W tym roku, mimo pandemii, zgłoszono 389 projektów z 22 krajów, co jest rekordem konkursu. Wśród laureatów w kategorii „Ekonomia" znalazł się projekt „Gdynia wspiera przedsiębiorców w czasie Covid-19".

Jury złożone z 1058 obywateli europejskich wybrało 90 finalistów i dziewięciu zwycięzców. Z naszego kraju wpłynęło 120 zgłoszeń, dwukrotnie więcej niż w 2019. Do finału trafiło 19 projektów dotyczących m.in. jakości życia, społeczności lokalnych, praw człowieka czy edukacji. Polska zdobyła nagrodę po raz trzeci.

„Od naszego ostatniego finału w grudniu 2019 r. świat polityki zmienił się drastycznie. Od miesięcy politycy z całego spektrum politycznego działają w trybie przetrwania", mówi Edward Strasser, współzałożyciel i dyrektor generalny Instytutu Innowacji w Polityce. W odpowiedzi na pandemię organizatorzy konkursu stworzyli nową kategorię – Coping with Covid-19.

Samorządowcy z Gdyni wygrali dzięki projektowi, w ramach którego zatrudniono lokalne firmy doradcze i prawnicze, aby zaoferować profesjonalne doradztwo dla wszystkich przedsiębiorców w mieście. Otrzymali oni pomoc w sprawach prawnych, finansowych i podatkowych.