W Mediolanie policjanci wylegitymowali dwóch brazylijskich transseksualistów oczekujących na klientów. Okazało się, że są nielegalnymi imigrantami. Jeden został już raz wydalony, ale wrócił, drugi zlekceważył wydany rok temu nakaz opuszczenia Włoch. Jednak nie można było wdrożyć wobec nich procedury wydalenia. Obaj dysponują bowiem pozwoleniem na pobyt tymczasowy, ponieważ jako osoby zarażone wirusem HIV objęci są opieką włoskiej służby zdrowia. Nie można ich wydalić, gdyż w Brazylii nie mogą liczyć na odpowiednie leczenie.
Policjanci sądzili, że prostytuujących się nosicieli wirusa HIV należy aresztować, bo stanowią śmiertelne zagrożenie dla klientów. Prokurator nie znalazł jednak ku temu podstaw prawnych, więc obaj Brazylijczycy zostali zwolnieni i wrócili do pracy. Aby ich zatrzymać i ewentualnie skazać, trzeba by udowodnić, że nie używają prezerwatywy, co jest praktycznie niemożliwe, chyba że poskarżą się klienci. I tak, jak komentuje dziennik „Libero”, państwo włoskie bezpłatnie leczy nielegalnych imigrantów, a ci odwdzięczają się mu, zarażając Włochów HIV.
Radny Giampaolo Landi, odpowiedzialny za mediolańską służbę zdrowia, skarży się na bezsilność. Według jego szacunków połowa wszystkich mediolańskich prostytutek, w tym około 250 pochodzących z Ameryki Południowej transseksualistów, jest zarażona wirusem HIV. W ciągu miesiąca odbywają po około 300 stosunków, często – na życzenie klientów – bez zabezpieczeń. Uważa, że powinno się zalegalizować prostytucję, egzekwując nakaz okresowych badań lekarskich i obowiązek kuracji w przypadku chorób.
Profesor Massimo Galli, ordynator oddziału chorób zakaźnych w mediolańskim szpitalu Sacco, tłumaczy, że nowoczesne terapie znacznie obniżają ryzyko zarażenia wirusem HIV, więc objęcie leczeniem nielegalnych imigrantów było słuszną decyzją, również z punktu widzenia interesu społecznego.
Ze statystyk wynika, że we Włoszech pracuje 60 tysięcy prostytutek, w tym 94 procent to kobiety. Prawie połowa to obcokrajowcy. Mają około 9 mln klientów rocznie. Liczbę nosicieli wirusa HIV szacuje się na 180 tysięcy. Codziennie zaraża się 11 osób, z czego trzy w Lombardii. Aż 32 procent z czterech tysięcy przypadków zachorowań zdiagnozowanych w 2008 roku dotyczyło obcokrajowców. 75 procent zarażeń było efektem kontaktów seksualnych.