Berlin: w sprawie Polski nie możemy milczeć

W sprawie praworządności w Unii Europejskiej nie może być żadnych kompromisów - mówi "Rzeczpospolitej" minister ds. europejskich Niemiec Michael Roth, który dziś rozpoczął wizytę w Polsce.

Aktualizacja: 19.09.2018 17:16 Publikacja: 19.09.2018 13:48

Minister ds. europejskich Niemiec Michael Roth

Minister ds. europejskich Niemiec Michael Roth

Foto: AFP

"Rzeczpospolita": Niemal trzy lata minęły od wybuchu sporu między Warszawą i Brukselą w sprawie praworządności. Jak dotąd, bez jasnego wyniku. Wydaje się, że w Radzie UE nie ma większości 22 krajów gotowych aktywować sankcje wobec Polski z art. 7. Jakie są perspektywy na osiągnięcie realistycznego kompromisu zakładającego np. respektowanie przez wszystkie państwa członkowskie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE?

Michael Roth, minister ds. europejskich Niemiec: W przypadku praworządności w Unii Europejskiej nie może być i nie wolno dopuścić do żadnych kompromisów. Uczestniczyłem w wysłuchaniach Polski w Radzie do spraw Ogólnych Unii Europejskiej, ostatnio w dniu 18 września. Okazało się w sposób jasny, że także Polska widzi siebie jako państwo prawa. Ale istnieją jeszcze zbyt duże rozbieżności w ocenie tego, jakie konkretne wymogi w państwie prawa musi spełniać ustawodawstwo i wymiar sprawiedliwości. Jakie działania są dopuszczalne, a jakie stanowią zagrożenie dla trójpodziału władzy? Czyż idea praworządności nie wymaga zapobiegliwej ochrony instytucji konstytucyjnych i sprawdzonych procedur? A więc widać, że to szeroki temat do dyskusji. I nie możemy tu milczeć, gdyż chodzi o istotę naszej europejskości: o jednoznaczne opowiedzenie się za wolnością, demokracją, praworządnością i prawami człowieka.

Prezydent Duda spotkał się w tym tygodniu z prezydentem Trumpem. Polska wspiera możliwość wprowadzenia amerykańskich sankcji na konsorcjum budujące Nord Stream 2. Do jakiego stopnia może to skomplikować polsko-niemiecki stosunki? Jak takie sankcje mogłyby wpłynąć na ten projekt?

Muszę wyrazić zdziwienie, że europejski kraj partnerski ma zamiar zwrócić się do państwa trzeciego z postulatem wprowadzenia sankcji wobec europejskich przedsiębiorstw i osób indywidualnych z powodu ich zaangażowania w przedsięwzięcie infrastrukturalne, które jest realizowane zgodnie z istniejącymi europejskimi ramami prawnymi i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Europy w zakresie dostaw gazu ziemnego. Do tego dochodzi jeszcze, że jednostronne sankcje USA wobec Nord Stream 2 podważałyby transatlantycką zgodność strategii w zakresie sankcji wobec Rosji.

Cały wywiad można przeczytać tutaj.

Tylko 79 zł za pół roku czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1129
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1128
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1127
Świat
Zaginięcie żołnierzy USA na Litwie. Armia nie potwierdza śmierci mundurowych
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
analizy
Rusłan Szoszyn: Negocjacje pokojowe. Na razie 1:0 dla Putina
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście