Jeśli jednak znajdziemy się na zewnątrz podczas burzy, należy unikać otwartej przestrzeni, nie chronić się przed deszczem pod samotnymi drzewami i masztami, ani przebywać w zbiornikach wodnych i w okolicach brzegów np. morza.
A jeśli burza zastanie nas w samochodzie, należy znaleźć parking z dala od drzew i przeczekać burzę.
IMGW podaje, że Polska jest w zasięgu zatoki niżu znad Morza Północnego, w strefie przemieszczającego się na wschód kraju frontu atmosferycznego.
We wschodniej połowie kraju nadal będzie zalegało gorące zwrotnikowe powietrze, a nad pozostały obszar z zachodu napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie.
Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 30 mm, a lokalnie na Mazurach, Mazowszu i Ziemi Świętokrzyskiej do 40 mm. Temperatura maksymalna od 22 st.C na zachodzie, 23 st. C, 28 st. C na przeważającym obszarze, do 30 st. C na północnym wschodzie; chłodniej gdzieniegdzie na wybrzeżu i w rejonach podgórskich od 20 st. C do 22 st. C.
Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie kraju z kierunków południowych, na pozostałym obszarze z kierunków zachodnich. Podczas burz porywy wiatru do 80 km/h.