Były prezydent zmarł w niedzielę z powodu następstw licznych schorzeń układu oddechowego i serca, na które cierpiał od lat. Inspirator aksamitnej rewolucji w 1989 roku, która położyła kres totalitarnemu reżimowi w Pradze, prezydent postkomunistycznej Czechosłowacji (1989 – 1992), a potem Czech (1993 – 2003) odszedł we śnie. Miał 75 lat. Wprowadził Czechy do NATO (1999) i utorował im drogę do UE (2004).
Vaclav Havel urodził się w 1936 roku w Pradze w zamożnej rodzinie czeskich intelektualistów. Jego rodzice byli właścicielami studiów filmowych, mieli dziesiątki kamienic w stolicy. W oczach komunistycznych władz takie pochodzenie należało odpokutować. I tak, w imię walki z burżuazją, reżim postarał się, by młody Havel nie dostał się na studia ani do szkoły filmowej. Ten plan powiódł się połowicznie, bo przyszły prezydent zaczął pracować w teatrze jako technik sceniczny. Szybko został autorem własnych sztuk.
Praska wiosna
Jego doskonale zapowiadającą się karierę dramatopisarza brutalnie przerwały wydarzenia z 1968 roku, w które aktywnie się zaangażował. „Praska wiosna była przebudzeniem, zatrzymanym w połowie drogi zrywem" – mówił po latach o tamtych doświadczeniach. Po krwawym stłumieniu prodemokratycznego zrywu przez wojska Układu Warszawskiego Havel dostał zakaz publikacji. Musiał opuścić teatr, jego sztuki przestały być wystawiane.
W tym czasie był już znany za granicą, zamiast jednak wyemigrować na Zachód i dalej pisać, co mu proponowano, zaczął bronić więźniów politycznych. Stał się współzałożycielem Karty 77, „wolnej, nieformalnej i otwartej społeczności, grupującej ludzi różnych przekonań, różnej wiary i profesji, którzy mają w sobie wolę zarówno wspólnie, jak i samodzielnie troszczyć się o przestrzeganie praw człowieka i obywatela w naszej ojczyźnie i na świecie" (mowa podczas ogłoszenia Karty 77 1 stycznia 1977 roku).
Zanim trafił za to do więzienia, zdążył nawiązać kontakt z polskimi dysydentami. 6 sierpnia 1978 roku na granicy polsko-czechosłowackiej doszło do spotkania przedstawicieli KOR i Karty 77, którzy wydali wspólne oświadczenie z okazji 10. rocznicy praskiej wiosny.