Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 05.02.2015 20:04 Publikacja: 05.02.2015 19:40
Zdjęcie z czwartkowego spotkania w Brukseli. Uścisk dłoni wymieniają szefowie resortów obrony USA Chuck Hagel i Wielkiej Brytanii Michael Fallon (z prawej). Na dole od lewej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, na górze Tomasz Siemoniak
Foto: AFP
Korespondencja z Brukseli
Ministrowie obrony NATO spotkali się w Brukseli w czwartek po raz pierwszy od szczytu w Newport we wrześniu 2014 roku, który postanowił o wzmocnieniu obecności sojuszu w Europie Wschodniej. Uzgodnili szczegóły dotyczące reformy sił szybkiego reagowania NATO, która jest odpowiedzią przede wszystkim na rosyjskie zagrożenie w obliczu wojny na Ukrainie, ale także na islamski terroryzm, który się czai u południowych granic Europy. Częścią reformy jest tzw. szpica, czyli brygada gotowa do wysłania w miejsce zagrożenia w ciągu maksimum trzech dni.
– Polska będzie dowodzić NATO-wską szpicą prawdopodobnie w 2020 roku, co oznacza, że będziemy trzecim, czwartym państwem ramowym – poinformował minister obrony Tomasz Siemoniak. Wśród innych krajów gotowych do przejęcia dowodzenia nad szpicą przed Polską są, Wielka Brytania, Francja, Włochy i być może Hiszpania. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Polskę namawiano do zgłoszenia się jako państwo ramowe na pierwszy rok działania szpicy. Ale Warszawa uznała, że nie jest to dobry pomysł: szpica została wymyślona jako element odstraszania Rosji, lepiej więc, żeby od początku było widać zaangażowanie sojuszników z Europy Zachodniej.
Szpica to potoczna nazwa dla tzw. połączonych sił zadaniowych bardzo wysokiej gotowości (ang. Very High Readiness Joint Task Force – VJTF). Będzie się na nie składała wielonarodowa brygada w liczbie ok. 5 tysięcy żołnierzy. Uczestnicy i tzw. państwo ramowe mają zmieniać się co roku. Rola państwa ramowego ma obejmować znaczący wkład w brygadę, dowodzenie nią oraz organizowanie ćwiczeń. Szpica ma być gotowa do użycia w ciągu maksimum 72 godzin.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Wczesnym rankiem 15 grudnia drony zaatakowały Grozny w Czeczenii. Jeden z bezzałogowców uderzył w budynek - podają ukraińskie media, powołując się na niezależne kanały w serwisie Telegram.
Turcja jest gotowa zapewnić szkolenie wojskowe dla syryjskiej armii, jeśli Ankara o taką pomoc zostanie poproszona - zadeklarował turecki minister obrony Yasar Guler.
Rosja wycofuje swoje wojska z północnej Syrii, ale nie opuszcza dwóch głównych baz po upadku Baszara Asada - informują źródła agencji Reutera w syryjskiej administracji. Jak zauważa agencja, odsunięcie od władzy Asada, który nawiązał bliski sojusz z Moskwą, wywołuje pytania o przyszłość rosyjskich baz w Syrii: bazy lotniczej Hmejmim w Latakii i bazy marynarki wojennej w Tartusie.
Decyzją władz wojskowych Ukrainy generał Ołeksandr Łucenko został odwołany ze stanowiska dowódcy operacyjno-taktycznej grupy „Donieck”. Decyzja została podjęta na tle szybkich postępów wojsk rosyjskich na kierunku pokrowskim w obwodzie donieckim.
Na wojnie Rosji z Ukrainą zginął znany ukraiński aktor Jakiw Tkaczenko. 45-latek występował m.in. w polskim serialu „Wataha” oraz filmie „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland.
Ludzie Donalda Trumpa rozmawiali z Białym Domem i przedstawicielami Ukrainy na temat zakończenia wojny - podaje telewizja NBC News. Z doniesień wynika, że dotychczas zespół amerykańskiego prezydenta-elekta nie przedstawił w tej kwestii żadnego konkretnego planu.
Od pierwszego stycznia w graniczącym z Polską obwodzie królewieckim obowiązywać będą kartki żywnościowe. Otrzymają je najubożsi – m.in. emeryci, rodziny wielodzietne, trwale bezrobotni, osoby samotne z dochodami poniżej minimum egzystencji. Według oficjalnych statystyk, jest to blisko jedna czwarta mieszkańców obwodu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas