Korespondencja z Waszyngtonu
Redakcja podjęła taką decyzję po tym, jak w niedzielę na łamach tego dziennika ukazała się informacja, że obóz Dachau znajdował się w Polsce. W redakcji „New York Timesa” interweniował wówczas Alex Storożyński, szef Fundacji Kościuszkowskiej, a także oburzeni członkowie amerykańskiej Polonii.
Gazeta szybko sprostowała informację o Dachau. Storożyński przypomniał jednak redaktorom dziennika, że również wcześniej wielokrotnie na ich łamach ukazywały się błędne informacje o „polskich obozach”, i zaapelował do szefów „New York Timesa”, aby zmienili wreszcie wytyczne dla swoich pracowników i unikali podobnych wpadek w przyszłości.
„Rozumiemy, jak bardzo delikatny jest to temat, i żałujemy wszystkich potknięć, które wystąpiły w przeszłości. Chcemy jednak powtórzyć, że te przypadki, choć niefortunne, były zwykłymi błędami i błędem są sugestie, że były one wynikiem złośliwości czy celowego zniekształcania rzeczywistości” – napisała w końcu w liście do Storożyńskiego Eileen Murphy, wiceprezes New York Times Co. do spraw kontaktów korporacyjnych.
To już kolejny sukces w walce z „polskimi obozami” w ostatnich miesiącach. Wcześniej podobne zapisy wprowadzili do wewnętrznych instrukcji redaktorzy „The Wall Street Journal” i „San Francisco Chronicle”.