Polskie skoki narciarskie na buli. Lepsi są nawet łyżwiarze

Konkursy w Lillehammer były kolejnym dowodem na kryzys polskich skoków narciarskich. Kibice, w poszukiwaniu pozytywnych emocji, powinni dziś raczej patrzeć w kierunku innych zimowych aren.

Publikacja: 04.12.2023 12:46

Dawid Kubacki

22. miejsce Dawida Kubackiego było najlepszym wynikiem naszych skoczków w ostatni weekend, co wskazuje, że powodów do optymizmu zbyt wielu nie ma. Taką samą lokatę w biegu pościgowym zajęła biatlonistka Anna Mąka, 21. w sobotnim slalomie gigancie była alpejka Maryna Gąsienica-Daniel.

Więcej radości dali kibicom w ostatni weekend panczeniści, bo Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek zajęli trzecie miejsce w biegu sprinterskim na Pucharze Świata w Stavanger. Sam Żurek był ponadto czwarty na 1000 metrów. To samo miejsce w biegu masowym zajęła Magdalena Czyszczoń, szósta była zaś na tym dystansie Olga Piotrowska. Obie Polki osiągnęły najlepsze wyniki w karierze.

Stefan Kraft nadal skacze w innej lidze. Austriak znów zdominował weekendowe konkursy i to, że w liczbie zwycięstw dogoni Kamila Stocha oraz Adama Małysza (obaj 39), wydaje się kwestią czasu, bo ma ich już 36. 30-latek skacze pięknie, daleko i z uśmiechem na twarzy. Rozmiar skoczni ani warunki pogodowe aktualnie nie mają znaczenia.

Świetnie radzą sobie także inni Austriacy. Jan Hoerl jest czwarty w klasyfikacji generalnej cyklu, zaś Daniel Tschofenig - piąty. W wysokiej dyspozycji są też Manuel Fettner oraz Michael Hayboeck. Skład tamtejszej reprezentacji to mieszanka rutyny z młodością. Trener Andreas Widhoelzl ma powody do zadowolenia.

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Polacy jeżdżą coraz szybciej

Podczas gdy nasi skoczkowe zawodzą, podium PŚ sięgnęli Kania, Michalski oraz Żurek. Lepsi od nich byli tylko Norwegowie i Amerykanie. Teraz Polacy spróbują powtórzyć ten sukces podczas zawodów w Tomaszowie Mazowieckim. - Start przed własną publicznością to wspaniałe uczucie. Mamy nadzieję, że doping nas tam poniesie i będziemy osiągać życiowe rezultaty - zapowiada Kania w rozmowie z "Rz".

Konkursy w Lillehammer pokazały, że mizerne wyniki Polaków w Ruce nie były dziełem przypadku, a problemy z oddawaniem dobrych prób ma cała kadra Thomasa Thurnbichlera. Bez wyjątku. Sytuacji nie zmienił fakt, iż nasi zawodnicy dobrze zaznajomili się z norweskimi obiektami - trenowali tam zarówno przed, jak i po inauguracji PŚ.

Polacy w drużynowej klasyfikacji uzbierali tej zimy ledwie 61 punktów i wciąż oglądają w tej tabeli plecy Finów oraz Szwajcarów, zaś do prowadzących Austriaków tracą ich 920, choć jeszcze 7 października Dawid Kubacki zajął drugie miejsce podczas mocno obsadzonego finału letniej Grand Prix w Klingenthal, gdzie nieznacznie przegrał tylko z Manuelem Fettnerem. Trudno uwierzyć w to, co stało się z formą lidera kadry przez 1,5 miesiąca.

Nie tylko męska kadra otworzyła zimę w kiepskim stylu. Blado wypadły też panie, które pod wodzą Haralda Rodlauera miały rozwinąć skrzydła, ale progresu na razie nie widać. Natalia Słowik i Pola Bełtowska dwukrotnie przepadły w kwalifikacjach. Annę Twardosz w sobotnim konkursie wprawdzie zobaczyliśmy, ale jedynie w roli statystki.