19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.05.2015 21:33 Publikacja: 13.05.2015 21:00
Andrus Ansip
Foto: materiały prasowe
"Rzeczpospolita": Według ostatniego rankingu innowacyjności opracowanego przez Komisję Europejską Polska jest na czwartym miejscu od końca. Jak taki kraj jak Polska może skorzystać na wspólnym rynku cyfrowym? Poza konsumentami, którzy będą mieli dostęp do iTunes czy Netflixa. Czy nasze nieinnowacyjne firmy mają szansę skorzystać z cyfrowych możliwości?
Andrus Ansip: Jednolity rynek cyfrowy będzie dobry dla wszystkich. Ale szczególnie skorzystają małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce. W niektórych dziedzinach radzicie sobie całkiem nieźle. Na przykład pokrycie kraju siecią 4G, firmy takie jak Allegro, usługi chmury obliczeniowej, e-administracja. Poza tym polskie przedsiębiorstwa typu start-up są naprawdę innowacyjne. Gdy będzie już wspólny rynek, nie będą musiały się ograniczać do działalności w Polsce albo decydować o wyjściu do USA. Bo będą miały w zasięgu ponad 500 milionów konsumentów. W przeszłości byliśmy w stanie stworzyć jednolity rynek dla dóbr fizycznych, ale cyfrowy ciągle nie działa. Jest 28 odrębnych rynków. W tym przypadku koszt braku europejskich rozwiązań szacowany jest przez Parlament Europejski na 450 mld euro.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 13 na 14 stycznia ukraińskie drony atakowały cele w obwodach tulskim i saratowskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W ciągu tygodnia nad Ukrainą strącono ok. 400 celów powietrznych różnego typu.
Europa Środkowa różni się od zachodniej części kontynentu. Region rozwija się dynamicznie, ale pewne trendy przebiegają tu inaczej, zwłaszcza w obszarze energetyki. Przejawia się to zwiększonym popytem na gaz i utrzymującym się zapotrzebowaniem na tradycyjne paliwa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Donald Tusk i Wołodymir Zełenski naszkicowali w środę w Warszawie warunki, na jakich mogłaby się zakończyć wojna za naszą wschodnią granicą.
Stosunkom polsko-ukraińskim nie wystarczą deklaracje wielkich przełomów. Nie pomoże też wyzywanie od głupców lub zdrajców tych, co czują niedosyt w sprawie postawy Kijowa wobec ludobójstwa na Wołyniu.
W Moskwie wprost demonstrują, że nie szanują przywódców państw europejskich i nie widzą na mapie Europy miejsca dla niepodległej Ukrainy. Układy chcą zawierać wyłącznie ze Stanami Zjednoczonymi. I Chinami.
Dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych osłabiły dolara i pomogły notowaniom złotego.
Dyrektor generalny biura podróży Sun & Fun Holidays, jednego z największych w Polsce, Semir Hamouda, otworzył uroczyście pierwszy salon sprzedaży tego touroperatora w centrum handlowym. Firma zapowiada uruchomienie kolejnych punktów jeszcze w tym roku.
Nowy gmach ambasady RP w Berlinie został ukończony. Jego uroczyste otwarcie nastąpi 17 stycznia 2025 roku. Monumentalny obiekt stoi przy reprezentacyjnej berlińskiej alei Unter den Linden.
Niemcy mogą być jedną z największych ofiar ceł USA, które zapowiedział Donald Trump – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas