Reklama
Rozwiń

Kawa z brokułami? Nowy pomysł naukowców

Pojawiły się nowe możliwości dla osób, które nie lubią jeść brokułów, ale chcą czerpać korzyści zdrowotne z ich działania.

Aktualizacja: 07.06.2018 14:19 Publikacja: 07.06.2018 14:14

Kawa z brokułami? Nowy pomysł naukowców

Foto: AdobeStock

adm

Nowo opracowany proszek można mieszać z koktajlami, wypiekami, a nawet kawą.

Uznano, że brokuły nie wyglądają zbyt dobrze, przez co wiele osób zniechęcają. Postanowiono je zmielić i zmienić w proszek. Na pomysł wpadła australijska rządowa agencja naukowa CSIRO i grupa rolnicza Hort Innovation.

Dwie łyżki proszku zawierają około jednej porcji brokułów, które są źródłem błonnika pokarmowego, witaminy B6, witaminy E i manganu.

Jedna z kawiarni w Melbourne zaczęła eksperymentować z proszkiem, mieszając go z kawą.

Dyrektor generalny Hort Innovation, John Lloyd, powiedział, że proszek jest również idealny do koktajli, zup i wypieków. - Badania pokazują, że przeciętny Australijczyk nadal nie spożywa zalecanej, dziennej porcji warzyw, a opcje, takie jak proszek z brokułami, pomogą rozwiązać ten problem - podkreślił.

Proszek oraz szereg przekąsek, nad którymi pracuje firma, jest częścią projektu badawczego, którego celem jest ograniczenie odpadów roślinnych poprzez tworzenie zdrowych produktów żywnościowych.

Badanie przeprowadzone przez CSIRO w ubiegłym roku wykazało, że ??czterech na pięciu dorosłych nie spożywa wystarczającej ilości owoców i warzyw.

Główna badaczka CSIRO, Mary Ann Augustin, powiedziała, że następnym krokiem będzie rozwój proszku i przetestowanie go wśród szerszej grupy konsumentów. - Proszki są rozwiązaniem dla rolników, którzy chcą produkować wartościowe składniki roślinne na lukratywnych rynkach żywności funkcjonalnej - powiedziała Augustin. - Zespół CSIRO i Hort Innovation omawiają potencjalne zastosowania komercyjne z producentami i grupami hodowców w całej Australii - dodała.

Społeczeństwo
Reportaż ze Słubic: Granice cierpliwości
pogoda
Fala upałów wkroczyła do Polski. Wiadomo, kiedy zrobi się chłodniej
Społeczeństwo
Powszechna służba dla państwa. Czy będą obowiązkowe szkolenia dla młodych
Społeczeństwo
Najnowsze dane o Warszawie. Wynagrodzenia, popularność dzielnic, liczba mieszkańców
Społeczeństwo
Tajemnicza śmierć dyrektora z NCBR. Kontrolował miliardowe projekty