Założeniem Wikipedii, czyli wolnej internetowej encyklopedii, było umożliwienie każdemu użytkownikowi aktualizacji jej treści. Wiele osób nie przestrzegało jednak zasady obiektywizmu, uzupełniając hasła indywidualnymi ocenami i opiniami. Prawdziwą plagą były też mniej lub bardziej wybredne dowcipy, np. wpisywanie daty śmierci żyjącym osobom. W efekcie Wikipedia ograniczyła dostęp do edycji haseł wywołujących największe emocje jak „George W. Bush”, „David Cameron”, „Islandia”, a nawet „praca domowa”. Zmiany mogli wprowadzać w nich tylko sprawdzeni wikipedyści.
Część artykułów (0,1 proc. spośród 3,3 miliona anglojęzycznych) było przez wiele lat chronionych przed „cyberwandalizmem”. Spotykało się to jednak z krytyką jako praktyka niezgodna z założeniami internetowej encyklopedii. Założyciel Wikipedii Jimmy Wales wymyślił więc nowy system wprowadzania zmian do kontrowersyjnych haseł, próbując pogodzić zasadę swobody dostępu z zasadą obiektywizmu. Jak ujawniło właśnie BBC, każdy będzie mógł wprowadzać zmiany, ale zanim pojawią się one na ekranach innych użytkowników, będą czytane przez redaktorów Wikipedii. Jeśli pojawi się wpis niezgodny z zasadami, nie będzie dopuszczony do publikacji jako element hasła. Każdy będzie mógł się zapoznać z proponowanymi zmianami do hasła w osobnej sekcji, klikając na ikonkę „pending changes”.
W niemieckiej Wikipedii kontroli redaktorów poddany jest każdy artykuł. Wales zastrzegł jednak, że wprowadzenie takich zasad w Wikipedii anglojęzycznej jest niemożliwe. – Niemcy wydają się zadowoleni ze swojego systemu, ale jednocześnie zamierzają się bliżej przyjrzeć naszemu – powiedział.
Wikipedia ma obecnie ponad 14 milionów haseł we wszystkich językach, w tym ponad 700 tysięcy po polsku. Polska Wikipedia bywa również celem ataków cyberwandali. Dowcipnisie stworzyli np. fikcyjną postać historyczną – komunisty Henryka Batuty. Występował w wielu hasłach, m.in. jako jeden z liderów Komunistycznej Partii Polski i jedyny polski akcent w twórczości Ernesta Hemingwaya.