W Unii bez relokacji uchodźców?

Coraz mniej krajów członkowskich popiera wprowadzenie obowiązkowych kwot uchodźców.

Publikacja: 07.05.2018 19:36

Po stronie przeciwników relokacji stanął Donald Tusk. Uznał, że reforma prawa azylowego powinna być

Po stronie przeciwników relokacji stanął Donald Tusk. Uznał, że reforma prawa azylowego powinna być uzgodniona jednomyślnie.

Foto: AFP

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", Niemcy zawiesiły swoje formalne wsparcie dla idei obowiązkowych kwot, a Austria, która od 1 lipca przejmie rotacyjne przewodnictwo w UE, nieoficjalnie zapowiada, że nie będzie ich forsować. To powinno przeważyć w dyskusji, która od ponad 2,5 roku głęboko dzieli Europę, a na Polskę ściągnęła oskarżenia o brak solidarności.

Do końca czerwca UE dała sobie czas na osiągnięcie konsensusu w sprawie reformy prawa azylowego, której elementem jest wprowadzenie stałego mechanizmu obowiązkowej relokacji uchodźców. – Kwoty są martwe – mówi nam nieoficjalnie wysoki rangą unijny dyplomata. Według niego Bułgaria, która stoi na czele UE, opracowuje kompromis, który miałby przewidywać możliwość „wykupienia się" z kwot za pomoc finansową dla uchodźców czy inny rodzaj zaangażowania w unijną politykę migracyjną.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1236
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1235
Świat
Wielka geopolityczna gra: Indie, migracja i handel światowy
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1234
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1233
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama