Neuer na boisku nie pojawił się od września, kiedy doznał urazu. Od kwietnia 2017 roku zagrał tylko w czterech meczach. W Bayernie w tym sezonie z powodzeniem zastąpił go Sven Ulreich.

Mimo to Neuer znalazł się wśród bramkarzy zgłoszonych przez Joachima Loewa w szerokiej kadrze na mundial. Prócz niego Loew zdecydował się na powołanie bramkarza Barcelony Marca-Andre ter Stegena, bramkarza Bayeru Leverkusen Bernda Leno i bramkarza PSG Kevina Trappa. Na mundial pojedzie zapewne trzech z czterech bramkarzy wstępnie wskazanych przez selekcjonera reprezentacji Niemiec.

Loew zadeklarował, że chce zobaczyć w jakiej formie fizycznej jest Neuer. - Po zgrupowaniu będziemy mogli powiedzieć jak wygląda sytuacja - dodał.

Z kolei Reus, który z powodu urazu opuścił mundial w Brazylii, teraz ma szansę wystąpić na mundialu, podobnie jak Mario Gomez, który ze względu na kontuzję również opuścił mundial w Brazylii.

Do Rosji nie pojedzie natomiast na pewno strzelec zwycięskiego gola w finale na mundialu w Brazylii Mario Goetze, dla którego zabrakło miejsca w kadrze. Loew nie powołał również mającego za sobą niezły sezon zmiennika Roberta Lewandowskiego w Bayernie, Sandro Wagnera.