Podczas dzisiejszych obrad premier Włoch Enrico Letta po raz kolejny zaapelował o pomoc Europy w rozwiązanie problemu imigrantów, którzy masowo przybywają do Włoch. Wielu z nich ginie podczas katastrof przeładowanych statków, na których się poruszają. Jako przykład Letta podał dzisiejszy przypadek: włoskie straże graniczne uratowały w Cieśninie Sycylijskiej między Włochami a Afryką ponad ośmiuset imigrantów w dwóch osobnych akcjach ratunkowych.
Uratowano ich dzięki systemowi Mare Nostrum, który Włochy wdrożyły po ostatnich tragediach na Morzu Śródziemnym.
Enrico Letta, który przybył na szczyt Unii Europejskiej zdeterminowany potrzebą rozwiązania problemu imigrantów zalewających Włochy, po obradach wyraził głębokie zadowolenie z ich przebiegu. Pochwalił "koncepcję solidarności" zatwierdzoną przez przywódców, którzy włoski kryzys uznali za kryzys ogólnoeuropejski. Enrico Letta w końcowym wystąpieniu wyraził głęboki smutek z powodu ostatnich dramatycznych wydarzeń (na początku października w katastrofie łodzi z imigrantami zginęło ponad 200 osób).
Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej ustalili działania, które powinny zostać podjęte w celu zapobieżenia przypadkom śmierci imigrantów, głównie na wodach Morza Śródziemnego. Ustalili działania, których celem jest zapobieganie katastrofom i ochrona życia imigrantów oraz to, że w rozwiązywaniu problemów imigrantów Unia powinna się kierować zasadą solidarności oraz sprawiedliwego podziału odpowiedzialności.
Państwa-członkowie UE ustalili też, że musi zostać nawiązana ścisła współpraca między krajami pochodzenia imigrantów, Unią Europejską i agencjami ONZ ds. uchodźców, która pomoże zapobiec tak dramatycznym sytuacjom, jakie miały ostatnio miejsce, i wyjaśni przyczyny takiej dramatycznej migracji.