Jakim politykiem był Hosejn Amir Abdollahijan, tragicznie zmarły szef MSZ Iranu

W katastrofie śmigłowca Bell 212, którym leciał Ebrahim Raisi, oprócz prezydenta Iranu zginął też m.in. szef MSZ tego kraju, Hosejn Amir Abdollahijan.

Publikacja: 20.05.2024 11:04

Hosejn Amir Abdollahijan

Hosejn Amir Abdollahijan

Foto: AFP

Abdollahijan, podobnie jak Raisi, był przedstawicielem twardogłowych z Teheranu, politykiem zbliżonym do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Polityk miał 60 lat.

Hosejn Amir Abdollahijan, twarz zaostrzonego kursu irańskiej dyplomacji

Objęcie przez Abdollahijana funkcji szefa MSZ Iranu było spowodowane zwrotem w polityce zagranicznej tego kraju po odejściu USA, za czasów administracji Donalda Trumpa, od porozumienia nuklearnego zawartego przez Zachód z Iranem w 2015 roku. W związku z odejściem USA od porozumienia Iran zaostrzył kurs polityki zagranicznej, która stała się bardziej konfrontacyjna wobec Zachodu.

Czytaj więcej

Prezydent Iranu zginął na pokładzie 30-letniego śmigłowca. Teheran nie miał części zamiennych?

Abdollahijan był jednocześnie zaangażowany w rozmowy mające na celu poprawę relacji z regionalnym rywalem, bliskim sojusznikiem USA, Arabią Saudyjską, w 2023 roku.

Szef MSZ Iranu chwalił w przeszłości gen. Ghasema Sulejmaniego, dowódcę irańskich Sił Kuds, który zginął w ataku amerykańskiego drona w Bagdadzie w 2020 roku. 

Miejsce katastrofy śmigłowca Bell 212 z prezydentem Ebrahimem Raisim na pokładzie

Miejsce katastrofy śmigłowca Bell 212 z prezydentem Ebrahimem Raisim na pokładzie

PAP

- Powinniście dziękować Republice Islamskiej (Iranu) i Ghasemowi Sulejmaniemu, ponieważ Sulejmani przyczynił się do (budowy) światowego pokoju i bezpieczeństwa — mówił niegdyś. - Gdyby nie Republika Islamska, wasze stacje metra i skupiska ludzkie w Brukseli, Londynie i Paryżu nie byłyby bezpieczne — przekonywał wskazując na osiągnięcia gen. Sulejmaniego w walce z dżihadystami. Gen. Sulejmani miał jednak nazdorować również ataki terrorystyczne na Izrael czy siły amerykańskie na Bliskim Wschodzie.

Hosejn Amir Abdollahijan po wybuchu wojny Izraela z Hamasem spotykał się z przedstawicielami organizacji rządzącej Strefą Gazy

Abdollahijan pracował w MSZ w latach 2011-2013, a potem wrócił do resortu po kilku latach w czasie, gdy szefem MSZ był Javad Zarif, jeden z architektów porozumienia nuklearnego zawartego przez administrację umiarkowanego polityka, jakim był ówczesny prezydent, Hassan Rouhani.

Czytaj więcej

Ebrahim Raisi był przedstawicielem irańskich twardogłowych, prawą ręką ajatollaha

Abdollahijan miał poróżnić się z Zarifem w sprawie kierunku polityki zagranicznej. Szef MSZ Iranu zaproponował mu wówczas funkcję ambasadora w Omanie, ale przyszły szef MSZ odmówił.

Szefem MSZ Abdollahijan został po objęciu prezydentury przez Raisiego. Jako członek rządu popierał jego politykę - również w czasie, gdy władze Iranu brutalnie tłumiły protesty po śmierci Mahsy Amini, aresztowanej w Teheranie za to, że nie przestrzegała przepisów dotyczących ubioru, w jakim kobieta może pojawiać się w Iranie w miejscach publicznych. 

Po wybuchu wojny Hamasu z Izraelem spotykał się z przedstawicielami Hamasu, w tym z przywódcą tej organizacji. Groził też odwetem Izraelowi i chwalił kwietniowy atak z użyciem rakiet i dronów, który Iran przeprowadził na Izrael po ataku Izraela na placówkę dyplomatyczną Iranu w Damaszku.

Abdollahijan, podobnie jak Raisi, był przedstawicielem twardogłowych z Teheranu, politykiem zbliżonym do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Polityk miał 60 lat.

Hosejn Amir Abdollahijan, twarz zaostrzonego kursu irańskiej dyplomacji

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wypadki
Malawi. Samolot z wiceprezydentem kraju zniknął z radarów
Wypadki
Uwiecznił "wschód Ziemi". Autor słynnego zdjęcia z kosmosu zginął w katastrofie samolotu
Wypadki
Zderzenie tramwajów w Rosji. Ponad 100 osób zostało rannych, jedna zginęła
Wypadki
Katastrofa kolejowa w Czechach: Zderzyły się pociągi, są ofiary
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Wypadki
Doniesienia o pożarze rezydencji Władimira Putina. Jeden budynek spłonął doszczętnie
Wypadki
Wypadek na lotnisku w Amsterdamie. Śmierć po wpadnięciu do silnika samolotu