Ogłoszenie alarmu nastąpiło wkrótce po poinformowaniu w ostatni weekend, że WHO i UNICEF wspólnie organizują wielką kampanię, której celem jest zaszczepienie przeciwko chorobie Heinego-Medina około 22 milionów dzieci z Syrii i sześciu innych krajów Bliskiego Wschodu.
- Dwadzieścia jeden bliskowschodnich państw uznało szczepienia przeciw polio za priorytet - oświadczyła WHO zachęcając inne państwa w sąsiedztwie, by poszły ich śladem. Rosnąca liczba przypadków tej choroby na Bliskim Wschodzie powoduje obawy, że polio może wkrótce rozprzestrzenić się także w Europie. W ciągu kilku ostatnich miesięcy oprócz Syrii przypadki polio wystąpiły też w Egipcie, Autonomii Palestyńskiej i Izraelu.
W Izraelu wirus odkryto w maju w kanalizacji. Natychmiastowa akcja szczepień, która objęła ponad dziewięćset tysięcy dzieci spowodowała, że nie zanotowano żadnego zachorowania. Przed miesiącem przeprowadzono dodatkową kampanię szczepień, która objęła około pięćdziesięciu tysięcy dzieci, głównie mieszkańców beduińskich wiosek, które nie zostały zaszczepione podczas pierwszej tury.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni, po zanotowaniu 13 potwierdzonych przypadków polio w Syrii, Światowa Organizacja Zdrowia podjęła działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się tej choroby.
Podejrzewa się, że wirus pochodzi z Pakistanu, jednego z niewielu krajów, w których zachorowania na polio w ostatnich latach były powszechne.