aby otrzymać paszport Grenady trzeba zainwestować na karaibskiej wyspie co najmniej 150 tys. dolarów. 

Czytaj więcej

Nowa oferta dla Rosjan. Paszport za 150 tys. dolarów
16:47
13.11.2022

Doniesienia o ostrzale terenów północnej Ukrainy

W niedzielę z terenów Federacji Rosyjskiej siedmiokrotnie ostrzelano tereny obwodów sumskiego i czernihowskiego - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" dodając, że wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał z wykorzystaniem artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych "Grad". Według tego źródła, nie ma ofiar w ludziach.

16:29
13.11.2022

Honczarenko: W obwodzie chersońskim Rosjanie ukradli sprzęt rolniczy

Ukraiński deputowany Ołeksij Honczarenko podał w mediach społecznościowych, że w miejscowości Noworajsk w obwodzie chersońskim rosyjscy okupanci splądrowali bazę firmy rolniczej. Honczarenko dodał, że skradziono sprzęt do uprawy roli, nasiona, środki ochrony roślin i materiały opałowe. Zniszczona została także "największa w Europie ferma drobiu" - napisał deputowany.

16:04
13.11.2022

Prace saperów w centrum Chersonia

W poniedziałek w centrum Chersonia trwać będzie rozminowanie. Szef obwodowej administracji wojskowej ostrzegł mieszkańców przed wchodzeniem do śródmieścia. Zaznaczył, że podczas odwrotu wojska rosyjskie zaminowały "prawie wszystko" i dlatego należy zachować ostrożność.

15:42
13.11.2022

Barabasz: Awidijiwka wciąż pod ostrzałem

Wojska rosyjskie kontynuują ostrzał miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim - poinformował w rozmowie z portalem Suspilne szef miejskich władz Witalij Barabasz. - Noc minęła w miarę spokojnie. Rano rozpoczął się zmasowany ostrzał centralnej i starej części Awdijiwki. W ciągu ostatniego dnia nie było rannych ani zabitych. Sytuacja wokół miasta jest napięta - powiedział. Według niego, w Awdijiwce pozostało ok. 2 tys. mieszkańców.

15:19
13.11.2022

Kim: Mniejsze prawdopodobieństwo ostrzału obwodu mikołajowskiego rakietami S-300

Od czasu wycofania się wojsk rosyjskich z prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego, prawdopodobieństwo ataków Rosjan za pomocą pocisków z systemu S-300 znacznie się zmniejszyło - podał Witalij Kim, szef mikołajowskiej administracji obwodowej. - Wierzę, że w najbliższej przyszłości obwód mikołajowski będzie spał spokojnie - dodał.

14:59
13.11.2022

Ukraińcy pokazali, jak budują mur na granicy z Białorusią

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko opublikował wideo pokazujące, jak powstaje mur na granicy z Białorusią. Tłumaczył, że jest to żelbetowe ogrodzenie z drutem kolczastym, a prace trwają nie tylko w obwodzie wołyńskim, ale we wszystkich regionach graniczących z Białorusią i Rosją.

14:46
13.11.2022

ISW: Zmiana wśród rosyjskich ideologów nacjonalistycznych

„Bezpośrednia krytyka Putina w społeczności prowojennej jest niemal bezprecedensowa, a głośny i ostry atak Dugina na Putina może wskazywać na zmianę wśród rosyjskich ideologów nacjonalistycznych” - czytamy w najnowszej analizie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Autorzy podkreślają, że „Putin musi utrzymać poparcie tej społeczności”.

Czytaj więcej

ISW: Rozłam ideologiczny w Rosji. Putin ma problem po utracie Chersonia
14:24
13.11.2022

Putin proponuje odebranie obywatelstwa za „fałszerstwa” o rosyjskiej armii

Rosyjski przywódca Władimir Putin przedstawił poprawkę do projektu ustawy o możliwości odebrania nabytego obywatelstwa, która została przyjęta w pierwszym czytaniu. Zapis ma dotyczyć tych, którzy otrzymali rosyjski paszport nie z tytułu urodzenia, ale np. w wyniku aneksji przez Rosję ukraińskich terytoriów. Putin dodał do listy przestępstw, za które można cofnąć obywatelstwo „rozpowszechnianie fałszerstw” o rosyjskiej armii, zniewagę rosyjskich symboli, działanie w nielegalnych organizacjach, wzywanie do separatyzmu czy nawoływanie do ekstremizmu. Decyzja o odebraniu obywatelstwa może zapaść niezależnie od tego, kiedy „przestępstwo” zostało popełnione.

14:01
13.11.2022

Rumuńskie sankcje wobec rosyjskich firm z wyjątkami

Władze Rumunii blokują kontra bankowe firm z rosyjskim kapitałem, ale nie w przypadku zagrożenia miejsc pracy.

Czytaj więcej

Rumuni blokują rosyjskie konta
13:36
13.11.2022

MiG-31 uzbrojony w rakietę Kindżał widziany nad Białorusią

Białoruscy aktywiści z grupy „Białoruski Gajun” opublikowali zdjęcie, na którym widać rosyjskiego MiG-a-31K, wykonującego lot szkoleniowy nad terytorium Białorusi. Maszyna uzbrojona jest w hiperdźwiękową rakietę Ch-47M2 Kindżał.

13:19
13.11.2022

Wywiad Wielkiej Brytanii: Szkolenia wojskowe uczniów częścią szerszego projektu

„Inicjatywa ta prawdopodobnie będzie też częścią szerszego projektu zaszczepienia w społeczeństwie rosyjskim ideologii patriotyzmu i zaufania do instytucji publicznych” - podkreślono w komunikacie Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, poświęconym w całości ponownemu wprowadzeniu szkolenia wojskowego do szkół w Rosji.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad wyjaśnił, po co Rosja przywraca szkolenie wojskowe uczniów
12:50
13.11.2022

1260 dzieci poszkodowanych na Ukrainie przez wojnę

Ponad 1260 dzieci zostało poszkodowanych na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji - poinformowała w komunikacie ukraińska Prokuratura Generalna. W ciągu ostatniej doby liczba ofiar nie uległa zmianie i wynosi 430. Wzrosła natomiast liczba dzieci, które odniosły obrażenia - jest ich już co najmniej 830.

12:22
13.11.2022

W przyszłym tygodniu spotkanie Putina z Radą Bezpieczeństwa

W przyszłym tygodniu rosyjski przywódca Władimir Putin odbędzie „operacyjne spotkanie” z członkami Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej - przekazał Paweł Zarubin, kremlowski korespondent państwowej telewizji Rossija 1, na swoim kanale na Telegramie.

11:56
13.11.2022

Były szef Roskosmosu wzywa ochotników na front

Przebywający na terenie działań wojennych były szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin wezwał ochotników do przyjazdu na front. - Tutaj nie tylko wiele się decyduje – tutaj wszystko się decyduje o nas. Jeśli my – cała Rosja – tego nie zrozumiemy, po prostu przegramy - ocenił. - To jest moja wojna, wojna ludzi z Rosji. I chcę wezwać wielu - tych, którzy się czegoś boją lub myślą, że ich to nie dotknie: czekamy na ochotników - cytuje jego słowa propagandowa agencja RIA Nowosti.

Rogozin zapowiedział też, że pozostanie na froncie aż do momentu, gdy „zwycięstwo Rosji stanie się nieodwracalne”.

11:27
13.11.2022

Ukraina wspólnie z USA zbuduje mały reaktor modułowy

W ramach konferencji klimatycznej ONZ (COP 27) specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry oraz ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko ogłosili rozpoczęcie pilotażowego projektu budowy małego reaktora modułowego (SRM) na Ukrainie. Komunikat w tej sprawie wydał Departament Stanu. „Projekt ma na celu wspieranie celów bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy, umożliwienie dekarbonizacji (...) oraz poprawę długoterminowo bezpieczeństwa żywnościowego dzięki czystym nawozom produkowanym z amoniaku. Ponadto ma na celu zademonstrowanie innowacyjnego przywództwa Ukrainy w dziedzinie czystej energii poprzez wykorzystanie zaawansowanych technologii” - czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej

Ukraina zbuduje własny reaktor jądrowy z pomocą Amerykanów
10:59
13.11.2022

SBU: W obwodzie ługańskim rosyjscy żołnierze zgwałcili 12-letnią dziewczynkę

Rosyjscy żołnierze brutalnie zgwałcili 12-letnią dziewczynkę na okupowanym terytorium obwodu ługańskiego - twierdzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, powołując się na przechwycone nagrania rozmów telefonicznych najeźdźców.

„Podczas gdy niektórzy najeźdźcy uciekają z Chersonia, inni Rosjanie w tymczasowo okupowanym obwodzie ługańskim pokazują swoje »bohaterstwo« poprzez nowe zbrodnie wojenne. Tym razem nieludzie zgwałcili 12-letnią dziewczynkę. która stała się ofiarą Rosjan” – czytamy w komunikacie, opublikowanym na Telegramie.

10:31
13.11.2022

Do Melitopola przybyli nowi zmobilizowani i kupują alkohol

12 listopada do okupowanego Melitopola w obwodzie zaporoskim przybyły kolejne transporty zmobilizowanych Rosjan - podał na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „Kupują żywność, odzież cywilną oraz duże ilości napojów alkoholowych” - twierdzą obrońcy Ukrainy.

10:01
13.11.2022

Sondaż dla rp.pl: 58,8 proc. Polaków za negocjacjami z Rosją, gdy ta wycofa się z Ukrainy

Jak najszybsze podjęcie przez Ukrainę negocjacji pokojowych z Rosją popiera co piąty ankietowany.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy popierają negocjacje z Rosją, jeśli ta wycofa się z Ukrainy
09:35
13.11.2022

Ukraiński głos na EnergaCAMERIMAGE w Toruniu

To był ogromnie wzruszający moment gali otwierającej jubileuszowy, 30 EnergaCAMERIMAGE. Na scenę weszły dwie Ukrainki: dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmów Etnograficznych Tetiana Staniewa oraz jego dyrektorka programowa Elena Rubaszewska. Marek Żydowicz i jego ekipa zaprosiła tę imprezę do Torunia.

Czytaj więcej

EnergaCAMERIMAGE 2022. „Może zginę w czasie rosyjskiego bombardowania, ale proszę - pomóżcie mojej ojczyźnie!”
09:26
13.11.2022

Wzrasta napięcie między ludnością na Białorusi a wojskiem rosyjskim

W obwodzie brzeskim na Białorusi, w którym stacjonują nowo przybyłe jednostki rosyjskie, wyraźnie wzrasta napięcie społeczne - twierdzi w swoim codziennym raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W komunikacie można przeczytać, że „miejscowe szpitale są przeciążone pracą z rosyjskimi żołnierzami, którzy są ciężko chorzy z powodu niesprzyjających warunków w miasteczkach namiotowych”. Według ukraińskich danych lekarze są zmuszeni odmawiać świadczenia usług obywatelom Białorusi, którzy potrzebują leczenia.

08:57
13.11.2022

Guterres: Nie byle jaki pokój między Ukrainą a Rosją, tylko na podstawie Karty Narodów Zjednoczonych

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres uważa, że ​​potrzebny jest dialog między Ukrainą a Rosją, który przyczyniłby się do ustanowienia pokoju na podstawie Karty Narodów Zjednoczonych – czyli pod warunkiem pełnego przywrócenia integralności Ukrainy w ramach międzynarodowo uznanych granic. Guterres mówił o tym w Phnom Penh, stolicy Kambodży, na konferencji prasowej w związku ze szczytem Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Podkreślił, że między Kijowem a Moskwą nie może powstać „byle jaki pokój”.

08:29
13.11.2022

Ukraiński Sztab Generalny podał zaktualizowane dane o stratach najeźdźców

Według Ukraińców w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili ok. 650 żołnierzy.

08:02
13.11.2022

Szef ukraińskich kolei: Niedługo będzie pociąg do Chersonia

„Długi dzień. Ale musieliśmy dostać się do Chersonia. Ocenić szkody, skoordynować działania z Siłami Zbrojnymi i władzami, zorganizować zespół do jak najszybszego powrotu pociągów do Chersonia” – czytamy we wpisie szefa Ukrzaliznycji na Telegramie.

Czytaj więcej

Ukrzaliznycja już pracuje nad przywróceniem połączeń do Chersonia
07:34
13.11.2022

40 zabitych żołnierzy rosyjskich na południu Ukrainy

W sobotę na południu ukraińskie lotnictwo dwukrotnie uderzyło w obszary, na których były rozmieszczone siły Rosjan. Potwierdzone straty najeźdźców to 40 żołnierzy - przekazało Dowództwo Operacyjne „Południe”. W komunikacie podkreślono, że rosyjskie wojsko kontynuuje wzmacnianie linii obronnych na lewym brzegu Dniepru. Agresorzy kontynuują ewakuację ludności z tych terenów, jednocześnie ostrzeliwując z rakietami i artylerią pozycje Ukraińców oraz wyzwolone społeczności obwodów chersońskiego i mikołajowskiego.

07:06
13.11.2022

„Najeźdźcy nadal niszczą Mariupol w celu zatarcia śladów zbrodni”

W okupowanym Mariupolu wojska rosyjskie nadal burzą zniszczone domy, aby zatrzeć ślady zbrodni - czytamy na koncie tamtejszej Rady Miasta na Telegramie. „Okupanci nadal niszczą domy. (...) W ten sposób raszyści niszczą ślady swoich zbrodni. A wraz z nimi nasze mieszkania, wspomnienia, przeszłe życie… Oczywiście można rozebrać wszystko do fundamentów, ale nie można wymazać naszej pamięci” – czytamy we wpisie.

06:38
13.11.2022

Ponad 500 rosyjskich podręczników w szkole w obwodzie charkowskim

W okolicy Izium w obwodzie charkowskim funkcjonariusze ukraińskich organów ścigania skonfiskowali w szkole ponad pół tysiąca rosyjskich podręczników - przekazała prokuratura okręgowa w Charkowie. Śledczy przeprowadzili rewizję w gimnazjum w Bohusławiu, gdzie odnotowano „kolejną nieudaną próbę wprowadzenia rosyjskiego szkolnictwa przez zaborców”. „Agitacja, propaganda i nauczanie »rosyjskiego ducha i patriotyzmu« to główne cele rosyjskiego tzw. programu edukacyjnego” – zaznaczyła prokuratura.

06:27
12.11.2022

Arachamia: Ukraina zasiądzie do stołu negocjacyjnego, gdy jej warunki zostaną spełnione

- Prezydent Wołodymyr Zełenski jasno określił warunki negocjacji z Rosją, a Ukraina zasiądzie do stołu negocjacyjnego, gdy zostaną one spełnione - przekazał Dawid Arachamia, lider frakcji parlamentarnej „Słudzy Narodu”.

Arachamia wskazał, że warunki Kijowa to przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, naprawienie wszystkich wyrządzonych szkód, ukaranie wszystkich zbrodniarzy wojennych oraz skuteczne gwarancje dotyczące tych punktów. Przypomniał też, że jeszcze przed wyzwoleniem Chersonia dużo było doniesień i spekulacji o możliwości negocjowania, a „niektóre publikacje w środkach masowego przekazu na ten temat miały charakter sceptyczny”. „Jestem pewien, że po sukcesach na południu nie są już aktualne” – zauważył na Telegramie ukraiński polityk.

05:59
12.11.2022

Zapis sobotniej relacji

Wydarzenia z 262. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 262